Tarım ve Orman Nazır Yardımcısı Gizligider, Hakkari’de konuştu Açıklaması

Ekincilik ve Orman Nazır Yardımcısı Ebubekir Gizligider, Türkiye’nin daha çok üretim planlamasını yapacağını belirterek, “Yani ne toprağa hangi ekileceğine değişmeyen çevirmek zorundayız. Yoksa ‘mülkiyet benim, düz benim, ego buna istediğimi ekerim’ dersek buradaki su, toprağın mineral ve iklim durumunu ayn uğrunda bulundurmazsak aynı müddet sonradan istediğimiz verimi alamaz duruma geliriz.” dedi.

Programlara akmak üzere Hakkari’nin Yüksekova ilçesine gelen Gizligider, Demeter Uzvi Tarım Evi’ni ziyaret ederek, müteşebbis kadınlarla bire bir araya geldi, dava ve taleplerini dinledi.

Ardından Selahaddin Eyyubi Kültür Merkezi konuşma salonunda “Kız Kardeşim Projesi”nin şehadetname törenine katılan Gizligider, bu programı özellikle ilçede yazmak istediklerini ve buradan yöneltmek istedikleri mesajların manidar olacağını düşündüklerini söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin selamlarını ileten Gizligider, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hakkari denince akla milli park yeri alanı ilan ettiğimiz natür ve yayla turizminin yeni gözdesi Cilo ve Sat Dağları geliyor. Yine Şemdinli balı geliyor aklımıza. Damarlı lale geliyor ve endemik tıpkısı zümre. Meralarınız geliyor. Sayın Valimize ve domestik yöneticilerimizin tamamına çokça teşekkür ediyoruz, bu sene yapacağımız hayvan dağıtımıyla bu yaylaları bütün bu arada şenlendireceğiz. Aklımıza ıslahını yaptığımız Yüksekova Büyükçay Deresi, Yüksekova içmece suyu isale hatları, içme suyu tasfiye tesisi geliyor. Yüksekova Salkımlı Göleti sulaması işiyle 5 bin 500 dekar arazi inşallah burada sulanacak. Hakkari deyince imdi akla yapacağımız projeler ati.”

Gizligider, site merkezine merbut Durankaya regülatörü ve sulama işini yaptıklarını, bununla de 1790 dekar arazinin suya kavuşacağını ifade etti.

Merkez Bağışlı Göleti inşaatı için 11 Ekim’bile ihaleye çıkacaklarını bildiren Gizligider, şunları kaydetti:

“Hakkari’üstelik sunma heybetli sulama işimiz Dilimli Barajı sulaması. Bununla 75 bin dekar araziyi sulayacağız. Bu işimiz yatırım programında. Maliyeti da 800 milyon lira. Hakkari deyince aklımıza bakım geliyor, bozkırların sulanması, bereketlenmesi, kadınlarımızın emeğinin değerlenmesi geliyor. Hakkari’nin önümüzdeki süreçte burada pırıl pırıl parlayan felek adına geleceğe güvenle nazır gençleri geliyor. Çok balaban bire bir ülkede yaşıyoruz. Artık Türkiye üretim planlamasını yapacak. Yani ne toprağa ne ekileceğine karar çevirmek zorundayız. Yoksa ‘mülkiyet benim, kayran benim, ego buna istediğimi ekerim’ dersek buradaki akarsu, toprağın mineral ve iklim durumunu göz önünde bulundurmazsak bire bir müddet sonra istediğimiz verimi alamaz duruma geliriz. İnşallah bu üretim planlamasına bile geçeceğiz.”

Vali ve Uray Başbuğ Vekili İdris Akbıyık üstelik kentin yatırım ve hizmetlere değişip dönüştüğünü dile getirerek, Hakkari’nin, Yüksekova’nın tarihinin arz faziletkâr yatırımlarını aldığını tabir etti.

Kente tanınan zait ayrımcılıkla herhangi bir alanda nazik aksiyon kaydedildiğine aksan fail Akbıyık, şöyle konuştu:

“Yüksekova’bile 3 bin 400 TOKİ konutu yapıldı. İl merkezine gaz geldi. Gelecek sene inşallah buraya üstelik gaz ati. Yeniden Kombinasyon Sanayi Bölgesini kuruyoruz. Hakkari’nin yeryüzü balaban sorunu işsizlik problemi üstelik Organize Sanayi Bölgesiyle giderilecek. Eğitimde tarihi tıpkı başarıya imza attık. Çıktı Hakkarili ayrıntılar tababet fakülteleri, mühendislikler kazanıyor. 3 yılda 43 okul yaptık. Buradan Sayın Cumhurbaşkanımıza, bizleri destekleyen mecmu bakanlarımıza şükranlarımızı sunuyorum. Kadınlarımız, ellerinin değdiği değme alanda çokça başarılılar. Hakkari’da 4 avrat kooperatifinin kurulmasına araç olduk. Rastgele birinin ayrı projeleri var. Valiliğimiz, Şehremaneti Başkanlarımız ve Kaymakamlıkların imkanlarıyla bile bunların hepsini destekliyoruz.”

Girişimci kadınların hikayelerini konu düzlük sinevizyon gösteriminin peşi sıra proje kapsamında eğitimini tümler kadınlara sertifikaları verildi.

Programa DÜRÜST Fırka Hakkari Mebus Husret Dinamik, Şemdinli Şehremini Tahir Hafi, Esendere Belde Belediye Başkanı Dırbaz Büyüksu, Büyükçiftlik Çevre Belediye Reisi İsmail Rüştü Zeydan, DOĞRU Parti İl Başkanı Abdulmuttalip Özbek, hava amirleri, sivil topluluk kuruluşlarının temsilcileri ve kadınlar katıldı.Share: