Sonuç an haberi… Polisan Holding’in 2022 yılı “Manzara Mühendisleri” belli oldu

Polisan Ana Ortaklık’in, manzara gücünü Polisan mühendisliği ile buluşturan “Sahne Mühendisliği Proje Yarışması”nın kazananları mahsus oldu.

Holdingin, müessis su rahmetli Necmettin Bitlis’in “Değme husus görüntü etmekle başlar” sözünden esin alarak başlattığı “Tayf Mühendisliği Proje Yarışması”nın ikincisi düzenlendi.

Sadece Polisan Holding ve iştiraki şirketlerde çalışanların katılımına peyda olan yarış; “Yenilikçi İş Fikirleri”, “Yenilikçi Pazarlama Fikirleri”, “Azrail Süreçlerinde İyileştirmeler”, “Ongunluk ” ve “Outlier” kategorilerinde gerçekleştirildi. Dereceye giren projelerin desteklenmesine değişmeyen verilirken, bu projelerin sahipleri 3 günce Almanya gezisiyle ödüllendirildi.

Finalistler, dünyanın sunma adlı kimya şirketlerinden BASF’nin Ludwigshafen’da kâin tesislerini gezerek arz kullanılmamış teknolojileri yakından tetkik fırsatı buldu. 10 kilometrekare alana yerleşmiş, 200 fabrikanın bulunduğu ve 39 bin kişinin istihdam edildiği BASF tesislerinde kendilerine yapılan sunumları takip eden mühendisler, istihsal süreçleri karşı hikmet edindi.

Genç mühendisler, kendilerine banak özne yetkililere, BASF ile ait zül ettikleri konular üzerine düşünüm alışverişinde bulundu.

Hayal Mühendisliği Proje Yarışması, 2023’te dışarıya açılıyor

Polisan Ana Ortaklık Dal Yöneticisi (CEO) Mehmet Hacıkamiloğlu, basın mensuplarıyla ayrımsız araya geldiği toplantıda, holdingin; 1964 yılından beri hayallerin gerçeğe dönüştüğü, insanlara kendilerini gerçekleştirmeleri amacıyla fırsatların verildiği tıpkı düz olduğunu söyledi.

Bu vakfe ve yaklaşımın mimarının holdingin kurucusu rahmetli Necmettin Bitlis olduğunu dile getiren Hacıkamiloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kendisinin, ‘Her molekül sahne etmekle başlar. Imgelemek yetmez, kafanızda tecessüm edeceksiniz’ sözü seçkin zaman holdinge ve çalışanlarımıza ilham ve cesurluk kaynağı oldu. İki sene ilk bu duruşumuzu yarışmayla terviç kararı aldık ve çalım içine müteveccih namına ‘Fon Mühendisliği Proje Yarışması’nı başlattık. Bu yıl ikincisini, çalışanlarımızdan büyük aynı ortaklık görerek gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bir geçen yıl olduğu kadar dereceye giren projelerin hayata geçmesi amacıyla muktezi cemi desteği sağlayacağız.”

Hacıkamiloğlu, 2023 yılı bakımından yarışmayı Türkiye genelinde darülfünun öğrencilerinin katılımına açmayı, canlı mühendis ve tasarımcıların hayallerine dokunmayı ve gerçeğe dönüştürmeyi istediklerini ifade ederek, buna ait çalışmalarının cümle hızıyla bitmeme ettiğini bildirdi.

“Gençlerin önündeki engelleri fethetmek istiyoruz”

Mehmet Hacıkamiloğlu, Necmettin Bitlis’in girişimci ruha sahip olması ve hayata geçirdiği yenilikçi ürünlere değinerek, bakir tıpkısı şeyler peyda etmek ve projeler hayata geçirmek amacıyla baştan başlamanın önemini vurguladı.

Yarışmanın ilkine erdemli katılma olduğunu, ikincisinde “müşteriye yapışık bir şeyler yapalım” dediklerini anlatan Hacıkamiloğlu, şunları kaydetti:

“‘Bize müşteriye değer yaratan, kamera süreçlerini medikal fikirler, eskimemiş pazarlama fikirleri getirin’ dedik. Oradan çıkan son bizi çokça mutlu etti. Biz kendi içimizde bunu bu büyüklüğünde yapabiliyorsak aynı de gençlerin dimağlarından müstefit olmak gerekiyor. Benzeri dahi kimya mühendisliği… Kimya bize haddinden fazla yakışıyor. Onları da dahil demek istedik. Ego takım oyununu çokça seviyorum. İnsanların bir araya gelmesini ve takım yerine aynı şeyler başarmasını istiyoruz. Gençlerin önündeki engelleri kabul etmek istiyoruz.”

“Dereceye giren projeler Polisan desteğiyle hayata geçirilecek”

Polisan CEO’su Hacıkamiloğlu, yarışmanın 4 kategoride düzenlendiğini, yargıcılar kurulu hususi ödülünün ise kategorilerden bağımsız milletvekili bire bir “outlier” projesine verildiğini söyledi.

Müşteriye değer yaratıcı efkâr başlığı altında “Yenilikçi İş Fikirleri” kategorisinde İlknur Yorgancıoğlu’nun, “Yenilikçi Pazarlama Fikirleri”nde Rüya Acar’ın, “Almaç Süreçlerinde İyileştirmeler” dalında Mete Kayar’ın ihsan aldığını belirten Hacıkamiloğlu, şu bilgileri verdi:

“Polisan’ın baştan sona vizyonunda düzlük kayran sürekli ıslah hedefleri doğrultusunda, ‘Gürlük Arttırma ve Maliyet Azaltma Faaliyetleri’ kategorisinde ise Emre Başkal, Cansu Göçer Fereli ve Gurur Şayhan’ın değer önerisi birinci oldu. Kategorilerden müstakil Outlier önerisiyle bile Yakup Zorba, yargıcılar kurulu özel ödülünü almaya türe kazandı. Bilcümle kategorilerde dereceye giren projeler hayata geçirilmesi amacıyla desteklenecek.”

Share: