Tarıma Dair İhtisas Kombinasyon Sanayi Bölgesi kuruldu

Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Karkın Tarıma Dair İhtisas Birleştirme Sanayi Bölgesini (OSB) kurduklarını, buradan mutluluk ekonomisine 750 milyon teklik ulama beklediklerini bildirdi.

Aydoğdu, Valilikte düzenlenen toplantıda, Aksaray’da akıbet yıllarda sanayi ve dış satım alanında haddinden fazla yetişkin değişim ve hisse senedi yaşandığını belirtti.

Aksaray’ın bu değiş ve aksiyon için tam güce ve potansiyele ehil olduğunu vurgulayan Aydoğdu, şöyle konuştu:

“Aksaray çok kısa sürede Tarıma Dayalı İhtisas OSB’sini kurdu. OSB’miz jeotermal olacak. 1445 dekar alanda kurulan OSB, Avrupa’nın ve Türkiye’nin gurur adına ikincisi. Proje bütçesi 1 milyar lira. OSB’mizde 35 merdiven ve 15 dahi endüstri parseli meydan algı. Sera parsellerimiz genişlik beş altı 25 dekar büyüklüğünde, modern ve topraksız olacak. Sanayi parselleri ise kurutma, ambarlama ve paketleme konusunda olacak. Seralarda çalışacak personelin yüzdelik 80’i kadınlardan seçilecek ve yaklaşık 2 bin sevimli istihdam edilecek.”

Aydoğdu, kent genelinde şu anda 10 bin titrem ürün ve göveri üretimi yaptıklarını tabir etti. OSB hayata geçtiğinde 50 bin ton kâr ve sebze üretimi yapacaklarını anlatan Aydoğdu, “11 kamer burada üretim olacak. Ayrıca büyüklük ekonomimize yıllık 750 milyon lira katkısı olacak. Projemizde 4 değişik güç kaynağı olacak. Bütün fizibilite çalışmaları yapıldı. 200 derecenin üstünde su sıcaklığı tespit edildi. Bu suyla benzeri zamanda enerji de üreteceğiz. Şehrimize uz hayır olsun.” diye konuştu.

Share: