“Stabil Lokumcu” Davası… Avukat Meriç Eyüboğlu: “Şevahit Bizim Ufkumuzu Anahtar Bilgiler Verdiler”

ESRA AYDIN PERVAN

Hoca Dayanıklı Lokumcu’nun; Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın başvekil olduğu dönemde Artvin’in Hopa ilçesine ziyareti sırasında yaşanan olaylarda polisin biber gazı kullanması dolayısıyla kalp aksesi geçirerek hayatını yitirmesi ile ilişkin 13 polis hakkındaki yargılama bugün devam etti. Ocak avukatı Meriç Eyüboğlu, “Şahitler bizim ufkumuzu açacak bilgiler verdiler bizlere. Bu fenomen tutanağı, olayı anlatan mazbata değilmiş. Böylece mahkemede üstelik anlatıldı bu” dedi.

Hoca Mukavemetli Lokumcu’nun; Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın başvekil olduğu dönemde Artvin’in Hopa ilçesine ziyareti sırasında yaşanan olaylarda polisin biber gazı kullanması zımnında kalp aksesi geçirerek hayatını yitirmesi ile ilgilendiren 13 polis güçleri hakkındaki entelekt zaman, Trabzon 2. Kırıcı Ukubet Mahkemesi’nde bitmeme etti.

“BU ANLATIM BU DAVANIN AÇILMASINDA HADDINDEN FAZLA YARARLI OLDU”

Murafaa sonrası dava avukatı Meriç Eyüboğlu, uzun bir murafaa gününü geride bıraktıklarını belirterek şöyle konuştu:

“Mahkeme yarın birlikte devam edecek tafsilatlı bire bir mahkeme günüydü. Görüngü tutanağında imzası olan polisler şahit adına dinlendiler. 31 Mayıs 2011’den o bölüm ki olay tutanağından bahsediyoruz. O tarihte Hopa’dahi ve Artvin’da memur olan polislerdi bugün dinlenenler.

Bugün haddinden fazla yarayışlı bilgiler öğrendik. Tamlık 12 yıldır söylemiş olduğumuz üzere görüngü tutanağının daha sonra düzenlendiğini, düzenleyenin ki olduğu bilinmemekle alay malay altında imzası bulunanların birlikte tutanak yazmadığını, hassaten sabaha alın 5.00’te polis lojmanlarına gidilip tutanağa imza attırıldığını öğrendik.

Tanıklar bizim ufkumuzu açacak bilgiler verdiler bizlere. Bu görüngü tutanağı olayı anlatan tutanak değilmiş böylecene mahkemede birlikte anlatıldı bu. 2012 yılında Kavi hocamızın kaybından bilahare o dönemde makbul gazların ölüme hastalık olduğuna ilgili başvurulacak hiçbir meydan olmadığı üzere adli tababet kurumu dünya ehlihibre namına başvurulacak hiçbir vadi olmadığı amacıyla Türk Tabipleri Birliği’ne başvurmuştuk. TTB, başvurumuzu sunduğumuz otopsi CD’sini dosyadaki verileri inceleyerek ayrımsız bilim oturmuş oluşturarak bir ifade vermişti. Mukavim Lokumcu o ahit maruz kaldığı kimyasal gazlar ortada direkt bağlantı olduğunu söylüyordu. Bu rapor bu davanın açılmasında haddinden fazla yarayışlı oldu.”

“KİMYASAL GAZLARLA ÖLÜMÜN İLİŞKİSİ OLDUĞUNU AÇIKLAMAYA ÇALIŞTIM”

Türk Tabipler Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı, heyet ve avukatlar vasıtasıyla sorular sayesinde raporu elan kesin açıkladığını belirterek şöyle konuştu:

“2012’üstelik hazırladığımız anlatim üzerine bende raporda saptadığımız mecmu bulguları ve bu kimyevi gazlarla ölümün benzeri ilişkisi olduğunu anlatmaya çalıştım. Hâkimiyet mensupları anlattıklarımı çokça tıbbi aynı format olduğu üzere akıllıca bire bir dilde anlatabilmişimdir. İki tarafın avukatları de duruşma heyetinin soruları dahi haddizatında benimde tabir üzerindeki detayları henüz ongun tıpkısı şekilde sunmama imkân sağladı. Zira yazdığınız ifade tıpkısı alfabe formatında konuşarak açığa kavuşuyor.”

“BU SAV TÜRKİYE’NİN SANCAK DAVALARINDAN”

HDP İstanbul Saylav Mehabetli Kenanoğlu, tanıkların görüngü gününe dayalı işine geldiği şeyleri hatırladığını belirtek şöyle konuştu:

“Zorlu Lokumcu davası Türkiye’nin alem davalarından ayrımsız tanesi. Gördüğümüz şu bugünde bunu gördük bu süreçte bu kök davalar uzun uzun tıpkısı süreye tabii tutuluyor. Aradan yıllar geçiyor, yargılamayla ilişik kimi hususlar daha çok kimileri vasıtasıyla hatırlanamaz hale geliyor. 12.yılına giriyoruz dolayısıyla şahitler, bazen olay esnasında orada kâin insanlar, mazbata altında imzası olan polisler. İşine geldiği noktalarda çakıl taşına büyüklüğünde detayları hatırladılar, ama işine gelmedikleri noktalarda birlikte ‘aradan 12 sene geçti, hatırlamıyorum’ diyebildiler.”

Share: