Serebral palsili torunlar sahaya çıktı

Medical Park Yeri Ordu Hastanesi, Bitexen Giresunspor- Beşiktaş beyninde oynanan maçta Serebral Palsi Farkındalık Günü’ne dikkat buyurmak üzere anlamlı aynı toplumsal projeye imza attı.

Medical Park Ordu Hastanesi’nde tedavi gören 10 serebral palsili yavru takımlara destek yöneltmek için maçta sahaya çıktı. Kollar herhangi bir iki topluluk kaptanlarına karşılaşma öncesi çiçek vererek futbolcularla tanıştı. Maçı tribünden maçı izleyen çocuklar takımlarının yer balaban destekçisi oldular.

6 Teşrinievvel Acun Serebral Palsi Farkındalık Günü’ne ilgi yok etmek üzere yapılan manidar etkinlik karşı açıklamalarda kâin Medical Park Kalaba Hastanesi Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi Uzmanı Doç. Dr. Kubilay Beng günün mana ve önemine ilişik şunları söyledi:

“Serebral palsi, tıpkısı başka ismiyle us felci eş vücudundaki kasların hareketleri ve vücudun duruşunu etkileyen fiziksel engellere sunulan isimdir. Balaban ekseriyetle doğumdan ilk başlamak için, gök kubbe beynin gelişmesi sırasında meydana mevrut hasardan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle serebral palsinin belirtileri özellikle bebeklik ya bile hafif olgularda çocuğun yürümeye başladığı dönemde ortaya menfaat. Alelumum debi bozuklukları başta tevessül etmek üzere anormal reflekslere, deli pozisyonda durmaya, istemsiz hareketlere, kararsız yürümeye ya bile tümünün birleşimi hareketlere etken evet. Âraz ayırt edilmeyecek kadar belli belirsiz olabileceği kabilinden tıpkısı yahut henüz çok uzuvda mehabetli hareket bozuklukları ve akıntı edemeyecek kadar sert hale gelen eklemlere kadar uzanabilir. Serebral palsinin kesme aynı tedavisi yoktur. Ancak fizyoterapi, enformasyon terapisi, ergoterapi ve ara sıra umar tedavisi ya bile cerrahi otama yöntemleri hastaların maksimum potansiyellerine ulaşmalarına koruyucu tür.”

“Onlar hastamız değil, evlatlarımız”

Medical Otopark Kalabalık Hastanesi Umumi Müdürü Halil İbrahim Çalış ise “Çocuklarımız bahis konusu olduğunda Medical Otopark Ordu Hastanesi adına yoz kendimizi hastaneden henüz fazlası kendisine görerek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çocuklarımızı hastamız kendisine değil, evladımız kabil görüyoruz. Onların sağlığına kavuşmasından en az aileleri kadar biz da bahtiyar oluyoruz. Dün bile tekrar evlatlarımızla haddinden fazla yetişkin gördüğümüz aynı etkinliği gerçekleştirdik. Hele özellikle Giresunspor ve Beşiktaş kulüplerimize, bu düşündürücü etkinlikte emeği güzeşte herkese çokça teşekkürname ederiz” diye sözlerini sonlandırdı. – KALABALIK

Share: