ROSATOM Sazak Nahiye Satranç Turnuvası’nda şampiyonlar muhtemelen oldu

Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) ve Rusya Ihtişam Çekirdeksel Erke Kuruluşu Rosatom iş birliğiyle düzenlenen 1. ROSATOM Bölgesel Satranç Turnuvası’nda şampiyonlar muhtemelen oldu.

Sazak’in Gülnar ilçesinde gerçekleştirilen bitiş turu, Akkuyu Çekirdeksel A.Ş. NGS İnşaat Direktör Yardımcısı Dmitry Romanets, TSF Başkan Vekili Çok Bahadır, Mersin Satranç İl Temsilcisi Ömer Faruk Ercan’ın yaptığı küşat konuşmalarıyla başladı. Törende, Silifke Kaymakamı Abdullah Aslaner, TSF Asbaşkanı Ömer Asım Ötegen ile Türkiye’nin genişlik diri karı satranççılarından Kadın Büyükusta (WGM) ve Satranç Milli Bando Sporcusu Kübra Öztürk Örenli dahi yer aldı.

Mersin Ağacı Tarz, Tarsus, Silifke, Bozyazı, Erdemli ve Aydıncık ilçelerinde 10-18 Antrakt tarihlerinde yapılan elemeleri başarıyla sabık 36 sportmen final müsabakalarında yarışmaya adalet kazandı. Sazak bölgesinin dinç satranç sporcuları beyninde yapılan önce hususi havza satranç şampiyonası ve bölgenin yeryüzü büyük turnuvalarından biri olma özelliği haiz turnuvaya kestirmece 800 sportmen katıldı. 8 gözyaşı ve altı kategorisinde şampiyonluğa Sazak’den Mert Delice ulaşırken, ikinci Tarsus’tan Kaan Veli Kaya ve Mersin’den Miraç Karakurt üçüncü oldu. 12 Gözyaşı ve Altı Kategorisi’nde Tarsus’tan Nimet Tamer Bayındır böke olurken, Silifke’den Yusuf Timuçin Şeyhanlı ikinci ve Mersin’den Ilgın Bahir Eroğlu bile üçüncü oldu. Turnuvanın şampiyonlarına ödüller ve armağanlar verildi. Turnuvada yarışan sunu basit sportmen Tarsus’tan Deniz Yaramış ise Akkuyu Nükleer’den özel tıpkı ödül aldı. Antrparantez turnuvanın düzenlendiği ilçelere yaraşmak amacıyla satranç takımları ve satranç saatleri ihsan edildi.

Gülkız Tulay: “Satranç amacıyla atılmış rastgele kadem geleceğimiz üzere çok bulunmaz”

Törende sporculara ve katılımcılara bir video tema ile seslenen TSF Başkanı Gülkız Tulay, ‘ROSATOM Mersin Ağacı Kesim Satranç Turnuvası’nda’ dereceye giren sporcuları kutlayarak, “Dünyanın yeryüzü hayatiyetli teknoloji liderlerinden biri olan Rosatom ile Mersin’üstelik anlamlı ayrımsız hareket birliğine imza atmaktan mutluyuz. Satranç deyince akla geçmiş gelen ülkelerden biridir Rusya. Ne bahtiyar ki imdi satranç deyince akla mevrut ülkelerden biri de Türkiye. Rosatom da bundan sonra Türk satranç ailesinin bire bir üyesi. Rosatom’la başlattığımız bu misil arkadaşlığının satrançta iki mutluluk arasındaki hisse senedi birliğini güçlendireceğine, yıpranmamış projelere evrileceğine inanıyorum. Çokça açık katılımla yapılan bu şampiyonada, tahammülfersa tıpkı savaş sergileyerek dereceye giren cümle sporcularımızı de istekle kutluyorum” dedi.

Turnuvanın hayata geçmesinde emeği geçenlere teşekkürname eden Tulay, şunları söyledi: “Mersin, satrançta öne sâdır, ülkemize gurur yaşatan haddinden fazla sayıda böke yetiştiren bire bir şehirdir. Söz Gelişi 2022 Acun Yaş Grupları Satranç Şampiyonası’nda, Mersinli milli sporcumuz Senem Gül Başsarı 10 Yaş Kızlar kategorisinde birinciyle âdem puanda Dünya ikincisi olarak Türkiye’ye iri bire bir çekicilik yaşattı. Bu site haddinden fazla sayıda projemizde üstelik pilot afi oynuyor. Rosatom’un desteği ile düzenlediğimiz bu turnuvanın şehrimizde oluşturduğu nazik sargı ve heyecan, bu şehrin satrancı hangi kadar çokça sevdiğini gösteriyor. Türkiye satranç ülkesi olma uğrunda ilerliyor. Ülkenin yeryüzü çok lisanslı sporcusuna erbap federasyonuz. Verilere göre, ülkemizden temas 10 sporcudan biri satranç sporcusu. Bizim hedefimiz elan fazla çocuğumuzu satrançla tanıtmak ve bu sporu daha dahi yaygınlaştırmak. Satranç, çocuklar amacıyla eskimemiş aynı dünyanın kapılarını aralayan, yeni ufuklar açan tıpkı spordur. Satrançla tanışan çocuklarımız, hedefleri ve hayalleri amacıyla savaş etmeyi, stratejiyi, planlamayı, disiplinli çalışmayı, vazgeçmemeyi öğrenir. Sükse üstelik çok çalışanların ve vazgeçmeyenlerin ödülüdür. Satrancın ana başarısı de satrançla tanışan çocukların hayatlarının artı yönde değişmesidir. Satranç üzere atık temas etap, sunulan her bindi, geleceğimiz üzere çokça bulunmaz. Bu spora yapılan yatırımı, bu ülkenin geleceğine yapılmış aynı yatırım yerine görüyoruz. Türk satrancı büyüdükçe bu ülkenin kazanacağına, enerjisinin bilcümle faal olacağına candan inanıyoruz.”

Dmitry Romanets: “Sazak’i satrançta desteklemeye devam edeceğiz”

Akkuyu Çekirdeksel A.Ş. NGS İnşaat Yönetmen Yardımcısı Dmitry Romanets ise Mersinlilerin turnuvaya nazik tıpkısı bent gösterdiğini belirterek, şunları anlatım etti: “Rusya Azamet Nükleer Erke Kuruluşu Rosatom, ayrımsız vukuf kuruluşudur, çalışanlarımızın okumuş potansiyelinin geliştirilmesi şirketin büyük misyonlarından biridir. Bu nedenle, Türkiye Satranç Federasyonu ile hakeza benzeri satranç turnuvası düzenlemekten memnuniyet duyuyoruz. Murahhas sayısı açısından böylesine ilgi fosforlu ve tıpkı yepyeni benzeri lehçe turnuvanın yapılmasından çok mutluyuz. Rusya satrançta dünyanın yeryüzü işlek ülkelerinden biridir. Bir Nice Acımasız satranç ustası satranç oyuncuları üzere lüks modeldir. Fakat çekirdeksel sektördeki 75 yılı fazla deneyimimizle çekirdeksel teknolojilerde üstelik sunu kıvrak ülkeyiz. Zaman bu iki balaban alanın birlikteliğine şahitlik etmekten bahtiyarlık duyduk. Bu turnuva ile Mersin halkının ve alelhusus canlı neslin bu sporu ne büyüklüğünde sevdiğini gördük. Satrancın bu kentte daha birlikte yaygınlaşmasına ve eskimemiş şampiyonların çıkmasına korumak istiyoruz. İlimizde mensur etmekte olduğumuz Türkiye’nin ilk çekirdeksel alçak santrali hem bölgenin hem de ülkenin kalkınması üzere balaban yatırımlar yapmaktır ve bugün planlı turnuva birlikte bunun yer domuzuna örneğidir.”

Ömer Faruk Ercan: “Rosatom’un desteği bizim için hava donör”

TSF Mersin İl Temsilcisi Ömer Faruk Ercan de Rosatom’un verdiği desteğin bu bölgede yaşayanlar amacıyla oldukça düşündürücü olduğunu kaydederek, “800’e mümasil sporcunun katıldığı turnuva, iki kategoride 6 ayrımlı ilçede oynanarak benzeri prensip imza atmıştır. Bu turnuva Akdeniz’in değişik aynı ucunda başlamış Antalya’ya kadar spektrum kabil açılmıştır. Şeş etapta gerçekleşen turnuva esnasında veliler ve sporcular, turnuvadan etraf çokça bahtiyar olduklarını, turnuvanın her sene yapılmasını istediklerini, verilen katkının çok muhteşem olduğunu, herkese madalya verilmesinin dahi haddinden fazla ağırlık oluşturduğunu tabir ettiler. Çocuklarımızın zihinsel spor gelişimi amacıyla satranç oynamalarını çok manidar bulduğum kadar, gelişimin tıpkı göstergesi yerine yanı başımızda duran Akkuyu NGS’yi gezmelerini ve rasat yapmalarını bile çok önemsiyorum. Rosatom’un sahn geçirdiği bu projenin ülkemizin ve bölgemizin ileriki yıllarda kalkınmasında öncülük edeceğine inanıyoruz. Mersin Ağacı Satranç Ailesi namına Rosatom ve Akkuyu Nükleer yetkililerine teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Turnuvanın hususi konuğu WGM Kübra Öztürk Örenli, turnuvanın peşi sıra sporcularla mülevven ve çalkantı verici aynı söyleşi yaptı. İki sene yoğun Avrupa şampiyonu adına kırılması zor aynı rekora imza atan liyakatli milli sporcu Örenli, Mersinli gençlere ‘şişman dirayetli yolculuğu’nu anlattı. Satranca 7 yaşında başladığını nâkil mahir sporcu, “Ego satranç sporuna başladığımda imkansızlıklar içre mücadele yöneltmek zorunda kaldım. Bilgisayarım yoktu ve kısıtlı sayıda satranç kitaplarından arkadaşlarımla dönüşümlü kendisine satranç çalışırdım. Benim yolculuğumda evimin önünde açılan satranç merkezi dönüm noktası oldu. Biçim bana ücretsiz bire bir şekilde satranç eğitimi verdi ve şampiyonalara katılmamı destekledi. Rastgele spor branşında olduğu kabil satrançta bile sponsorlar çokça koskocaman. Sizler satranca ulaşmada satranç eğitimi almada bizden çokça şanlısınız. Bunun beraberinde Mersinlilerin Rosatom üzere haddinden fazla mehabetli benzeri destekçisi var. Böyle ayrımsız şampiyonanın düzenlenmesi, satranç takımı, saati kabil rastgele ilçeye gereç desteğinin verilmesi Mersin satrancı üzere haddinden fazla anlamlı. Mersinli sporculara şimdi daha çok çalışmak, çıktı turnuvalara gelmek kalıyor. Rosatom’un desteği ile Sazak’dahi satranç çokça değişik noktalara ulaşacağını, Sazak’den maharetli sporcularımızın Türk satranç tarihinde meydan alacağına eminim” diye niteleyerek konuştu.

Akkuyu Nükleer A.Ş, 25 Çatlak’ta yekpare finalistler ve velileri amacıyla Akkuyu NGS şantiyesine özel aynı müzakere düzenledi. Katılımcılar aksiyon güvenliği üstüne bilgelik almalarının ardından kayran turuna katıldılar. Tuğra kılavuzluk eden Akkuyu Çekirdeksel A.Ş İnşaat Bölümü Müdürü Maxim Kucherenko, farklı ülkelerden gemilerin çekirdeksel santralci amacıyla ekipman getirdiği Şarki Kargo Terminalini ve dünyanın yer dallı güllü paletli vinci Liebherr LR 13000’i gösterdi. İnşaat uzmanları çocuklara damperli kamyonlar, ekskavatörler, yükleyiciler gibi yapım ekipmanlarının şüphesiz kullanıldığına dayalı hikmet verdi. Şantiyenin konukları Akkuyu Nükleer’in itfaiye bölümünü ve deniz seviyesinden 200 metre yükseklikteki tepeden inşaatın korkunç ölçeğini rüyet fırsatını bile yakaladı. Cevelan sırasında, AKKUYU ÇEKIRDEKSEL Genel Müdür Matbuat Sekreteri ve İletişim Direktörü Vasily Korelsky, şirketin Akkuyu NGS Projesi kapsamında yürüttüğü toplumsal, kültürel ve sportif faaliyetler karşı tıpkı yemek yaptı. Korelsky, Akkuyu NGS’nin yemeden içmeden bölgenin konuşu kalkınmasına değil, toplumun sosyal yaşamına üstelik katkıda bulunduğunu, bir nice mekân ve yetişek girişimini desteklediklerini vurguladı.

Er Delice: “Hedefim, Sazak’in evvel Büyük Ustası doğmak”

8 Yaş ve Şeş Kategorisinde şampiyon olan, turnuvaya Mersin’den katılan 8 yaşındaki sportmen Koca Şahin, “Mutluyum. Bir Numara oldum. Genişlik fazla birinci turda heyecanlandım zira yenilmekten korktum. Sonraki turlar domuzuna geçti. 4,5 nokta aldım. Mersin Ağacı’bile hakeza ayrımsız turnuvanın düzenlenmesi beni hem heyecanlandırdı hem de mutlu etti. Satranca bitmeme edeceğim. Hedefim, Sazak’in evvel Büyükustası koyulmak. Antalya Şampiyonası’na gideceğim ve Mersin Ağacı’i piyes edeceğim” dedi.

9-12 Yaş Kategorisi’nin şampiyonu ve turnuvaya Tarsus’tan katılan Kayra Tamer Abat, “Turnuvayı düzenledikleri üzere Rosatom’a teşekkür ediyorum. Haddinden Fazla mutluyum, inşallah başka turnuvaları de kazanırım. Böylecene Türkiye şampiyonu olma yolunda ilerliyorum. Hedefim Dünya Şampiyonu girmek. Büyüyünce satranç sporcusu başlamak istiyorum. Benden küçüklere tavsiyem, çok çalışmaları” ifadelerini kullandı.

Sportmen Alp Yönet, Akkuyu NGS kayran gezisiyle ait, “Satranç turnuvasını ve nükleer santrale bu geziyi düzenledikleri amacıyla Rosatom ve Akkuyu Nükleer A.Ş’ye teşekkür ederiz. Çok mutluyuz. Yer çokça ilgimi büyük vinçler ve itfaiye aracı birimi çekti” dedi. Sporcu Kişmiri Aka Birçek da, kayran gezisiyle ilişkin yerine “Akkuyu NGS sahası muhteşem. Burada itfaiyeci namına çalışmak isterim” diye konuştu.

Yarışan sporculardan Saten Toklu’nun velisi Serhat Toklu ise turnuva ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Satranç ailesi namına Bozyazı ve Anamur’dan buraya geldik. Bize gösterilen ilgiden etraf Rosatom’a ve Türkiye Satranç Federasyonu’na teşekkürname ediyorum. Âdeta bile burada çok ayrımlı bir ambiyans var. Çocuklarımız için birlikte ayrımlı tıpkısı hava yuvarı oldu. Çocukların sosyalleşmesi açısından satrancın çok faydasını gördük.”

Toklu, Akkuyu Nükleer Bunaltıcı Santrali (NGS) sahası gezisine ilişik ise “Haddinden Fazla farklı duygular yaşadık zira ilk defa böylesine nazik benzeri inşaat sahası gördük. Burayı başvurmak herkese felek gayrimümkün, bize felek oldu. Bu yüzden yetkililere teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

Turnuvaya katılan sporculardan Kuzey Çıpa’in velisi Ihtisas Çipo de duygularını şu sözlerle dile getirdi:

“Bize Akkuyu Çekirdeksel Tehlikeli Santrali’nde benzeri seyahat düzenledikleri üzere üstelik Akkuyu Nükleer A.Ş’ye ve Rosatom’a teşekkürname ediyoruz. Çokça büyük tıpkı repertuvar. Bu devasa tıpkı proje. Heyecanla verilen bilgileri dinledik. Turnuva bize Akkuyu NGS’yi seyran fırsatı dahi vererek unutulmaz anlar yaşattı. Turnuvada derece alınıp alınmaması şanlı değil, inanılmaz tıpkı geziye katıldık. Füru bahtiyar, biz veliler mutluyuz.” – MERSİN

Share: