Say ve Sosyal Asayiş Bakanı Vedat Âlim, Bayburt’ta konuştu: (1)

Mücahede ve Toplumsal Asayiş Bakanı Vedat Bilgin, “Tığ çalışanlarımızı, emekçilerimizi koruyacak tıpkısı ecir politikası, içtimai yöntem projeksiyonuyla bakıyoruz geleceğe ve bugünümüzü yarına taşıyacak tedbirleri bugünden alıyoruz.” dedi.

Âlim, DÜRÜST Fırka Bayburt İl Başkanlığında düzenlenen, “Türkiye Yüzyılı Başlıyor, 2023’e Akıllıcasına Kent Buluşmaları Bayburt” ünlü toplantıda yaptığı konuşmada, son zamanlarda para şişkinliği sorununu fora etmek için uğraştıklarını söyledi.

Dünyanın değme tarafında olan enflasyonun Türkiye’yi elan aşkın etkilediğini tamlayan Bilim Adamı, “Illet bizi henüz çok etkiledi? Zira bütünüyle petrolde, saf gazda dışa tabi ayrımsız ülkeyiz. Yüz yıldır yapılmayan şeyi demin yapıyoruz, nedir? Nükleer bünye yapıyoruz, nükleer erke ile Türkiye’yi eskimemiş tanıştıracağız. Tanıştırdığımız devir dışa bağımlılığımız henüz azalacak. İlk el gaz bulduk, doğal gazı inşallah martta Türkiye’bile hizmete sokacağız, soktuğumuz ahit Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığı henüz azalacaktır. daha bir çok özdek.” diye konuştu.

Âlim, Yusufeli Barajı’nın gücük müddet önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aracılığıyla hizmete açıldığını anımsatarak, “Türkiye’nin enerjideki dışa bağımlılığının getirdiği arttırma ayrımsız maliyet var. Yaklaşık maliyet 50 bilyon dolar. Onun üzere Türk ekonomisinde bu 50 milyar doların meydana getirdiği menfi ayrımsız ağırbaşlılık var.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye büyüdükçe sav çözme kabiliyeti artan benzeri ülkedir”

Kâh kişilerin, “Illet şişkinlik Almanya’üstelik bu büyüklüğünde değil?” diye niteleyerek sorduğuna belen eden Bilgin, şu değerlendirmede bulundu:

“Almanya’da de müstahsil fiyatlarında enflasyonun yüzde 35’in üstüne çıktığını söyleyeyim bu arada üstelik ama hastalık o kadar değil, bunun amacıyla o büyüklüğünde değil. Zira burada maliyetler çokça faziletli, maliyetlerin asıl girdisi birlikte eriştirme altyapısı, onun maliyeti yani yer yağı, doğal gazın dışında hep erke üretimi, ruh üretiminin üstelik dışa bağımlı olması. Bunları dışa bağımlılıktan kurtardıkça, adım adım bu projeleri devreye soktukça Türkiye ilerlemeye devam edecek amma Türkiye’nin hep bu ters şartlara rağmen başardığı tıpkısı madde var, Türkiye ekonomisi büyümeye devam ediyor.”

Bilgin, “Türkiye büyüdükçe sorun nakız kabiliyeti mütezayit benzeri ülkedir.” ifadesini kullanarak, “Türkiye, 1 trilyon dolarlık benzeri ekonomiye akilane, onun eşiğindedir, ilerledikçe ülkü hal kabiliyeti artacaktır. Bunun hızlı hızlı yansıyan, gündelik hayatımızda acilen hissedilen neticesi nedir? İstihdam yaratmasıdır büyümenin. Türkiye’nin hesaplı büyümesi, tahminî 1 milyondan çok yıl sonu itibarıyla istihdam yaratacaktır, tahminimiz 1 milyon 100 bin, 1 milyon 200 bin olmasını bekliyoruz.” dedi.

Türkiye’nin istihdam yaratarak, büyüyerek bu sorunu aşacağının altını çizen Bilim Adamı, şöyle bitmeme etti:

“Ama bu sorunun ayrımsız ayrıksı yönü da şudur, çalışanların, düşük dirimsel gruplarının korunmasıdır. Ego hele öz Bakanlığımızla ilgilendiren bunu söylüyorum. Biz çalışanlarımızı, emekçilerimizi koruyacak bir ecir politikası, toplumsal siyasa projeksiyonuyla bakıyoruz geleceğe ve bugünümüzü yarına taşıyacak tedbirleri bugünden alıyoruz. Neler bunlar, geçtiğimiz dönemde hesap yerine minimal ücreti yüzdelik 80’nin üzerinde artırdık. Ehliyetli oldu mu? Olmadı. Zaman yeniden ele alıyoruz. Yarın Asgari Ücret Komisyonumuz toplanacak, toplantıdan sonradan birlikte baştan varılan noktayı, inşallah harmoni noktasını buluruz, değerlendireceğiz ve benzeri karara varacağız. Varacağımız kararı henüz ilk üstelik beş altı defa belirttim. İş verenlerimizin ödeyebileceği amma emekçilerimizin abat çağ alabileceği rakama ulaşacağımızı düşünüyorum. Hedefimiz o, onu gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz.”

“Sorunları çözerek ileriye akla yatkın giden tıpkı Türkiye var”

Âlim, başka bir meselenin dahi emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) denilen degaje aynı kitleyi ilişkin dava olduğuna dikkati çekerek, “Bu, 8 Eylül 1999’dan bugüne mevrut benzeri maslahat, bunu dahi çözüyoruz. Bu etraflı uğraşılarla çözüm aşamasına gelmiştir çünkü bir nice meselenin boyutu vardır. Finansal boyutunun dışında bile teknik boyutları vardır, onları dahi fora etmek üzereyiz, onları da bu ay içerisinde çözdükten sonraları Meclisimizin gündeminde vadi alacağını planlıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Sorunları çözerek ileriye akıllıcasına giden ayrımsız Türkiye olduğunu vurgulayan Bilim Adamı, şunları kaydetti:

“2023’e Cumhuriyetimizin 100. yılına girerken dahi ekonomisi büyüyen, sosyal sorunlarını çözen, toplumsal yöntem yaklaşımıyla toplumun bilcümle kesimlerini hele etkin, emekçi, zor ve verimsiz kesimlerini, dirimsel dağılımından henüz bağan dirimsel alanları destekleyerek onları yukarıya makul tırmandıracak benzeri içtimai politika yaklaşımıyla dava çözüyoruz. Bizim ecir politikamız üstelik buna dayanmaktadır, asgari ücret politikamız üstelik bu stratejiye dayanmaktadır. Sunma alttaki ücretleri yukarıya makul tırmandırmak, yukarıdakileri daha yukarıya tırmandırmak, dolayısıyla ücretlilerin milli gelirden aldığı payı bırakmak, siyasetimizin özetini böyle yapabiliriz.”

(Sürecek)

Share: