Tacikistan’ın bağımsızlığının 31. sene dönümü Ankara’da kutlandı

Tacikistan’ın 31. istiklal sene dönümü nedeniyle Ankara’birlikte bir otelde kabul resmi gerçekleştirildi.

Resepsiyona Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Endüstri ve Teknoloji Nazır Yardımcısı Ağırbaşlı Ali Dönmez, Tacikistan’ın Ankara Büyükelçisi Eşrefcan Gulov, bir nice ülkenin büyükelçisi ve haddinden fazla sayıda çağrılı katıldı.

Burada konuşan Icra Vekili Muş, Türkiye’nin Tacikistan’ın bağımsızlığını tanıyan önce ülkelerden biri olduğunu belirterek, geçen 31 sene süresince Tacikistan’ın gelişigüzel alanda gösterdiği gelişmeyi heyecanla izlem ettiklerini söyledi.

Türkiye’nin Tacikistan’la konuşu ve ticari ilişkilerde kaydettiği ilerlemenin “düş verici” olduğunu kaydeden Muş, “Bizler Tacikistan’ın ati vadeden ticari ve iktisadi potansiyelinin farkındayız ve bu potansiyeli gerçekleştirmek için de kararlıyız.” dedi.

Muş, Türkiye’nin Tacikistan’la ticaret hacminin 2020’nin evvel 8 ayında aynı önceki yılın tıpkısı dönemine göre yüzde 20 artarak 340 milyon dolara çıktığını belirtti.

Geçen sene Tacikistan’ın ithalatında Türkiye’nin 3. tam, ihracatında ise 5. tam düzlük aldığına dikkati çekici Muş, “Ticaret hacmini 1 bilyon dolara emisyon önünde güvenli adımlarla ilerlediğimizi göstermek isterim.” diyerek konuştu.

Tecim Bakanı Muş, Tacikistan’a gidecek

Muş, mail bir zamanda iş adamları tümden alay malay Duşanbe’ye benzeri mülakat gerçekleştireceklerini belirterek, bu ziyarette Tacikistan ile gelişim birliğini henüz şümullü benzeri ayla yönetmek üzere sağlıktan ulaşıma eğitimden yatırımlara birçok temaslarının olacağını dile getirdi.

Modern Tacikistan’ın inşasında Türk müteahhitlerin eskiden olduğu kadar çalışmaya devam edeceğinin altını çizen Muş, iki devlet arasındaki ilişkileri sadece ticaret ve ekonomi alanında değil, kültür, terbiye, keyif ve turizm kabilinden gayrı alanlarda birlikte yükseltmek istediklerini vurguladı.

Muş, “Söz Gelişi turizm sektöründe ülkelerimiz arasında okkalı bire bir potansiyel olduğunu görmekteyiz.” ifadesini kullandı.

Bu yılın geçmiş 8 ayında Tacikistan’dan gelen misafirlerin sayısının 48 bin olduğunu kaydeden Muş, bu rakamların 2021’deki istatistikleri geçtiğini ve bu sayının artması üzere üzerlerine düşeni yapacaklarını rapor etti.

“(İkili tecim hacmini) 1 bilyon dolara tart kararı aldık”

Tacikistan’ın Ankara Büyükelçisi Eşrefcan Gulov ise ülkesinin bağımsızlığının Tacik ulusunun hayatında aynı dönüm noktası oluşturan şerif benzeri kortej olduğunu belirterek, bağımsızlık döneminde Cumhurbaşkanı İmamali Rahman’ın önderliğinde ülkesinin konuşu ve toplumsal kalkınmasının sağlandığını dile getirdi.

Tacikistan ekonomisinin akıbet 20 yılda yüzde 7,5 düzeyinde ortalama büyüme sağladığını vurgulayan Gulov, başka arınmış yurtiçi hasılasının da 2000 yılına bakarak az daha 50 tekmil arttığını söyledi.

Gulov, Tacikistan’ın 180 ülke ile diplomatik ve dostane ilişkilere erbap ve 57 uluslararası ve bölgesel kuruluşun de tekmil üyesi olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

” Türkiye Cumhuriyeti, 29 Ocak 1992 tarihinde Tacikistan’ın bağımsızlığını tanıyan ve ülkemizle diplomatik münasebat kuran geçmiş ülkelerden biridir. Bu yıl iki devlet beyninde diplomatik ilişkilerin kurulmasının 30. yıl dönümünü kutladık. İki devletin üst düzem liderleri arasındaki bol münasebat, iki büyüklük arasındaki politik ilişkilerin ve güvenin eğin düzeyde olduğunun tıpkısı göstergesidir.”

Tacikistan ve Türkiye’nin bir nice tarihi ve kültürel ortaklığa erbap olduğuna dikkati çeken Gulov, “2021’de iki talih arasındaki tecim cirosu 390 milyon KUL dolar namına gerçekleşti ve tığ önümüzdeki yıllarda bunu 1 milyar dolara tart kararı aldık.” ifadesini kullandı.

Gulov, Tacikistan’ın barışçıl tıpkısı mutluluk olduğunu ve halkının sulh ve birliğin sağlanması için şişman çabalama harcama ettiğini belirterek, Taciklerin kavga ve bambaşka milletlerin evlerinde matem istemediklerini dile getirdi.

Kırgızistan ile mail zamanda yaşanan cızık gerginliğine değinen Gulov, tahril çatışmasının değme iki tarafta de aheste can kayıplarına neden olduğunu söyledi.

Gulov, “Tacikistan arsıulusal hukuka utanmak duygulu ve kül anlaşmazlıkların ve ihtilafların barışsever benzeri şekilde ve aykırı çıkarlara göre çözülmesini destekler. Zira herhangi bir devletin istikrarı ve ilerlemesi hazar ve huzura bağlıdır.” ifadesini kullandı.

Konuşmaların peşi sıra gato kesildi.

Tören, saz dinletisiyle sona erdi.

Share: