Sivaslı çiftçiler teşvikin uzatılmasını istiyor

Sivas Tarım Odası Başkanı Hacı Çetindağ, buğday ve arpaya verilen azamet desteğinin Ekim ayının ortasına büyüklüğünde uzatılması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı’nın Buğday ve arpa alım fiyatlarını açıklamasının ardından çiftçiler sevinçle karşılamış ve Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) depolarına akın etmişti. Sivas’ta yapılan rekor istihsal TMO depolarına sığmamış üretilen buğday ve arpalar yer altına gömülmüştü. Kentte ise kâh çiftçiler daha hasat ika işlemini yetiştirebilmiş değil. Mahsulünü TMO depolarına getiren çiftçiye yapılan desteğin sonuç günü 31 Ağustos yerine açıklanmıştı fakat Sivas’ta yapılan rekor üretim sonucunda yetişmeyen hasat işleminin TMO eliyle verilen randevuları Eylül ayını bulmuş durumda. Bahis için izah işleyen Sivas Ekincilik Odası Başkanı Hacı Çetindağ, kentte buğdayda yüzde 40 oranında hasat yapıldığını yüzde 60’ın ise beklediğini söyleyerek, “Desteklerin biran önceki Ekim ayının ortasına kadar uzatılmalı, çiftçimizi terfih etmek istiyoruz” dedi.

Çetindağ, TMO alımlarının teşrinievvel ayının ortasına kadar uzatılmasını istediğini belirterek, “Cumhurbaşkanımızın Arazi Mahsulleri Ofisinin buğday alımına başlamasından itibaren bizim çiftçimiz bunu bayram ile karşılayarak bütün buğday ürünlerini yer mahsulü ofisine vermeye başladı. Cumhurbaşkanımızın açıklaması ton başına buğday da bin liralık rüşvet birlikte 500 lira bindi veriyordu. 31 Ağustos’ta bunun akıbet haset, fakat Sivas’ta hasat henüz bitmedi. Buğday hasadımız devam ediyor. Ofisten alınan randevular Eylül ayının sonuna kadar yoğun, çiftçimiz bize ‘ tığ ekinimizi yetiştiremedik, Eylül ayında ekinimizi verebileceğiz. Tığ buğday da bin teklik rüşvet birlikte 500 liralık destekten faydalanabilecek miyiz, faydalanamayacak mıyız” diye nikbet içerisinde. Çiftçimizin şuanda Sivas’ta hasadı bitmedi. Çiftçimiz arazi mahsulleri ofisine buğdaylarını vermeye devam ediyor. Bizim istediğimiz Ilk Teşrin ayının ortasına büyüklüğünde bu destekle beraber alımın uzatılmasını istiyoruz. Sivas’ta buğdayın yüzde 40’ı alındı, yüzdelik 60’ı bekliyor” şeklinde konuştu. – SİVAS

Share: