Süleyman Girgin, Sözleşmeliden Kadroya Geçişte Kulp Tayini Mağduriyetine Dikkat Çekti: “Eş Bütünlüğü Yokken Grup, Bizim İçin Önemini Yitiriyor”

CHP Muğla Saylav Süleyman Cerbezeli, sözleşmeli personelin kadroya alınmasını öngören yasa teklifinde bahane tayini amacıyla himmet süresi şartının bire bir yıldan dört yıla çıkarılmasının aileleri kıygın edeceğini belirterek aynı aileden gelen mektubu okudu. Cerbezeli, “Şöyle diyor mektubunda; ‘Eşim Kırıkkale’üstelik, ego kızımla Gaziantep’teyim. Bire Bir yılı doldurunca insan durumundan gidebiliyorken yıpranmamış ekip düzenlemesi ile bu müddet dört yıla çıkıyor. Ben, burada, faturalar dış 6 bin liralık icar veriyorum. Eşim de orada kira veriyor. Kazancımızın kiraya ve faturalara gitmesinin beraberinde ruhsal namına dahi yıprandık. Çok el durumdayız. Kızım babasını özlüyor. Bizim kabil çokça dirilik kıygın durumda. Sülale bütünlüğü yokken kadro, bizim üzere önemini yitiriyor'” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda zaman; AKP, MHP ve BBP’nin Cesamet Memurları Kanunu ve Ara Sıra Seçim ile 663 Mahdut Kanun Mesabesinde Kararnamede Başkalık Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi görüşülüyor.

CHP Muğla Saylav Süleyman Dilli, komisyonda yaptığı konuşmada şunları söyledi.

“Bugün kamuda memurluk, şalter/sektör görevi, muallimlik, hemşirelik vb. birçok meslekte sözleşmeli personel istihdam edilmektedir.  Bu durum, tıpkısı işi yapan, bire bir unvanda saha kayran amme çalışanlarının değişik finansal ve içtimai koca haklarına sahip olmasına hastalık olmakta, bunun sonucu yerine bile kurumların çalışanları beyninde say barışını bozmaktadır.

Bu durumda amme hizmetinin aktif ve bereketli yürütülmesi cins değildir. Bu bilindiği halde 2014’te 117 bin olan sözleşmeli personel, 2022’de hastalık 568 bine imdi. Kontratlı, illet bu kadar artırıldı? Sözleşmeliler hastalık vaktiyle kadroya alınmadı? Zat yarattığınız sorunu çözerek muvaffakiyet hikayesi anlatmaya kalkıyorsunuz. Bu dahi başka adımlar kabilinden seçime giderken yeniden ve kısmen benzeri düşünce devşirme politikasıdır. yasa teklifi ‘amasız, fakatsız, şartsız kadro’ talebini karşılamayacak ve adaletsizlikler sürecektir.

AİLEDEN GELEN MEKTUBU OKUDU

Kanun teklifi incelendiğinde; Anayasa’nın kanun uğrunda müsavat ilkesine çapraz ve ocak bütünlüğüne muhalif tensikat vardır. Eş Bakanlığı’nın bizzat kendisi, aileleri ayırıyor. Bakın, benzeri vatandaşımız, kanun teklifini inceledikten sonra bir betik yazmış ve telefonla göndermiş. Şöyle diyor mektubunda; ‘Sayın vekilim; ego, 28 Teşrinisani 2022 öncesi 4B çalışanım. Yedi ay önce atandım. Eşim Kırıkkale’birlikte, ego kızımla Gaziantep’teyim. Bir yılı doldurunca adam durumundan gidebiliyorken eskimemiş kol düzenlemesi ile bu süre dört yıla çıkıyor. Ego, burada, faturalar dünya 6 bin liralık kira veriyorum. Eşim üstelik orada kira veriyor. Kazancımızın kiraya ve faturalara gitmesinin yanı sıra psikolojik adına üstelik yıprandık. Haddinden Fazla yumruk durumdayız. Kızım babasını özlüyor. Bizim kadar haddinden fazla hayat mağdur durumda. Aile bütünlüğü yokken grup, bizim için önemini yitiriyor. Lütfen pazartesi günü bizlerin sesi olun irade ediyorum.’

“YAMALI BOHÇA GİBİ”

Taşeron işçiler iki aktarılma ilk Adana’birlikte eylemdeydi. İşçilerin, sendikaların mücadelesi ve Mösyö Kemal’in ısrarla dile getirmesi sonucu ayrımsız taşeron kanunu çıkardınız. O üstelik yamalı bohça gibi. ‘Amasız, fakatsız ekip’ denildi, on binlerce işçiye kol verilmedi. ‘Yok yüzde 70 sınırı, yok müşavirlik, namevcut müşavirlik’ dediniz, asıl işi eden işçileri kadrodan mahrum bıraktınız. Şu karda kışta karları kürüyen, yolları yapan Karayolları işçilerine ‘Siz esas aksiyon yapmıyorsunuz’ dediniz ve kadrodan mahrum bıraktınız. Karayolu işçisinin asıl işi nedir Cenabıhak aşkına? Vakit Kaybetmeden o mu? KİT’lerdeki işçilerden kamu çağrı merkezi çalışanlarına, şifahane hikmet yönetim sistemi çalışanlarından familya sağlığı grup çalışanlarına, yemekhane ve öğretmenevi çalışanlarına varıncaya büyüklüğünde arz az 50 başlıkta taşeron işçiyi grup dışı bıraktınız. Yarattığınız akort bu. Bunun için alanlarda seslerini duyurmaya çalışıyor işçiler. İddialar; ‘taşerona kadro verdik’; gerçekler, ‘taşerona alt bölüm devam ediyor’. Tıpkı zaman evvel verdiğiniz sözleri tutun, yoksa zaten iktidarımızda kadrosuz kimseyi bırakmayacağız.”

Share: