Sakıncasız Sınmaz, Danıştay 6. Daire Başkanlığına Baştan Seçildi

Danıştay Üyesi Emin Sınmaz, zaman yapılan Danıştay Umumi Oturmuş seçimlerinde Danıştay 6. Daire Başkanlığına yeniden seçildi.

Sakıncasız Sınmaz’ın, dört yıllık fariza süresinin dolması üstüne bugün ofis başkanlığı için baştan intihap yapıldı. Danıştay Genel Kurulu’ndaki oylamaya 101 üye katıldı ve oylama sonucunda 75 üyenin oyunu düzlük Tehlikesiz Sınmaz, Altıncı Kat Başkanlığına yeniden seçildi. Sınmaz, 2026 yılına büyüklüğünde bu görevi sürdürecek.

EMİN SINMAZ KİMDİR?

Hatay’ın Kırıkhan İlçesinde doğan Sınmaz, Kırıkhan Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesindeki eğitimini 1988 yılında tamamladı. 1992 yılında Danıştay Etüt Hakimliğine atanarak mesleğe başlayan Sınmaz, 2007 yılından itibaren Cumhurbaşkanlığı Seçim Kararlar ve Ülfet İşleri Başkanlığında Hususiyet İşleri Müdürü kendisine görev yaptı.  2011 yılında Danıştay Üyeliğine seçilen Sınmaz, 2016- 2017 yılları arasında Hakimler ve Savcılar Yüksek Yerleşmiş Esas Üyeliği görevinde bulundu. Sınmaz’ın “Avrupa Birliği- Türkiye Anlaşmalarında ve Türk Gümrük Mevzuatında Malların Başıboş Dolaşımı, Kat Sayı Olay: Yer Yağı İthalatı” antetli kuma çalışması ile “İdari Yargılama Usulü ile İlgili Danıştay İdari Sav Daireleri Genel Yerleşmiş Kararları” ve “Danıştay İdari Sorun Daireleri Analog Kararları” antetli kuma emek sonucu mücehhez kitapları bulunmaktadır.

İngilizce bilici Sınmaz evli ve iki çocukludur.

Share: