SELIM PARTİLİ KEŞİR: KALKINMA HEDEFİ ASLA KADINSIZ OLAMAZ

DÜRÜST Fırka Genel Eşkâl Karı Kolları Başkanı ve Düzce Saylav Ayşe Keşir, “Şayet tığ tıpkısı kalkınma hayali ve hedefi kuruyorsak bu misilsiz katiyen olamaz. Kadınlar üretime katılmadan olamaz. Kadınlar istihdama katılmadan olmayacak. Kadınlar değişmeyen alma mekanizmasına katılmadan kaçınan” dedi.

YANLIŞSIZ Öğür Umumi Merkezi Avrat Kolları Başkanı ve Düzce Saylav Ayşe Keşir, DOĞRU Fırka Eş Kolları Başkanlığı’nın 1,5 sene evvel Hakkari’den başlattığı, ‘Kadınlarla Iri Türkiye Yolun’ buluşmalarının Edirne’dahi gerçekleştirilen 80’inci programına katıldı. Keşir’e programda TBMM Kadın Erkek Punt Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve Edirne Mebus Fatma Aksal, Avrat Kolları Organizasyon Başkanı ve Bursa Saylav Emine Ağır Gözgeç, Aut İlişkiler Başkanı Fatma Ataseven, Genel Yazman Aslı Seren, Arge Başkanı Züleyha Karademir, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanı Dilara Sepici, Sivil Toplum Halkla İlişkiler Başkanı Ayten Aydınlık, DÜRÜST Fırka Edirne İl Başkanı Sarih İba ve İl Koordinatörü Fisun Kumbaracı eşlik etti. Kentte iki ayrı izlence işleyen Keşir, Meriç Nehri kenarında ayrımsız tesiste sivil topluluk kuruluşu temsilcisi kadınların sorunlarını dinleyip, Edirne Tecim ve Uran Odası’nda (ETSO) kadınlarla buluştu.

‘100 KIZ ÇOCUĞUNDAN 49’U ARTIK ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ ALIYOR’

ETSO’üstelik konuşan Keşir, kadın ve ayvaz yan yana şişman Türkiye’yi inşa etmek amacıyla tıpkı çokça projeleri olduğunu belirterek, “Terbiye genişlik koca punt eşitliği uzlaştırıcı. Bizi hayatta hem karı eş cinsler arası, hem bile toplumsal yapılar arasında eşitliği sağlayan yer koca vasıta, eğitimde vesile eşitliğini yakalıyor oluşumuzdur. 2001 yılında eğitim çağında olup dahi üniversiteye gidebilen kız çocuk oranı yüzde 13.5’ti hangi eyvah ki. Kız çocuklarının çabucak yüzde 13.5’ine üniversite eğitimi verdiğinizde aslında punt eşitliğini da sağlamamış oluyorsunuz. Zira iz edinmesi, yoksullukla savaş etmesi, kavi haddinden fazla bahis eğitimde okazyon eşitliğinden geçiyor. Bekçi dönemler vardı, üniversiteler şişman şehirlerde kümelenmişti Anadolu’ya yayılmamıştı. Amma bugün 207 üniversitemizle bu çap kaç oldu biliyor musunuz? Yüzde 49. Yani darülfünun çağında olan 100 kız çocuğunu 49’u artık darülfünun eğitimi alıyor” dedi.

Kadınlara okazyon verildiğinde, yeryüzü bol şekilde değerlendirdiklerinin altını çizen Keşir, “KOSGEB’den faydalanan yani toptan faydalanıcıların zarfında yüzde 41’i eş. İŞKUR’un işbaşı eğitim bilimi programları var. İŞKUR’un iz edindirme kursları var. Bunlardan faydalananların üstelik yüzdelik 50’den ilavesi kadın. Meslek eğitimi kurslarında yüzdelik 57, işbaşı eğitim bilimi programlarında yüzde 52. Yani tıpkısı vesile verdiğinizde kadınlara, eğitimde, istihdamda iz edindirmede, kadınlar bunu açlığıyla sonuna büyüklüğünde kullanıyorlar ve fırsatı en dolgunca şekilde değerlendiriyorlar. Ülkemin kadınları bu anlamda serencam mertebe yaşayan, sonuç rütbe canlı ve sonuç adım arzulu” diye konuştu.

‘KALKINMA HEDEFİ KURUYORSAK, BU ASLA KADINSIZ OLMAYACAK’

Kadının tıpkısı zamanda bir beşeri anamal ve kalkınmanın unsuru olduğunu üstelik sözlerine ekleyen Keşir, “Şayet tığ bir kalkınma hayali ve hedefi kuruyorsak bu misilsiz asla kaçınan. Kadınlar üretime katılmadan mümteni. Kadınlar istihdama katılmadan mümteni. Kadınlar değişmeyen kabul etme mekanizmasına katılmadan olmayacak. Onun amacıyla tığ istiyoruz ki nüfusun yarısını oluşturan kadınlar, eğitim bilimi özellikle doğmak üzere istihdam, değişmeyen alma mekanizması, hepsine yer birkaç akseptans edilebilir eşik dediğimiz yüzde 25’tir, sunma birkaç bu kıyasla katılmalı. Mümkünse bunu yüzdelik 50 oranına çıkarmalıyız. Beş Altı ilk verdiğim rakamlarda görüyorsunuz ki yüzde 50’ye imdi yaklaştık. Onun üzere ego ülkemin kadınlarına güveniyorum. Edirne’nin kadınlarına güveniyorum” ifadelerini kullandı.

‘HEDEFİMİZ KADININ GÜÇLENMESİ VE KORUNMASI’

KEFEK Başkanı, AK Parti Edirne Saylav Fatma Aksal dahi, son 20 yılda kadınların her alanda güçlenmesi için şişman savaş verdiklerini belirterek, “Bu sebeple yerelde ve mevki düzeyinde kadınlarımızın kooperatifleşmesi, örgütlenmesi ve girişimcilik ruhu ile cereyan etmesi, sorunların çözümünde önemli ayrımsız uzanım namına karşımızda durmaktadır. Alelhusus son 20 yılda eş erkek punt eşitliğinin sağlanması, kadının toplumdaki konumunun güçlendirilmesi, avrat haklarının korunması, anayasal ve yasalı düzende birçok tashih yaptık ve mütehammil çokça alanda kayda değer gelişmeler yaşadık. Eksiksiz bu kanuncu düzenlemelerde hem kadının ve eş bireylerinin güçlendirilmesi, hem bile korunması hedeflenmektedir” dedi.

2002 yılında kadınların hareket gücüne katılım olanı yüzdelik 27.9 iken bu oranın 2021 yılında yüzde 30.9’a yükseldiğini belirten Aksal, “Her alanda çalışkan kanunlar çıkararak kadınlarımızın çalışma hayatında daha fazla kayran almalarını ulaşmak için düzenlemeler yaptık. 2002 yılında kadınların aksiyon gücüne katılma oranı yüzdelik 27,9 iken bu çap 2021 yılında yüzde 30,9 yükselmiştir. 11’inci Kalkınma Planı’nda hedefleri doğrultusunda 2023 yılı sonuna büyüklüğünde eş gelişim gücüne katılım oranının yüzdelik 38.5, karı istihdam oranında yüzdelik 34’e çıkarılması hedeflenmektedir” diyerek konuştu.

Programın devamında, Edirne’üstelik özlük alanında işini kurup muvaffakiyet gösteren kadınlar katılımcılara deneyimlerini anlattıShare: