Seçer: “Sunma şişman envestisman, vatandaşların yüzlerinde gördüğüm mutluluk”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, site dinamikleriyle bu arada Mersin Ağacı’e birinci sınıf bakım arz etmek yerine ‘Kente Sözümüz Var’ başlığıyla hayata geçirdiği ‘Sivil Topluluk Buluşmaları’nı sürdürüyor. Seçer, bu çerçevede kentte canlı fariza tay tay arabası iz odalarının başbuğ ve yöneticileriyle benzeri araya geldi.

Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Işporta Sarayında gerçekleştirilen toplantıda katılımcılar, teklif ve taleplerini dile getirdi. Sazak’de bulunan sivil cemiyet kuruluşları ile tıpkısı araya gelmelerinin kent yönetimine olumlu katkıları olduğunu belirten Başkan Seçer, “Ayrımlı kesimlerden kurumlarla beraber yaptığımız bu toplantıların şehir yönetiminde üstelik çokça oylumlu katkılar yaptığını görüyoruz ve bu toplantıları sürdürmekte kararlıyız” dedi.

Bu buluşmanın devam edeceğini vurgulayan Seçer, meslek odalarına konuk atılmak isteğini birlikte dile getirdi. Kentin ihtiyaçlarını bastırmak için kâin şartları yeryüzü gani şekilde kullandıklarını dile getiren Seçer, bu süreçte ülke ve dünya gündemini meşgul fail gelişmeler yaşandığını belirtti. Seçer, “Belediye Reisi namına bu süreçle ilişik, ‘Bunu hakeza yapmasaydık ongun olurdu’ diyeceğim çalışmamız olduğunu söyleyemem. Genel anlamda yaptığımız çalışmaların, uygulamaya koyduğumuz projelerin gabi dönüşümünün olumlu olması, bizi üstelik bir ahir yapacağımız çalışmalara müteveccih motive ettiğini söyleyebilirim. Bu dümen, hem kentin sosyo-konuşu sorunlarını çözecek hem strüktürel sorunlarına müdahale edecek hem kentin gelişmesini sağlayacak birçok konuda önemli çalışmaların altına imza attı” diye niteleyerek konuştu.

Belediye hizmetlerinin tam finans ve ehliyetli adam kaynağı ile sürdürülebilir olduğunun altını çizen Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesinde göreve geldikleri gün itibariyle gelişigüzel ikisinde üstelik düğümlü bir süreç yaşadıklarını aktardı. Seçer, bire bir taraftan takanak erittiklerini ama yatırımların bile hız kesmediğini belirterek, “Görevde olduğumuz 3 sene 9 ayda mevrut kaynakların 280 milyon doları borca gitti. Yani benim 2022 yılı gelir bütçemin birlikte ulaşamadığı bire bir rakamdır bu. 2022 yılı Büyükşehir Belediyesi dirimsel bütçem 5.2 bilyon lira ve bu 3 yıl 9 ayda ödediğiniz dünyalık 1 almanak sağlık bütçenize kayırıcı” şeklinde konuştu.

Seçer, MESKİ üstelik da tablonun değişmediğini, ayrımsız yandan borç öderken tıpkı yandan dahi proje ve hizmetlerine bitmeme ettiklerini vurguladı. Mersin’in şu anda yağmur suyu üzerine, yeğin üzerine daha çok riskinin sonuç rütbe azaldığını de anlatan Seçer, “Bakir yönetime geldiğim 2019, 2020 yılı başı yağmurların kentte oluşturduğu tahribatları üstelik göz önüne alırsanız girmek kim meydan üstünde olduğu büyüklüğünde vadi altına bile envestisman yapmışız. Doğrusu bu koşullarda mebzul benzeri hisse senedi yapıldı” ifadelerini kullandı.

“Kentin huzuru bizim için rastgele şeyden oylumlu”

Maddesel yatırımların yanı sıra manevi yatırımlarda birlikte büyük hizmetler ortaya koyduklarını vurgulayan Seçer, “Karşılaştığım yurttaşların birlikte yüzlerinde mutluluk, zarafet, içtinap etmek, sadakat görüyorum. Haddizatında kente yapılan arz büyük yatırımın bu olduğunu düşünüyorum” dedi.

Ankara siyasetini bilici bire bir belediye reisi namına, Sazak’dahi huzuru hakim kılmayı önceleyen çalışmalara büyük ehemmiyet verdiklerini belirten Seçer, “Mersinliler şundan emniyetli benzer. Herhangi Bir şeyden öne koyduğum Mersin’in huzuruna bozma getirmemektir ve bunun üretim edilmesini sağlamaktır. Zira kentin huzuru bizim amacıyla seçkin şeyden önemlidir” diyerek konuştu.

Seçer, çığır kaynak başkan ve yöneticilerinden mevrut düşünüm ve önerileri dinlemesinin ardından da değerlendirmelerde bulundu. Yenilenebilir enerji konusuna özen çeken Seçer, MESKİ’birlikte bu konuda Ar-Ge birimi kurduklarını anlattı. Seçer, belediyenin yenilenebilir ve zaman enerjisinden intifa miktarının seçkin güzeşte çevrim arttığının altını çizdi. İmar planları üzerine mütekellim Seçer, Meclis’teki sunu budaklı tartışmaların bu konuda yaşandığını hatırlattı. İmar süreçlerinin kamuoyuna ve ilgililerine sarih, slayt aynı şekilde yürütüldüğünü söyleyen Seçer, Büyükşehir Belediyesi yönetiminin bu hakkının verilmesi gerektiğine inandığını söyledi. Seçer, “Meclis’te bu büyüklüğünde ortamın gerildiği, Başkan’ın bu kadar aleni şekilde halkla kâh gerçekleri paylaştığı hiç görülmemiştir. Ego bunu yapıyorum. Çünkü kaygım rey değil, makul işlemler yaptığıma inanıyorum” şeklinde konuştu.

“Uslu Kent Uygulamaları” çerçevesinde gelen tıpkı istifham üzerine de bu konuda ayrıntılı çalışmaların hayata geçirdiklerini dile getiren Seçer, Teksin Mersin Ağacı uygulamasını eş kendisine verdi. Uygulamaya haftada sayı farkı 22 bin vatandaşın rey bıraktığını ve bu mesajların 13 bine yakınının öğrenci dönüştüğünü açıklanan Seçer, “Elan önceki bile söylemiştim, TEKSİN benim yer balaban yardımcım. Bu uygulamanın kullanımın yaygınlaştırılması için sohbetlerinizde lütfen tercih edilmesini önerin” dedi. – MERSİN

Share: