SEDDK, yabancıların BES’e katılımına ilişik usul ve esasları belirledi

Sigortacılık ve Özel Tekaütlük Aranjman ve Fal Kurumu (SEDDK)’ ndan yapılan açıklamada, Gelgel yoluyla 13 Mayıs 2022’de yürürlüğe giren “Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Fark Yapılmasına Dair Yönetmelik” kapsamında genelge yayımlandığı belirtildi.

8 Ağustos’ta yürürlüğe giren genelgede, BES uygulamasında “Yabancıların İstisnai Kendisine Türk Vatandaşlığı Kazanımına İlişkin Asıl ve Usuller” antetli 14. devir ile yurttaşlık başvurusunda uygulanacak usul ve esasların düzenlendiği dökme açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bilindiği amacıyla, sunma az 500 bin dolar yahut karşılığı döviz tutarında katkı payını, kapsamı Kurumumuz marifetiyle belirlenen fonlarda tutma ve 3 sene sistemde kalma şartıyla Bireysel Emeklilik Sistemi’ne yatıran yabancıların istisnai yerine Türk vatandaşlığı kazanabilmesine imkan tanındı. Bu sayede Bireysel Tekaütlük Sistemi’ne aktarılacak birikimlerin artması ile sistemin derinleşmesi, sınırlı içi tasarrufların artışına heybetli düzeyde katkıda bulunması ve üreteceği kutur ekonomisi sayesinde maliyetleri azaltarak tamam katılımcılara katma değer sağlaması öngörülüyor. Yönetilen birikimlerin, piyasadaki kurumların gelişmesine ve teferruatlı vadeli fon dengesine yarar sunması bekleniyor.”

BES’te daha fazla kazanmanın formülü!

 

SEDDK trafik sigortası üzere kullanılmamış kez haritası çizdi

 

SEDDK: Nükleer Sigorta Havuzu kuruluyor

 

Share: