TARSİM kapsamında 1,9 milyon tarım sigortası poliçesi kesildi

Türkiye’de 2005’te çıkarılan Ekincilik Sigortaları Kanunu ile üreticilerin tabii afat karşısında uğradığı kayıpları karşılık olmak ve tarımda sürdürülebilirliği hatırlamak, köyden kente göçü engellemek için TARSİM kuruldu.

TARSİM’dahi riskler, bölgeler ve işletme ölçekleri itibarıyla fehamet marifetiyle sağlanacak prim desteği miktarları değme yıl Cumhur Reisi Kararı ile belirlenirken mehabet prim desteği, üreticilerin akla yatkın bir ödeme karşılığında sigorta yaptırmalarına imkan tanıyor.

Mecmu 8 branşta hareketlilik gösteren TARSİM’in tamam branşlarında çap prim desteği oranı yüzde 50, vazıh alanda yetiştirilen meyvelerde ve yağ gülünde külot riski priminde yüzdelik 66,7 ve karye bazlı yağışsızlık ürün sigortasında (2022 yılı amacıyla) yüzdelik 70 yerine uygulanıyor.

TARSİM’in kurulduğu günden bu yana sigortalılık oranları artmaya bitmeme ediyor. Sigortalı düzlük büyüklüğü, poliçe sayısı ve toplanan prim miktarı seçkin yıl çoğalma gösteriyor. 2021’birlikte sigortalı alan, bir eski yıla bakarak yüzdelik 7 artarak 28,7 milyon dekara, poliçe sayısı yüzde 12,6 artışla 2,5 milyona, toplanan prim dahi yüzdelik 46 artarak 4,6 bilyon liraya ulaştı.

Bir sene katıksız afetlerden etkilenen üreticilere ödenen tazminat yüzde 107 yükselişle 2,7 milyar lira namına hesaplandı.

TARSİM’de kuruluşundan bu yana 19 milyon 416 bin 599 poliçe kesildi, 12,7 milyar teklik çap prim desteği sağlandı, 12,3 bilyon teklik hasar tazminatı ödendi.

Bu sene 1,9 milyon ekincilik sigortası poliçesi düzenlendi

Bu yıl ise 1 Sülale-17 Ağustos döneminde 1 milyon 925 bin 361 ekincilik sigortası poliçesi düzenlenerek 2,7 milyar lira fehamet sigorta prim desteği sağlandı ve üreticilere 1,3 milyar teklik hasar tazminatı ödemesi yapıldı. Antrparantez, hasar belirleme çalışmaları planlı 1,2 milyar liralık tutarındaki asılı hasarın tazminat ödemesi de gerçekleştirilecek.

Alet sigortası poliçeleri tüketiciyi mağdur ediyor

 

Türkiye’dahi 9,2 milyon konutun deprem sigortası namevcut

 

Trafik sigortasında yeni dönemin ayrıntıları

 

Azamet Destekli Alacak Sigortası’nın Kullanılmamış Web Sitesi Açıldı

 

Share: