Şırnak ve kasaba illerde eskimemiş yetişek tedris yılı başladı

Şırnak, Mardin, Bingöl ve Batman’de eskimemiş terbiye talim yılının başlaması nedeniyle merasim düzenlendi, okullarına gelen öğrenciler dersbaşı yaptı.

Yaz tatilinin arkası sıra arkadaşları ve öğretmenleriyle buluşmanın mutluluğunu dallı güllü öğrenciler İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra sınıflara alındı.

Şırnak Eşkâl İstiklal İlkokulu’nda planlı törene katılan Ilbay Osman Bilgin, eskimemiş eğitim bilimi öğretim yılının, kent genelindeki 150 bin mektepli ve 9 bin 200 öğretmene kılıklı olmasını diledi.

Eğitim öğretimin önemine belen fail Bilim Adamı, öğrencilerin, geleceğin teminatı olduğunu belirtti.

Bilgin, okullardaki fiziki imkanların geçmişle mukayese edilmeyecek derecede iyileştirildiğini tabir ederek, eğitim bilimi öğretim altyapısının güçlendiğini söyledi.

Derslik başına sakıt öğrencisi sayısının bile averaj 24 olduğunu dile getiren Bilim Adamı, “İnşallah çocuklarımızı en dolgunca şekilde yetiştirerek ülkemizi elan erdemli seviyelere taşıyacağız.” dedi.

Vali Bilgin, öğretmenler, öğrenciler ve veliler amacıyla eskimemiş terbiye tedris yılının ömre bedel olması dileğinde bulundu.

Daha sonraları evvel ibret zili çaldı.

Programa, Şehremini Mehmet Yarka, İl Milli Terbiye Müdürü Mirza Şık, İl Inanma Müdür Vekili İbrahim Çıldır ve alım müdürleri katıldı.

Mardin

Elifana Mehmet Pozisyon İlkokulu’nda düzenlenen programda çekinmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, bakir yetişek tedris yılının ülkeye ve millete filinta olmasını diledi.

“Cumhuriyetimizin 100. yaşını kutlayacağımız bu eğitim bilimi tedrisat yılını, ilimizde terbiye altyapısının daha bile güçlendiği, niteliğinin katlanarak arttığı tıpkı aktarılma kendisine geçireceğimize gönülden inanıyorum. İlimizde eğitime dair fikri, projesi olan herkese kapımızın 7 devir 24 saat ayan olduğunu ayrımsız kez daha hatırlatıyorum” diyen Demirtaş, Il ve Büyükşehir Belediyesi adına eğitim amacıyla herhangi bir türlü desteği vermeye amade olduklarını bildirdi.

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Misyon Çipo birlikte Mardin’dahi 1177 okulda 11 bin 598 öğretmen ve 246 bin 477 öğrenci ile dersbaşı yaptıklarını belirterek, tüm okullarda muktezi önlemlerin alındığını ve yaz dönemi boyunca okullarda mukteza tadilatın dahi yapıldığını aktardı.

Daha bilahare günün valör ve önemini belirten şiirler okundu, umum oyunları gösterisi sunuldu. 4. derslik öğrencileri okula kullanılmamış başlayan 1. derslik öğrencilerine “Okula aynalı geldiniz” çiçeği sundu.

Sınıfları gezen Ilbay Demirtaş, öğrencilerle ahbapça etti, onlara liyakatli bir yıl diledi.

Bingöl

Bingöl’birlikte evvel ibret zili 441 okulda 60 bin 456 mektepli üzere çaldı.

Bakir terbiye tedris yılının başlaması zımnında şekil Martir Mustafa Gündoğdu İlkokulu’nda tören yapıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Vali Yardımcısı Fatih Kaya, yeni eğitim yılının ülkeye ve millete hayırlar getirmesi temennisinde bulundu.

Kayaç, “Bizler sizi çokça bekledik, sizleri çokça özledik, öğretmenlerimiz sizi çok özledi. Siz bile öğretmenlerinizi çok özlediniz. İnşallah bu yetişek tedris yılı sizlere haddinden fazla çok yenilikler katacak, yıpranmamış şeyler öğreneceksiniz. Bakir eğitim bilimi tedris yılının başarılarla geçmesini dilerim.” sözlerini sarf etti.

Törene, Milli Yetişek Müdürü Halil Yücel, büro müdürleri ve veliler katıldı.

Konuşmaların peşi sıra öğrenciler sınıflarına geçti.

Batman

Batman’dahi 170 bin öğrenci 2022-2023 yetişek talim yılına başladı.

Bayraklı Köyü İlkokulu’nda düzenlenen törene Vali Ekrem Canalp, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran ve alım yöneticileri ve veliler katıldı.

Törende mütekellim İl Milli Yetişek Müdürü Kurtaran, eğitim bilimi ve öğretimin başlaması zımnında ateşin tıpkısı periyot yaşadıklarını dile getirdi.

Yıpranmamış yetişek talim yılının cemi öğrencilere tatlıca olmasını dileyen Kurtaran, “Bugün itibarıyla 170 bin öğrencimiz yetişek öğretime başlıyor. 10 bini fazla öğretmen ve yöneticimiz eğitim bilimi tedrisat hizmetinde görev algı. 670’i resmi 830 yetişek kurumunda eğitim bilimi tedrisat yılı esenlikle ve huzurla başladı.” diyerek konuştu.

Günün önemini belirten şiirlerin okunduğu törende, Vali Canalp’ın ilk ibret zilini çalmasıyla öğrenciler sınıflarına geçti.

Share: