Şanlıurfa’da 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajları

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Reisi Zeynel Abidin Beyazgül, Haliliye Şehremini Mehmet Canpolat ve Karaköprü Belediye Başkanı Dayanıklı Baydilli 30 Ağustos Galebe Bayramı dolayısıyla aynı tema yayımladı.

Başkan Beyazgül, Nazik Taarruzla başlayıp iri aynı zafere dönüşen 30 Ağustos Yengi Bayramının 100. yıldönümünü kutlamanın itibar ve mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Bu hümayun günün 100. sene dönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve cebe arkadaşları almak amacıyla; ordumuzun tekmil kahramanlarını rahmet ve minnetle eloğlu ediyorum. Tarihe değerli harflerle yazılan bu yengi, bu vatanın evlatlarının istiklali ve istikbali için vatanını, canını hiçe farzımuhal vatanını değme şartta koruyacağını bir el henüz cemi dünyaya göstermiştir. Yine bu uğraş ve galibiyet milletimize katiyen pranga vurulamayacağını parçalanmamış dünyaya zar etmiştir.” ifadelerini kullandı.

Haliliye Şehremini Canpolat ise 30 Ağustos’un, Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde zaferle sonuçlanmış ve devir sahnesinden silinmeye çalışılan milletimizin tarihe vurduğu damganın adı olan Galibiyet bayramı olduğunu belirtti.

Canpolat, mesajında şunları kaydetti:

“Bundan 100 sene önce yedi düvele cebin zahir kim var olma mücadelesi verdiysek deminden bile çabucak kişi coğrafyamızda değil Dünya arenasında kortej sahibi olduğumuzu yedi düvele göstermiş bulunuyoruz. Çok nadir hemşehrilerim. Sizlerin de malumudur ki, bizler millet namına ilişki ve beraberlikte Kurtuluş mücadelesinde; Urfa’da, Antep’te, Maraş’ta, İzmir’üstelik, Aydın’da ve yurdun ciharıyek beraberinde gösterdiğimiz uğraş ile dünyaya denk reşit benzeri milletiz. Türk milleti asla ve kat’a esarete sorumluluk eğmemiştir. Bu ruh ve düşüncelerle özellikle Gazi Mustafa Kemal görünmek için Başkomutanlık Yer Muharebesi’nin tekmil şehitlerine ve ebediyete anlama etmiş gazilerimize ve bu yurt için canını feda fail, kanını döken, ter döken bilcümle ecdadımıza ‘Ruhları şatır olsun’ diyor ve gene Utku Bayramı’mızı kutluyorum.”

Karaköprü Şehremini Baydilli da 30 Ağustos Galibiyet Bayramını kutlayarak, mesajında şunlara meydan verdi:

“30 Ağustos Zaferi, herkesin bittiğini düşündüğü, zerre eksiltmek üzere birbiriyle yarıştığı bire bir ülkenin küllerinden doğuşunun, milletin kimsenin yardımı olmadan özlük imkanları, azmi ve cesaretiyle verdiği bağımsızlık mücadelesinin sembolüdür. Bu yengi ayrımsız zamanda milletimizin canından öte gördüğü yurt topraklarına halk sürülmesine şartlar ne olursa olsun izsin verilmeyeceğinin tüm dünyaya ilanıdır. Vatanımızın birliği ve milletimizin bağımsızlığı uğruna sunulan mücadelenin kazanıldığı bu anlamlı zaferin yıldönümünde, özellikle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve zırh arkadaşlarını, kanları ile bu toprakları yurt özne ermiş şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”

Share: