SELIM Parti’li Katmerli: “Mevlana’yı daha çok anlamaya ihtiyacımız var”

DOĞRU Öğür Sazak Milletvekili Ulu Cumhur Ötede, “Zaman savaşların, iç çatışmaların, haksızlıkların, şiddetin buyruk sürdüğü dünyamızda evrensel barışın, kardeşliğin, sevginin hoşgörünün simgesi olan Mevlana’yı henüz çok anlamaya ve yaşamaya ihtiyacımız var.” dedi.

Ötede, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Hazreti Mevlana’yı 749. vuslat yıl dönümünde rahmetle andığını söyledi.

Bazı insanların doğduğu zamana ilgilendiren olmadığını, çağların ötesinde yaşadığını tamlayan Katmerli, “Mevlana Celaleddin Rumi bugün vefatının üzerinden 750 yıl esbak olmasına karşın hala İslam’a hizmet etmekte, insanlara delalet yapmakta ve kavisli yolda gidenleri akla yatkın yola getirme başarısını, becerisini göstermektedir.” diyerek konuştu.

Hazreti Mevlana’nın insana ve hayata dayalı gelişigüzel makule düşünceyi kapsayıcı, kucaklayıcı, birleştirici, bütünleştirici üslubuyla kaleme aldığını anlatan Katmerli, “Bugün savaşların, iç çatışmaların, haksızlıkların, şiddetin egemenlik sürdüğü dünyamızda cihanşümul barışın, kardeşliğin, sevginin hoşgörünün simgesi olan Mevlana’yı daha fazla anlamaya ve yaşamaya ihtiyacımız var.” ifadesini kullandı.

Share: