Suriyeli kız kardeşlerden 2 aydır fen alınamıyor

Suriyeli kız kardeşlerden 2 aydır veri alınamıyor

AYDIN Suriye’deki bağırsak savaştan kaçarak ailesiyle birlikte Aydın’ın Kuşadası ilçesine yerleşen Fedda Alsaad’ın (54), Rukiye Mahmud ve Meryem Alhammoud isimli kızlarından 63 gündür veri alınamıyor. Çocuklarının bulunması üzere yetkililerden arkalama isteyen gözü nemli ana, “Hayatlarından endişe ediyorum. Kızlarımı gören yahut yerini bilici varsa lütfen bana haber versin” dedi.

Kuşadası’nın Yeniköy Mahallesi’nde mevcut 2 odalı evde 5 çocuğu ve 2 torunuyla ateş parçası Fedda Alsaad’ın, evli ve 2 çocuğu olan 21 yaşındaki Rukiye Mahmud ve 16 yaşındaki Meryem Alhammoud isimli kızları 11 Teşrinievvel Salı haset hastaneye gideceklerini söyleyerek evden ayrıldı. İki şvester akşam saatleri olmasına rağmen kavrayışsız dönmeyince anne Fedda Alsaad, komşularının sebebiyle çocuklarının gidebileceği değişik adreslere baktı ancak akıbet alamadı. Cep telefonları dahi merbut olan kız kardeşlerden 24 saat haber alamayan esas Fedda Alsaad, Kuşadası İlçe Itimat Müdürlüğü ve jandarmaya giderek zayi başvurusunda bulundu. 63 gündür kızlarını aradığını belirten gözü nemli temel, yetkililere seslenerek çocuklarının bire bir zaman evvel bulunmasını istedi.

“Hayatlarından bulut ediyorum”

Kızlarının el telefonu sinyalinin en üst Hatay’dan geldiğini belirten Fedda Alsaad, “İç cidal zımnında Suriye’nin Hama kentinden 7 yıl evvel kocam Mürtefi Hüseyin Alhammoud ile kaçarak Kuşadası’na yerleştik. Kocam tıpkısı süre sonradan hizmet etmek için Hollanda’ya gitti. Bize gelişigüzel kamer Hollanda’dan 250 ekü yolluyor. Şişman oğlum üstelik Kuşadası’nda çalışıyor. Geçimimizi bu şekilde sağlıyoruz. 11 Teşrinievvel günü Meryem, kolunda oluşan döküntülerini doktora açıklamak için ablası Rukiye ile alay malay hastaneye gitti. Kızlarım saat 12.00’de telefonla arayıp, biraz saat sonra geleceklerini söyledi. Fakat bire bir henüz eve dönmediler. Kızım Rukiye’nin Lamia ve Lina adında iki tezyifkâr kızı var. Torunlarıma de ego bakıyorum. Torunlarım annelerini çokça özlüyor. Kızlarımın hayatlarından keder ediyorum. Onları gören yahut yerini bilici varsa lütfen bana bilgi versin. Yetkililerden dahi bize apotr olmalarını istiyorum” diye niteleyerek konuştu.

Share: