Osmaniyeli Süt Üreticisi: “Ağızotu ile Süt Birbirini Karşılamıyor. Karnı Doyası de Yemleme Vermediğimiz Halde Kurtarmıyor”

HISSE SENEDI DEMİRCİOĞLU

Osmaniyeli benzen üreticileri, Ulusal Benzin Konseyi’nin jale benzen fiyatını artırmamasına tepki gösterdi. Benzin üreticisi Ethem Özsaydı, fiyatın sunu birkaç 10 lira olması gerektiğini belirterek “Ağızotu ile süt birbirini karşılamıyor. Benzen ineğimin 8 tanesini sattım amma ihtiyaçtan sattım ama bakamadığımdan sattım, sattım yani” dedi. Üretici Mehmet Yükselir dahi “Karnı doyası de yemleme vermediğimiz halde esasen de kurtarmıyor. 2 tanesini sattım, biriyle borcumu ödedim, biriyle de malların yiyeceğini aldım gene. Bu kurtarmıyor, çaresi yok” diye niteleyerek konuştu.

Osmaniye’nin Sumbas ilçesine ilişkin Alibeyli köyünde süt üreticileri Millî Benzin Konseyi’nin jale benzen fiyatını 7,5 lirada tutmasını eleştirdi. Müstahsil Ethem Özsaydı, şöyle konuştu:

“Yem ile süt birbirini karşılamıyor. Yemleme 300-315 liralık reşit, torbası 350 teklik reşit bu üstelik bizi kurtarmıyor. Rüşvet pahalı diyoruz, girdi pahalı, girdi fiyatlı olunca hayvanlarımızın benzin verimi düşüyor bütün istediğimiz kadar ağızotu veremiyoruz. Onun için benzin fiyatından kıvançlı değiliz. 10 liralık olsa bizi kurtarır.”

“ÜRETİCİLİĞİ BIRAKACAĞIM”

Süt ineğimin 8 tanesini sattım. Amma ihtiyaçtan sattım amma bakamadığımdan sattım, sattım yani. Onun üzere baskı var. Değişmeyen aldım bitirmeye, değişmeyen aldım şu anda. Vazgeçmeye çalışıyorum bakamazsan bittabi bakacaksın? Girdiler fiyatlı olursa ego engel edersem yani müstahsil beis ederse onun için külfet var.”

“İNEKLERE AZ AĞIZOTU VERİYORUZ YİNE KURTARMIYOR”

Aynı eksantrik üretici Mehmet Yükselir ise, “Yıllardan beri mala bakıyorum. İnan kim şurada 2 seneden beri tek ineğin boğazını kurtarmıyor verdiği benzin. 6 liradan, 6,5 liradan, 7 liradan, kullanılmamış 7 liralık oldu yani bizimki. İnan kim seçkin ay namus borcu yoğun ekleniyor. Benzeri taş arabası sattım borcu ödedim. Ağızotu fiyatını kurtarmıyor canım. Karnı doyası bile ağızotu vermediğimiz halde yine de kurtarmıyor. Edemedim 2 tanesini sattım, biriyle borcumu ödedim, biriyle birlikte malların yiyeceğini aldım yine. Bu kurtarmıyor, çaresi yok. Genişlik birkaç 8 -9 liralık olması lüzum ki bizi kurtarsın” dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

İnek çiftliği detaylar

Ethem Özsaydı

Mehmet Yükselir

Share: