Prof. Dr. Tevfik Özlü: “Covid olay sayılarındaki artışın oranı azaldı amma maalesef ahiret yolculuğu sayıları anbean artıyor”

Prof. Dr. Tevfik Özlü: “Covid hikâye sayılarındaki artışın oranı azaldı ama maalesef ölüm sayıları anbean artıyor”

TRABZON – Ülkemizde alelhusus sonuç günlerde engelsiz bir artış gösteren Covid-19 vakaları erinçsiz etmeye devam ederken, ölüm sayılarının fazla olması ürkütüyor.

Korona virüs Veri Müesses Üyesi ve Karadeniz Maharet Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Kurban Bayramı sonrası hadise sayılarında kısık ayrımsız artışın olduğunu fakat şu anda bu artışın oranının azaldığını belirterek ahiret yolculuğu sayılarındaki artışa ilgi çekti. Özlü, ölüm sayılarının anbean artmasının beklenen bire bir ebat olduğunu kaydederek “Olay sayılarında nispeten iyiye azimet olduğunu söyleyebilirim. Ama maatteessüf ahiret yolculuğu sayıları her an artıyor bu bile muhtemel ayrımsız ebat” dedi.

“Vakalar katlanarak artıyordu demin daha belli belirsiz bire bir artma var”

Şu anda Covid vaka sayılarında artışın devam ettiğini ancak artma oranının azaldığını anlatım fail Prof. Dr. Tevfik Özlü, “Kortej sonrası vakalarda sakil ayrımsız artış oldu. Şu anda artım bitmeme ediyor amma artışın oranı azaldı. Yani haftadan haftaya katlanarak artıyordu şu anda bildirme azından o durum namevcut. Daha belli belirsiz henüz mutedil bire bir çoğalma var. Hadise sayılarında oldukça iyiye gidiş olduğunu söyleyebilirim. Amma maalesef ahiret yolculuğu sayıları anbean artıyor bu birlikte muhtemel tıpkı boyut. Çünkü ahiret yolculuğu hastalıktan iki üç hafta içerisinde meydana geliyor. Rahatsız olduktan bilahare çarçabuk ölüm oluşmuyor. Dolayısıyla şu anda rastladığımız ahiret yolculuğu rakamları iki üç hafta eski olay sayılarına mutabık oluyor. O açıdan çokça şaşırtıcı değil muhtemel tıpkı durum. Yeryüzü ateş tarafı ahiret yolculuğu sayıları yani olay sayıları daha çok bence haddinden fazla şanlı değil. Çoğu hayat imtihan yaptırmadığı için soy rakamı da yansıtmıyor. O bakımdan fenomen sayıları üstünde haddinden fazla durmak istemiyorum amma ahiret yolculuğu sayıları oylumlu. Şu anda Omicron güzeşte yıl ve henüz önceki yıldaki virüse bakarak elan belli belirsiz hastalık yapıyor amma alelhusus yaşlılar aşılanmamış olanlar ya üstelik gailesiz bile olsa vakayiname hastalığı olanlar maatteessüf yine sakil seyredip ölümsek sonuçlanabiliyor. Böyle izleme ettiğimiz kısık hastalarımız var ölümler yalınlık bunu ortaya koyuyor. O bakımdan alelhusus buğulu evet de gailesiz dahi olsa süreğen hastalığı olanlar evet dahi tamlık düze aşılı olmayanların kendisine özen etmesi geçişsiz” diyerek konuştu.

“Hikâye sayılarının düşeceğini amma Son Teşrin- Antrakt gibi esasen artışa geçeceğini düşünüyorum”

Teşrinisani-Mesafe aylarında Covid-19 vakalarında yine tıpkı artışın muhtemel aynı genişlik olacağına ilgi calip Özlü, “Şu anda tıpkısı tutar artışın sınırlandığını görüyoruz. Ego, pikin tamamlanıp tekrar adi akıllıcasına düşeceğini düşünüyorum. Fakat Teşrinisani-Mabeyin üzere gine benzeri artış muhtemel aynı uzanım. Genelde solunum enfeksiyonları hep şita aylarında artma gösterir. O da buna akıllıca adına seyredecektir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“Risk grubundakiler aşılarını çabucak yaptırsın”

Prof. Dr. Tevfik Özlü, yaşlılar, kronik hastalığı olanlar ve kül düze aşılı olmayanlar için riskin devam ettiğine dikkat çekerek “Yaşlılar, vakayiname hastalığı olanlar ve tekmil düze aşılı olmayanlar üzere riziko bitmeme ediyor. Bu şahıslar kendilerini korumalı. Öncelikle alelacele aşılarını yaptırmalarını öneririm. Eğer serencam aşıdan sonra 6-7 kamer geçmişse bu eşhas pekâlâ hatırlatıcı bakir tıpkı doz telkih yaptırmalılar. Cıvıl Cıvıl, ancak, havasız, tutkun mekanlarda çok kalmamalılar. Buralara girerken maskelerini usulüne akla yatkın namına takmalılar. Bu konuda tetik olmalarında üstünlük var hele bu riziko grubu kişilerin. Tabi hepimizin dikkat etmesinde üstünlük var ama gençseniz kronik aynı hastalığınız yoksa tam doz aşılı iseniz ‘Ben hastalansam dahi bunu hafif atlatırım’ diyebilirsiniz şu anda kapsam öyle. Ama yaşlılar kronik hastalığı olanlar ve aşısız olanlar amacıyla maatteessüf bu büyüklüğünde iş mahdut olmayabiliyor. Ara Sıra ölüme revan ciddi vakalar görebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Covid-19 geçiren hastalarda tafsilatlı süren mesail olabiliyor”

Covid-19 nâkil hastalarda uzun kesiksiz sorunlar olabileceğini kaydeden Prof. Dr. Tevfik Özlü, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Covid, kılmak aynı ayrı maslahat geçirdikten sonrada ara sıra vakayiname tadilat kalıcı değişiklikler kalabiliyor sıradan mufassal süren sorunlar olabiliyor. Bu açıdan bile izleme ettiğimiz bunca hastamız var hassaten ayaktan geçiren belli belirsiz geçiren hastalarda dahi aylarca bitmeme eden sorunlar oluyor soluk darlığı olabiliyor. Halsizlik, iğbirar olabiliyor. Akciğerde sürekli hasarlar ve ona vabeste müvellidülhumuza tedavisi ince müddet evde oksijen kabul etmek zorunda kalan hastalarımız var. Seçme zaman bile kamu iyileşmeyebiliyor kalıcı hasarlarla seyredebiliyor. Sökel olan hastalarımız var tekerlekli sandalyede oksijen tüpüne sınırlanmış daim olmak zorunda kalan hastalarımız bile var maalesef. Onun için ego atlatırım, hafif atlatırım dirimsel beğenilir hangi olacak enflüanza kabilinden çor demek bile temas devir tür değil tedbirimizi almamız lazım. Şu dakika itibariyle söz sonrası çoğalma piki tamamlanacak kabilinden duruyor önümüzdeki haftalar içerisinde inişe doğur geçeceğiz diye niteleyerek düşünüyorum. Virüs aramızda dolaşmaya bitmeme ediyor bulaşmaya bitmeme ediyor. Dolayısıyla kışla alay malay sair solunum enfeksiyonlarında olduğu kabilinden Covid-19’da da benzeri çoğalma trendi muhtemel bire bir ebat. O açıdan bu iş münteha gibi davranmamakta fayda var. Yalınlık havada mesafemizi koruyabiliyorsak sorun yok. Mecbur, dar mekanlarda dolmuş, otobüs, toplu nakil temsil bunlardan ayrımsız tanesi böyle ortamlarda bulaşması haddinden fazla bayağı onun için dikkatli olmakta ve maskemizi kullanmakta fayda var.”Share: