Sodyum Klorür Gölü’ne taşınan sular, flamingo ölümlerini önledi

Tuz Gölü’ne taşınan sular, flamingo ölümlerini önledi

KONYA – Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Beğeni Varlıklarını Siper Umumi Müdürlüğü aracılığıyla Tuz Gölü’ne taşınan sular, tevlit etmek üzere temas yıl göle mevrut flamingo (allı turna) ölümlerini önlerken, bu yıl göldeki bala sayısının 10 bine yaklaştığı bildirildi.

Her sene Ankara, Konya ve Aksaray sınırları içerisinde saha alan Tuz Gölü’ne yavrulamak amacıyla gelen, yerel adıyla ‘Allı Turna’ kendisine aşina flamingo sürüleri, bu yıl de tıpkı bölgeye kafile etti. Geçtiğimiz yıl, Konya’nın Cihanbeyli ilçesi Gölyazı yöresinde küresel ısınmayla alay malay göl suyunun çekilmesine vabeste adına ehliyetli nevale bulamayan çocuk ve koskocaman flamingolar, ölü namına bulundu. Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Umumi Müdürlüğü, flamingo ölümlerinin bu sene yaşanmaması üzere sıcaklıktan kuruyan kanallara 4 kilometrelik boru hattıyla akarsu taşıdı. Taşınan akarsu sebebiyle bölgede akarsu birikintileri oluşturularak, flamingo yavrularının uçma ergenliği dönemine sağ salim gelmesi ve flamingo ölümlerinin önüne geçildi.

“Susama zımnında hiç ölüm olmadı diyebiliriz”

2000 yılından beri Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı vasıtasıyla Hususi Mekân Dulda Bölgesi zar edilen Sodyum Klorür Gölü’nde eğlenceli dulda, izlem çalışmaları yapıldığını rapor eden proje koordinatörlerinden Prof. Dr. Ahmet Karataş, “Bu sene üstelik eski yıllarda olduğu kabil flamingolar ve sair su kuşları özellikle kalkmak üzere gine Bozkır Kartalı ve Tor kabil soyu azalan, anbean tükenen kuş türlerimizin korunmasına yönelik strateji, araştırı çalışmalarımız devam ediyor. Geçtiğimiz yıl dolgun flamingo bala ölümleri olmuştu susuzluk zımnında. Bu dünyamızın genel tıpkı problemi, global iklim değişikliği, kuraklaşma ülkemizde de hele Sodyum Klorür Gölü havzasında oldukça hissedilir şekilde kendini gösteriyor. Kuraklığa ilişkin adına anbean mütenakıs hararet zımnında bu kadar deli dolu ölümleri lazım istemez oluyordu. Bu yıl Bakanımız Gaye Kurum’un talimatlarıyla proje çerçevesinde sayımları yaptık. Öncelikle çocuk ölümleri olmasın diye niteleyerek 4 kilometrelik benzeri boru hattıyla Sodyum Klorür Gölü’ne akarsu getirdik. Şu zaman flamingoların ürediği yerdeki yavrular balaban ölçüde bundan sonra. Bu yıl ölümler nazik ölçüde önlenmiş oldu. Yani susama dolayısıyla hiç ahiret yolculuğu olmadı diyebiliriz. Fakat bölgemizde düzensiz tarımın tehlikeli yerine yapılması, darı, gün çiçeği ve şeker hastalığı pancarı kadar küsurat kuyu sayısıyla bu arada sıcaklık giderek artıyor. Civardaki barajlardan tekrar duygusal suyunun daha çok salınması, önümüzdeki yıllar analog durumların yaşanmaması için bakanımızın üstelik talimatıyla yıpranmamış mütenavip çözümler üretiliyor. Dilerim bundan ahir yıllarda de flamingolarımız ve su kuşlarımız ölmeden gelecek nesillere yetecek kadar bir popülasyonla varlıklarını sürdürecek. Filamingolarımız da bire bir bakıma bu sene küllerinden baştan doğdu. Dilerim sonsuza büyüklüğünde hep canlılarla bu arada onlar de yaşar” dedi.

“Yavru sayımız 10 bine yaklaştı”

Prof. Dr. Ahmet Karataş, Sodyum Klorür Gölü’nde flamingoların ilk defa 1969 yılında Avrupalı kuş gözlemcileri marifetiyle ürediğinin ispat edildiğini belirterek, “1970’li yıllarda ağır aksak beş altı sene aralıklarla sayımlar sürdü. 10 bin, 15 binlere kadar vardığı görüldü. 2000 yılında Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Özel Yer Esirgeme Bölgesi ilan edilen Sodyum Klorür Gölü’nde 2000 yılından beri elan ağır ezgi sayımlar yapılıyor. Amma özellikle 2009-2010’dan itibaren değme sene uçaktan sayımlar dahil gündeş usullerle çokça elan çakal çalışmalarla sayımlar devam ediyor. Ego geçmiş biraz yılda üstelik sayımlarda bulundum. Elimizde esasen verilerimiz var. Kâh yıllar 10 binin altına düşse üstelik genellikle 10-15 bin, 17-18 binlere büyüklüğünde çıkmıştır. Geçtiğimiz yıl kuraklık fazlaydı. Ihtimal onun etkisinden, ihtimal hayvanların ferah beslenmemesi birlikte sebep kabil. Bala sayısı tahminî 3 destek. Maatteessüf geçen yıl yavruları bu susuzluktan periferi kaybetmiştik. Bu yıl alınan tedbirlerle bu arada bakanımızın birlikte talimatlarıyla çalışmalar haddinden fazla elan titiz bir şekilde devam ediyor. Bala sayımız 10 bine yaklaştı. en üst tebahhur aşamasında yahut uçmaya mümasil olan yavruları albeni fotoğraflarından bir tane tek saydığımızda 9 bin 371 yerine kemiksiz aynı rakam söyleyebilirim. Bu yıl alınan tedbirlerin bildirme önemlisi kuyu sularıyla beraber 4 kilometrelik benzeri su borusu döşendi. Akarsu, Sodyum Klorür Gölü’nün ana göl aynası kısmına büyüklüğünde ulaşıyor şu anda. Flamingolar üstelik orada besleniyor. İlk uçar yavrularla erginleri eğin tarafta görebilirsiniz. Önümüzdeki yıllar daha kalıcı bire bir çözüm üretilmesi için bakanlığımızca çalışılıyor” şeklinde konuştu.

Şu anda Tuz Gölü havzasında verimli miktarda su kuyusu olduğunu kaydeden Ahmet Karataş, “Metruk iki devam kuyunun bakımı yapıldı. Onlardan evvel 3 kilometre sonradan 4 kilometreye çıkan bire bir borazan hattıyla buraya kadar geldi. Saatte 10 ton adına akarsu veriliyor. Bu su, şu anlık yeterli görünüyor amma önümüzdeki yıllarda henüz temelli bir çözümün olması gerekiyor. Alelhusus Konya kanalından birey suyu olanaklı. Aksaray yoluyla Uluırmak’taki Mamasın Barajı üzere sair akarsu kaynakları de biraz daha fert suyunu artırırsa sanırım sıkıntılar büyük ölçüde azalır” diye niteleyerek konuştu.Share: