Sezonluk ekincilik işçileri Ağrı’da günâşık mesaisinde

Çap desteğiyle akıbet yıllarda bitkisel kitap çeşitliliğinin arttığı Ağrı’dahi, Güneydoğu Rum Bölgesi’nden gelen sezonluk ekincilik işçileri günâşık hasadı yapıyor.

İl genelinde 23 bin dekarlık bölümü çevre günâşık, 21 bin dekarı dahi çerezlik adına ekilen tarlalarda sonbahar mevsiminin gelmesiyle hasat başladı.

Şanlıurfa’dan gelerek tarlaların kenarında kurdukları çadırlarda konaklayan mevsimlik ekincilik işçileri, sabahın erken saatlerinde mesailerine başlıyor.

Aralarında kadınların üstelik bulunduğu işçiler, dolaşma boyu ellerindeki oraklarla gündöndü topluyor.

Kısaca 1,5 kamer burada çalışacak olan işçiler, kazandıkları parayla kışın ailelerinin ihtiyaçlarını karşılayacak.

İşçilerden Mustafa Kayaç, AA muhabirine, herhangi bir yıl yaz aylarında farklı illere anbean çalıştıklarını, yılın yarısını değişik illerde geçirdiklerini söyledi.

Erzincan’de ayçiçeği çapası, Malatya’de sarıerik hasadının peşi sıra Ağrı’ya gündöndü hasadına geldiklerini tamlayan Kayaç, “Buraya geleli 15 dönme oldu. Tahminî 45 çağ burada kalacağız. Burada çadırlarda kalıyoruz. Geceleyin albeni soğuk oluyor. Aynı aileden 15 birey burada çalışıyoruz. Sivas’ta üstelik kumpir hasadını yaptıktan bilahare evimize gideceğiz. Hayatımız bu şekilde geçiyor.”

“Varmak için dünyalık geçişsiz”

Üniversiteden bu sene mezun olduğunu vurgulayan Hacer Kaya bile 20 gündür orakla gündöndü hasadı yaptıklarını anlattı.

Ferhat Kayaç da sabahleyin er işe başlayıp akşama kadar çalıştıklarını, mayıs ayından ara ayına büyüklüğünde farklı illere anbean servet başlamak için faaliyet verdiklerini dile getirdi.

Kaya, “Gelin Olmak üzere servet geçişsiz ve bu parayı örtmek amacıyla bile çalışıyoruz. Bizim için çalışmanın gecesi gündüzü bulunmayan. İzmir’den başlayıp Kars, Erzincan ve Sivas kabil birçok ile gidip çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.Share: