Reisicumhur Erdoğan Cumhuriyet Altını tarihinin yer nazik toplumsal basamak projesi lansman töreninde konuştu: (1)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin genişlik iri toplumsal konut projesiyle amaçlarının, geçmiş girişim konutlarını maksimum 2 yıl içre bitirip türe sahiplerine bırakmak olduğunu belirterek, “Başvuruları erte itibarıyla başlayacak ve teşrinievvel sonuna kadar sürecek toplumsal ev projesinin önceki temelini yılbaşında atıyoruz.” dedi.

Erdoğan, Beştepe Budun Kongre ve Hars Merkezi’nde düzenlenen Cumhuriyet Altını tarihinin sunu balaban içtimai bölük projesinin lansman töreninde ayrımsız istişare yaptı.

Tarihin sunma nazik toplumsal konut kampanyasına önderlik fail Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile TOKİ’yi tebrik eden Erdoğan, sürece yardım verecek herkese teşekkür etti, vatandaşların evleri, arsaları ve gelişim yerlerinin şimdiden berceste olmasını diledi.

Cumhur Reisi Erdoğan, geçen 20 yılda ülkeyi rastgele alanda olduğu gibi ev üretiminde dahi yüzyıllık hizmetlerle, eserlerle projelerle buluşturduklarını söyleyen Erdoğan, TOKİ yoluyla tek ülkenin hayalet da edemeyeceği bir atılımla yüzde 90’ı içtimai göz olmak amacıyla tamam 1 milyon 170 bin basamak nesir ettiklerini anlatım etti.

Ülkeye, çağın tamam ihtiyaçlarıyla donatılmış dev hastaneler, on binlerce aksiyon yeri, binlerce kamu binası, Avrupa standartlarının dahi üstünde stadyumlar, temas kesimden eş üzere yüzlerce toplumsal ve kültürel üretim kazandırdıklarını söyleyen Erdoğan, şehri site fail yeryüzü cesim unsurlar olan katıksız, tarihi ve kültürel mirası korumaya özel ehemmiyet verdiklerini belirtti.

Erdoğan, kendilerini maziyle buluşturan, erdemli mimarlık değer taşıyan evleri, dükkanları meydanları arz emin şekilde geleceğe taşıyacak adımlar attıklarını kaydetti.

“Sokak güzelleştirme, cephe restorasyon çalışmaları yürütüyoruz”

Halen 45 ilde, 80 tarihi meydanı kültürel değerlerine makul olarak baştan ülkeye kazandırdıklarını anlatan Erdoğan, şunları söyledi:

“Konya’birlikte Yıpranmamış Mevlana Meydanı ile tarihi baştan dolaşma yüzüne çıkarıyoruz. Edirne’birlikte Mimar Sinan’ın emaneti Selimiye Camisi ve çevresini ayrımsız eski günlerinde olduğu gibi baştan ayağa kaldırıyoruz. Bursa’dahi Celil Cami’yi de içine düzlük tarihi çarşı ve hanlar bölgesini canlandırma ediyoruz. Selçuklu şehri Bitlis’imizde köprülerimizi, hanlarımızı, medreselerimizi, meydanımızı içerisine ayrımsız birlikte millet bahçesi koyarak düzenliyoruz. Başkentimizin önceki şişman konut projesi olan Saraçoğlu Mahallesi’ni havuzu, parkları, yeşil alanları, abide ağaçları ve tarihi binalarıyla özgün ve yemyeşil tıpkı yaşam alanı yerine şehrimize kazandırıyoruz. Bire Bir şekilde Ankara Hergelen Meydanı, Erzurum Tarihi Meydanı, Yozgat Çapanoğlu Camisi, Kastamonu Nasrullah Camisi çevresiyle, Zonguldak, Muş, Kütahya, Isparta, Bingöl, Afyonkarahisar ve Kayseri’de yenileme projelerimizi tarihe vefa, geçmişe içtinap etmek anlayışıyla geceli gündüzlü sürdürüyoruz. Bunun birlikte, Kızılcahamam Çarşısı’ndan Konya Alaaddin Caddesi’ne, Antakya Halas Caddesi’nden Trabzon Çaykara tarihi binalarına ve Beypazarı Sanatçılar Caddesi’ne kadar yüzlerce sokakta güzelleştirme, alnaç restorasyon çalışmaları yürütüyoruz.”

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca fidanla desteklenen, yeşil alanlarıyla gençlerin dinlenme ve okuma mekanları haline mevrut ulus kıraathaneleri ile bütün 455 millet bahçesini dahi lahzada düz yazı ettiklerini aktardı.

Vatandaşlar aracılığıyla sahiplenilen budun bahçelerinin, Türkiye’nin “Yeşile Okkalı Şehircilik Vizyonu”nun örnekleri kendisine uluslararası şehircilik ödüllerine müstahak görüldüğünü dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Cümle bu çalışmalarla, TOKİ, takkadak bina özne tıpkı gurur olmanın ötesine geçerek, Türkiye’nin ve dünyanın arz şanlı içtimai hizmet yapıları arasına girmiştir. Tabiatıyla bunlarla yetinmedik. 2012 yılında toplamda 6,5 milyon yapıyı içeren, tarihimizin genişlik iri kentsel dönüşümünü başlattık. Tabii tamam bu şişman dönüşümün sahibi bile muhatabı birlikte yararlanıcısı da milletimizin ta kendisidir. Bugün üstelik sizlerin huzurunda, içtimai göz odaklı şehircilik atılımlarımıza yeni bir bölüt henüz eklemenin mutluluğu içindeyiz. Bilindiği kabil 2019 yılında, önceki 50 bin adetlik, ardından 100 bin adetlik iki sosyal ev projesi başlatmıştık. Bütün söylediğimiz kabil, bizim ayartıcı kuvvetimiz millettir. Bu projelere, 81 ilimizin herhangi bir köşesinden 2 milyonu fazla vatandaşımızın başvurması, bizi elan nazik adımlara atıf etmiştir. Hem yapılacak bölük sayısını artırmaya hem üstelik kampanyayı sürekli kuzuluk getirmeye değişmeyen verdik. İşte bu lansman töreniyle, ülkemizin seçkin durumunda beniz binlerce yeni toplumsal konutun, göz arsasının ve gelişim yerinin düz yazı sürecini başlatıyoruz. Başvuruları ferda bakımından başlayacak ve ilk teşrin kocaoğlan sonuna kadar sürecek bu projelerin evvel temelini yılbaşında atıyoruz. Amacımız, önce hamle konutlarını maksimum 2 sene içre bitirip hak sahibi vatandaşlarımıza teyit etmektir.”

Mahalle kültürü, komşuluk ilişkileri gözetilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, projelerin, ufki mimarlık esasıyla, dayanç artı 3, dayanç zait 4 veya temel taşı artı 5 kendisine, depreme dayanıklı şekilde mensur edileceğini birlikte aktardı. Erdoğan, “Projelerimizi, alelhusus mahalle kültürünü, komşuluk ilişkilerini gözetecek, yeşili bilgili kılacak ayrımsız anlayışla hayata geçiriyoruz. Değme şeyden ilk bu gerçeğin altını hele yemek istiyorum, bu kampanya, sayısı ve kalitesi itibarıyla dünyadaki yeryüzü şişman bölük yatırımını ifade etmektedir. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına hakeza küresel ve tarihi önemde tıpkı kampanyayla girmekten kurum duyuyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

(Sürecek)

Share: