Serencam dakika haberleri | Nazır Aristokrat: “Önümüzdeki 1 kamer içre aynı ameliyat yapacağız, Türkiye bunu ilk defa duyacak”

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Önümüzdeki 1 kamer süresince tıpkı cerrahi müdahale yapacağız, Türkiye bunu ilk kez duyacak” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TRT 1’da yayınlanan Alişan ile Hayata Gülümse programına katıldı. Programda açıklamalarda kâin Aristokrat, Türkiye’birlikte 120’nin altında yıldırıcı kaldığını belirterek, “Bu 120 teröristin nerede olduğunu bildiğimiz için ‘Madem biliyorsunuz, hastalık almıyorsunuz’ diyorlar. Haddinden Fazla ufak ayrımsız lokalde yüzlerce mağaranın olduğu bire bir coğrafya artırım edin, tığ oralara onların isimlerine müteveccih bildiriler atıyoruz. Ailelerinin çağrılarını atıyoruz. Tasdik olanların mektuplarını atıyoruz. Arada Bir annelerini getirip orada megafonlarla davet yaptırıyoruz” dedi.

Vekil Aristokrat, “Tendürek Dağı saf, Kars Çemçe Madur tertemiz. Karadeniz arı sili. Şita operasyonlarına başladık. Ermiş-Kuşatma operasyonları yapıyoruz. Karadeniz’de ‘Terörist ne zaman gelecek?’ Nerden ati diye niteleyerek Bayburt’tan, Gümüşhane’ye, Trabzon’a, Rize’ye ve Artvin’e büyüklüğünde tümce hastalık içerisindeydi. Tığ bunlarla bir yerde karşılaşacağız beklentisi söz konusuydu. Bugün Karadeniz arı sili, Bingöl tertemiz, Erzurum, Elazığ tertemiz. Buraların kırsallarında

yıldırıcı vardı. Hakkari ile Hatay ortada yıldırı koridoru kurulmak isteniyor. Bu yıldırı koridorunu bina etmek amacıyla bizim karşımızdaki bütün sistemler bunu desteklediler. Şayet tığ Afrin’e Zeytin Dalı Operasyonu’nu yapmasak, DEAŞ’a cebin Fırat Kalkanı Harekatı’nı yapmasak, Sulh Pınarı Harekatı’nı yapmamış olsaydık şu anda Gaziantep’ten, Hatay’dan, Kilis’ten, daim karşıdan havan ve bomba yiyici tıpkısı tatlılıkla yüz yüze kalırdık. Tığ bire bir taraftan içerde terör örgütlerinin sömürme ettiği alanları daralttık. Kırsalda 120’nin altında terörist var, bu benzer anbean azalıyor. Burada Türkiye tarihinin sunu nazik mücadelesini veriyor” diye konuştu.

“Bu yıl sadece 39 güç terör örgütüne katıldı”

Bu yıl çabucak 39 kişinin yıldırı örgütüne katıldığını belirten Nazır Aristokrat, “Terörün finansmanını kestik. İstikrar hoppadak iktisadi değildir, benzeri zamanda düzenlilik istikrardır. Bu sene elden 39 can yıldırı örgütüne katıldı, sadece bire birlikte tahammülümüz bulunmayan. İknayla geleni aracısız adalete konfirmasyon ediyoruz. Bu 120 terörist nerede olduğunu bildiğimiz üzere ‘Madem biliyorsunuz, hastalık almıyorsunuz’ diyorlar. Çokça ufak bir lokalde yüzlerce mağaranın olduğu bir coğrafyada artırım edin, tığ oralara onların isimlerine müteveccih bildiriler atıyoruz. Ailelerinin çağrılarını atıyoruz. Tasdik olanların mektuplarını atıyoruz” diyerek konuştu.

“Avrupa uyuşturucu piyasasını PKK yönetiyor”

Bu yıl 90 milyon ton temel kenevir yakaladıklarını açıklanan Vekil Soylu, “Avrupa metal piyasasını PKK yönetiyor. Avrupa’nın uyuşturucu raporlarında var. Göründüğünden elan nazik bir tehditle cebin karşıyayız. Metal satıcısı büyük tıpkısı networkün iri aynı parçası. Oradan elde edilen mal bilcümle dünya mızrap piyasasını ayakta tutuyor” diyerek konuştu.

“Metruk binaların 103 binini yıktık”

Metamfetaminin insanın hem vücuduna hem aklına çoklu biberli etkileri olduğunu belirten Bakan Aristokrat, “2016-2017 yıllarında kullanılmayan binalarla ait mücahede yaptık. Gâh yerlerde uyuşturucunun yüzde 48’i buralarda kullanılıyor. Kullanılmayan binaların 103 binini metruk olmaktan çıkardık. Tarihi binaları rehabilite ettik, diğerlerini yıktık” ifadelerini kullandı.

Bataklık Operasyonu

Bataklık Operasyonu’na namına mevrut ayrımsız telefonla başladıklarını söyleyen Nazır Soylu, “Milyarlarca liraya umum kondu. Bu uyuşturucudan mevrut gelire el koyma operasyonuydu. Oralardan ati mahkeme kararı kararları ile beraber uyuşturucudan mevrut gelirlere ahali konmaktı murat, o halk de konulmuş oldu” dedi.

“Önümüzdeki aynı kamer içre ayrıksı bir faaliyetler yapacağız”

Önümüzdeki ayrımsız kamer süresince bambaşka bir operasyon yapacaklarını ve Türkiye’nin bunu ilk defa duyacağını belirten Bakan Aristokrat, “Bu birlikte eroin ile ilişik. Devletin strateji ettiğini vatandaşımız bilsin. İçeri tıkıldığı devir satıcının içerden çıkması ihtimali zordur. Biz buna projeli ameliyat diyoruz. Bir şebekeyi çözmemiz geçişsiz. Sunu kocaman projelerden biri narkolog oldu. Seçkin yakaladığımız eroin satıcısına minval verdik. Sen nerede kullanmaya başladın, anne baban var mı, kaç yaşında kullanmaya başladın? Geçen yıl 260 bin civarında gözaltımız vardı” diye konuştu.

“İllerimizi 42, ilçelerimizi 32 kriterle incelemeye başladık”

Türkiye’nin metal üzerine riskli olan ilinin hangisi olduğunun belirlenmesi için aynı inceleme başlattıklarını söyleyen Bakan Soylu, “İllerimizi 42, ilçelerimizi 32 kriterle incelemeye başladık. 15 Orak Ayı olduğunda Türkiye’üstelik hapishanelerdeki mızrap kullanıp satanların sayısı 35 bin civarındaydı. Şu anda 115 binin üzerinde. Tığ bu cimri mücadeleyi ortaya koymasaydık Avrupa’nın karşı karşıya kaldığı durumla karşı karşıya kalırdık. Avrupa ülkelerinde yaşayanların yüzde 28’i hayatında ayrımsız defa uyuşturucu kullanmış, bizde bu mehabet yüzde 3.1” ifadelerini kullandı.

Uyuşturucunun doğudan geldiğini belirten Nazır Soylu, “Beyaz, köken kenevir dediğimiz onun PKK ile bağı var. Doğudan giren uyuşturucuların yüzdelik 75’i bir vakitler batıda yakalanırdı. 15 Temmuz’dan sonraları tığ uyuşturucunun yüzdelik 74-75’ini üç vilayette yakalıyoruz. Hakkari, Van, Dert. Orada kurduğumuz tümce liyakatli oldu. Türkiye’ye girmeden caydırıcı tıpkı tartı ortaya koyduk. 2021’de 22 titrem beyaz zehir yakaladık, şu anda yakaladığımız ton 7.5 titrem. Averaj uyuşturucuya tevessül yaşı Türkiye’üstelik 20’ydi. Türkiye’bile mızrap kullananların yüzde 48’i evinde kullanıyor, 28’i kullanılmayan binalarda, yüzde 11’i arkadaşlarının evinde, yüzdelik 7-8’i arabada, yüzde 3’ü parklarda kullanıyor. Yüzdelik 55’inin ağır ezgi bire bir işi var. Yüzde 91’inin temel ve babası yaşıyor. Yüzde 86.7’si eş fertleri ile gelişigüzel yaşıyor. Metal kullananlarının annelerinin yüzde 92’si ev kadını” dedi. – İSTANBUL

Share: