Sonuç Zaman | Tabiat zengini Dereli, turizmde ivme kazandı

Giresun’un Dereli ilçesi, turkuaz renkte gölleri, travertenleri ve yaylalarıyla kesim turizminde ön plana çıkıyor.

Kent merkezine 30 kilometre uzaklıkta meydan alan, ladin ve köknar ormanlarını barındıran yaylalarıyla doğaseverleri cezbeden Dereli, sonuç yıllarda Mavigöl, Göksu travertenleri ve Kuzalan Şelalesi kabilinden turizm destinasyonlarıyla yöre plana çıktı.

Kuzalan Zevk Parkı içerisinde Göksu Deresi’nde büyüklü küçüklü dört gölden oluşan Mavigöl, haziran ayından itibaren turkuaz renkte akıyor. Yaz sezonunda Mavigöl’e, ziyaretçiler sargı gösteriyor. Zevk parkı içerisinde Taşpınar Deresi’nde yaklaşık 20 metreden Katarakt Deresi’ne dökülen Kuzalan Şelalesi üstelik deste görüyor.

Mineralli suyun aktığı parafin ahcar ve turkuaz renkli göletlerden oluşan Göksu travertenleri dahi bu sezon yerli ve yabancı turistler marifetiyle ülfet edildi. Balkon şeklinde haddinden fazla sayıda göletten oluşan travertenlerin yanında degaje ladin ormanları ve çayırlarla kaplı Kubbe ve Kulakkaya yaylaları ile Koçkayası Tabiat Parkı dahi erinç veren ortamıyla doğaseverlerin uğrak noktası arasında.

20 Ağustos 2020’dahi meydana gelen selde balaban hasar düzlük ve celal marifetiyle yeniden nesir edilen Dereli, gelecek yıllarda turizmle kalkınmayı hedefliyor.

Dereli Belediye Reisi Anlaklı Şenlikoğlu, AA muhabirine, ilçede yaklaşık 30 yıldır turizmde dolay planda olan Kümbet ve Kulakkaya yaylalarına Mavigöl ve Göksu travertenleri kabilinden turizm destinasyonlarının da eklendiğini söyledi.

Bu mevsim Giresun Valiliği’nin girişimleriyle oluşturulan Göksu travertenlerinin civar plana çıktığını nâkil Şenlikoğlu, “Şu temel kadar Göksu travertenleri 100 bine mail ziyaretçi aldı, temas Cumartesi ve Alışveriş dolup taşıyor.” dedi.

Şenlikoğlu, Mavigöl ve Kuzalan Gusto Parkı’nın birlikte ağırbaşlı ziyaretçi aldığını rapor ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İlçemizde bu yaz döneminde alelhusus Ramazan Bayramı’ndan bu yana turistlerin ve gurbetçilerin gelmesiyle 500 bin kişinin üzerinde turizm hareketi oluştu. Kargaşa-Giresun Havalimanı’nın hizmette olması ve Giresun-Dereli karaca önünde yapılan icraat bu turizm hareketinde çokça avangart oldu. Eğribel Tüneli ve Giresun-Dereli karaca yolunun tamamlanmasıyla bu hareket çokça henüz katlanacaktır. Sivas, Kayseri, Erzincan ve Adana bölgelerinden mevrut ziyaretçi sayısı üstelik erişim yatırımlarının tamamlanmasıyla artacaktır.”

“Konaklamalı ağılayacağımız misafir sayısı bile artacak”

Turizmin ilçede birinci itilaf kapısı olacağını dile getiren Şenlikoğlu, “Eskimemiş yapılan otellerimiz bile var, girişimcileri üstelik tebrik ediyoruz. İnşallah birkaç yıl içerisinde açılacak oteller daha var. Böylece konaklamalı ağılayacağımız misafir sayısı de artacak, Dereli ve Giresun ekonomisine katkısı olacaktır.” diye konuştu.

Şenlikoğlu, ilçenin sonbahar ve kış mevsiminin da ayrı tıpkı güzelliği olduğunu belirterek, bu dönemde de çokça sayıda ziyaretçinin ilçeyi ülfet edeceğini aktardı.

Sel felaketinin peşi sıra ululuk aracılığıyla ilçe merkezinin baştan inşa edildiğini anımsatan Şenlikoğlu, “İlçenin fiziki durumu ağız ağıza değişti. Bakir aksiyon yerlerinin faaliyete geçmesiyle bura cazibe merkezi olacak. Belediye yerine karı ve tüvana girişimciler ile turizme müteveccih çalışmalar yapmayı planlıyoruz.” ifadesini kullandı.

Koçkayası Tabiat Parkı’nda hayatiyet gösteren otelin müdürü Durmuş Ateşin da mayıs ayından ilkgüz sonuna büyüklüğünde yüzdelik 90 doluluk oranıyla çalıştıklarını belirtti.

Kümbet Yaylası’nın Şark Karadeniz’in eskimemiş kalık alanlarından biri olduğuna bel fail Ateşli, “İnsanların keşfetme duygusu henüz de arttı. Giresun turizmde son dönemde ivme kazandı. Bunda Mavigöl ve Göksu travertenlerinin de etkisi var, ora domestik ve ecnebi gezmen çekici ayrımsız havza. Kubbe Yaylası insanların durak noktası olmuş durumda. Bu bölgeler turizme çok ulama sağladı.” dedi.

Coşkun, yaz turizmini çok gür geçirdiklerine değinerek, şita turizminde birlikte en gani seviyelerde ilerleyeceklerini, beklentinin faziletkâr olduğunu kaydetti.

Share: