Susuzluk riskine alın hazırlık için 61 akmaz düz yazı edildi

Ordu’üstelik, akarsu kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve gelecekte oluşabilecek kuraklığa alın tedbir için 10 ilçede toplanmış 61 akmaz mensur edildi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Başbuğ Mehmet Hilmi Güler’in talimatlarıyla akarsu kaynaklarının akıllıcasına sürdürülebilirliğini uydurmak üzere site genelinde göletlerin oluşturulduğu belirtildi.

Su kaynaklarını çeşitlendirmek ve gelecekte oluşabilecek kuraklığa cebin tedbirli girmek üzere lüzumlu içmece suyu, hayvancılık ve tarımda gerekse turizmde kullanılmak amacıyla 10 ilçede akmaz projesinin hayata geçirildiği aktarılan açıklamaya, şöyle devam edildi:

“Cıvıl Cıvıl Büyükşehir Belediyesi Akarsu ve Lağım Döşemi İdaresi Genel Müdürlüğünce yürütülen çalışmalar ile kırsal mahalleler başta koyulmak için ilçe merkezlerinde göletler hayata geçirildi. Yağan kar ve baran sularının kaynağında tutulduğu göletler doğal yapıyı ve estetiği bozmayacak şekilde tabii göl görüntüsü ile inşa edildi. Bu kapsamda Akkuş’ta 1, Altınordu’dahi 8, Aybastı’birlikte 6, Çatalpınar’da 3, Gölköy’de 5, İkizce’de 1, Kabataş’ta 5, Korgan’birlikte 11, Mesudiye’de 19, Perşembe’de 2 doğmak üzere 10 ilçede toplamda 61 gölet düz yazı edildi. 2019’dan bu yana nesir edilen göletlerin akarsu tutumu birlikte sağlandı.”

Açıklamada, yapılan göletler ile alternatif içmece suyu kaynaklarının artırıldığı rapor edilerek, kuraklık tehlikesine karşı Ordu’nun akarsu sıkıntısının en aza indirilmesinin hedeflendiği kaydedildi.Cıvıl Cıvıl’de kuraklık riskine karşı hazırlık üzere 61 akmaz nesir edildi

Share: