Sinop’ta kazılarda ulaşılan 1600 almanak mozaikler sergilenmeye amade

Sinop’ta, Ekin ve Turizm Bakanlığı ile Türk Çağ Kurumunun katkılarıyla düzenlenen Balatlar Bina Topluluğu kazısında ortaya çıkarılan 1600 almanak döşeme mozaikler, hafriyat alanında oluşturulan bölümde sergilenecek.

Kentte 2010’üstelik başlatılan Balatlar Bina Topluluğu kazısında bugüne kadar Helenistik, Roma ve Osmanlı dönemlerine ilişkin olduğu anlayış edilen heykel parçaları, hamam ve kilise kalıntıları kabil bulgulara ulaşıldı.

Aynı kazıda çevrim yüzüne çıkarılan ve zengin Şarki Romalılar üzere yapıldığı tahmin edilen 1600 yıllık mefruşat mozaiklerin de turizme kazandırılması için serencam aşamaya gelindi.

Restorasyon çalışmaları tamamlanan mozaikler, hafriyat alanında oluşturulacak bölümde ziyarete açılacak.

Mimar Sinan Iyicene Sanatlar Üniversitesi Bilim Literatür Fakültesi Konferans Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi ve Balatlar Çatı Topluluğu Hafriyat Başkanı Prof. Dr. Gülgün Köroğlu, AA muhabirine, kendisi ve ekibi namına fena hâlde bire bir çalışmaya imza attıklarına inandığını söyledi.

Küçük tıpkı kilise kalıntısıyla başladıkları kazıda geçmişi 2 bin 500 yıla varan yapıları ortaya çıkarmanın mutluluğunu yaşadıklarını tamlayan Köroğlu, “Şu temel kadar kâin hep bulgular değerlendirildi. Bilimsel çalışma yerine bile yayımlandı.” dedi.

Köroğlu, kazılarda ortaya çıkardıkları döşeme mozaiklerin dahi çıktı sergilenme aşamasına geldiğini vurgulayarak, “Mozaikler er Bizans dönemi denilen döneme ilişkin Reaya yapıları. Adak yerine yapılmış, yan yana sıralanan 10-11 pano şeklinde. Günümüzdeki açılım ile düşünürsek, aynı camiye halı affeylemek kabil kilisenin antre bölümüne zemin mozaik yapmışlar ve kimin üzere yapmışlarsa onu adak yazıtlarıyla vurgulamışlar.” diye konuştu.

“Projenin onaylanmasından sonra ziyarete açılabilecek”

Döşeme mozaikleri bundan sonra turizme kazandırarak meyvelerini toplama zamanının geldiğini vurgulayan Köroğlu, şunları kaydetti:

“Bu mozaikler, konuları ve Karadeniz’üstelik bulunmaz bulunmalarından dolayı çokça rabıta çekiciler. Bu kapsamda icraat tamamlandı, onarımları yapıldı. Bina güneye akilane cereyanlı olduğu amacıyla mozaiklerde kimi açılma ve kırılmalar vardı. Onlar restore edilerek yeniden yerlerine yerleştirildi. Sinop Belediyesinin katkılarıyla konusunda ayrımsız apotr yapı ve yolculuk alanı düzenleme çalışmaları başladı. Projeyi tamamladıktan sonraları kurula göndereceğiz. Onaylanmasından bilahare ziyarete açılabilecek.”

Köroğlu, yapının özge bölümlerindeki çalışmaların dahi bitmeme ettiğini ancak yeni kamulaştırmaların yapılmasının ehemmiyet taşıdığını sözlerine ekledi.Share: