Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde ekstrem anane! Görüş kullanır kabilinden takılarını zarfa koyup, sandığa attılar

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde Şerefan Aşireti’ne mensup damat İsmail Olaş, kaymakamlık merkezindeki Şanlı Çavuş Mahallesi’nde 2 bölüm 2 akşam süren düğünle Gösteri Ölmez’le dünya evine girdi.

VASEKTOMI DESTEĞİNDE GEZMEK İSTEYENLERE ÇEŞIT VE AYIRAÇ VERİLDİ

Yıllardır bitmeme eden bire bir geleneğin yaşatıldığı düğünde, güçlük teşyi etmek isteyenler için seçimlerde mergup sandıklarından tıpkısı tanesi alınıp düğün ortasına getirildi. Düğün sahipleri, gelen misafirler içerisinde sorumluluk desteğinde yatmak isteyenlere tür ve ayiraç verip atmalarını istedi.

SANDIKTAN 320 BİN LİRA ÇIKTI

İlginç gelenekte, düğün bitene büyüklüğünde eloğlu ve sağdıç sandık esasen ayrılmıyor. Davetliler, çizin çizin damada aynalı olsun dileğinde bulunup paralarını düşünce kullanır kadar sandığa atıyor. Devir boyu süren etki töreni bittikten sonradan sandık açılıp düşünce sayar kadar mal sayılıyor. Toplanan mülk ve takılar damadın babasına teyit ediliyor. Olaş ailesinin düğününde ise sandıktan çıkan dünyalık miktarı 320 bin Türk lirası oldu.

“KİMSE RENCİDE OLMASIN DİYE YAPIYORUZ”

Davetlilerden Rahmi Ardıç Rakısı, bir vakitler de hakeza adetlerin olduğunu anımsattı. Şimdi belirteç usulü atıldığını anlatım fail Ardıç Rakısı, “Düğün bittikten sonradan nukut sayılır damada verilir. İsim ve gerçeklik isimler zarflara yazılıyor. Karı ki geldi, kim gelmedi öğrensin diye hakeza bir geleneği yaşatıyoruz. Kimse rencide olmasın diyerek böyle yapıyoruz. Düğünlerde ortalama takılan baskı 200 ile 500 bin lira arasında değişiyor” dedi.Share: