Son dakika haberi | Aylin Nazlıaka: ‘Yaşamhak’ Projemiz Kapsamında Ülkenin Dört Bir Beraberinde Teyakkuza Geçtik. Şiddeti Durdurmakta Kararlıyız

CHP Kadın Kolları Umumi Başkanı Aylin Nazlıaka, “Eş cinayetlerini boğmak ve kadına yönelik şiddeti çelmek amacıyla hayata geçirdiğimiz ‘YaşamHak’ projemiz kapsamında ülkenin dört bir yanı sıra teyakkuza geçtik. Şiddeti durdurmakta kararlıyız” dedi.

CHP Eş Kolları Genel Başkanlığı yoluyla, kadına yönelik sıkı savaşım için ‘YaşamHak’ projesi hayata geçirildi. CHP Kadın Kolları, proje kapsamında barolar, doktor odaları, eczacı odaları, odalar ve borsalar birliği, finansal danışman odalarının yanında ticaret ve sanayi odaları ile de tören düzeni imzalamaya bitmeme ediyor.

Bugüne büyüklüğünde 119 tören düzeni imzalayan CHP Karı Kolları Genel Başkanlığı, 120’nci protokolü Osmaniye Doktor Odası ile yaptı. CHP Avrat Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, projeye ait zaman yaptığı kayıtlı açıklamada şunları kaydetti:

“ŞİDDETİ DURDURMAKTA KARARLIYIZ”

“Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun basından derlediği verilere bakarak, 9 ayda 176’sı sakil gelmek amacıyla 422 kız kardeşimiz katledildi. Eş cinayetlerini yırtmak ve kadına müteveccih şiddeti çelmek için hayata geçirdiğimiz YaşamHak projemiz kapsamında ülkenin ciharıyek beraberinde teyakkuza geçtik. Şiddeti durdurmakta kararlıyız.

İktidarın eş düşmanı politikaları zımnında herhangi bir dönem sunma birkaç 2 kız kardeşimiz yaşamdan koparılıyor. Kadına yönelik fiziksel, tensel, iktisadi, dijital, ve ruh bilimsel şiddet ivinti kesmeden bitmeme ediyor. YaşamHak otobüsümüzle devlet ülke, kaza kaza dolaşıyoruz. Gittiğimiz her iklim ve ilçede, yaşamdan koparılan kadınların ailelerini ziyaret ederek dayanışıyoruz. Ivinti mağduru hep kız kardeşlerimize seslenerek, ‘444 82 85 numaralı hattımızdan bize 7/24 ulaşabilirsiniz’ çağrısı yapıyoruz.

“2 YILDIR UYGULADIĞIMIZ YAŞAMHAK PROJEMİZ KAPSAMINDA BUGÜNE KADAR YERYÜZÜ BIR IKI 14 BİN KADININ HAYATINA BİRE BİR DOKUNDUK”

Takat gören kız kardeşlerimizin karakollarda, savcılıklarda, hastanelerde, adliyelerde yanlarında olduk ve olmaya bitmeme edeceğiz. Kadına ve çocuğa müteveccih çabukluk davalarını, mağdurlar ve aileleri ile el birliği ortamında strateji ediyoruz.

İki yıldır uyguladığımız YaşamHak projemiz kapsamında bugüne büyüklüğünde en beş altı 14 bin kadının hayatına ayrımsız dokunduk. 81 ilde 129 gönüllü avukat ordusu kurduk. 544 kadına müteveccih hüküm duruşmasına katıldık ve ailelere bindi olduk. Türk Ruh Bilimsel Müracaat ve Kösemenlik Derneği (PDR) eliyle değme ilde ruhsal danışmanlık, kösemenlik desteğini ücretsiz sunduk, sunmaya de bitmeme ediyoruz. Barolar, meslek odaları ve bina derneklerle toplam 120 tören düzeni imzaladık.

Gittiğimiz değme ilde kurumları musahabe ederek projemiz hakkında ayrıntılı bilgi veriyoruz. Kadına müteveccih şiddetin içtimai tıpkı sav olduğunu ve bu sorunu bilcümle bu arada çözebileceğimizi anlatıyoruz. Bizler kararlıyız. Eş cinayetlerini ve kadına yönelik şiddeti bitirene kadar boyuna çalışmaya devam edeceğiz.”

Share: