Osmaniye veri: Prof. Dr. Sözbilir Osmaniye’yi sallayan fayı değerlendirdi

OSMANİYE’nin Düziçi ilçesinde meydana gelen Richter ölçeğine göre 5.1 kadar depremle ilişkin değerlendirmede kâin Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Sarsıntı Araştırı ve Aplikasyon Merkezi (DAUM) Müdürü ve Yer Bilimi Mühendisliği Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Hasan Sözbilir, “Toprakkale Fayı 70 kilometre uzunluğa vasıl tıpkı kırık ve 2 fay parçasından oluştuğu düşünülüyor. Fayın maksimum deprem çoğaltma potansiyeli 7.0 kendisine akseptans ediliyor. Aslantaş barajının varlığıyla olan ilişkisi mefret. Bunun yanında rustik kesimlerde bazı binalarda hasar gelişmiş cins” dedi.

Afet ve Acil Genişlik Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Hareket Dairesi Başkanlığı’ndan alınan bilgiye bakarak saat 18.48’dahi hat üssü Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde Richter ölçeğine göre 5.1 kadar deprem meydana geldi. Kavuşum 7 kilometre derinliğinde olan zelzele, kasaba toprak ve ilçelerden birlikte hissedildi.

DEÜ Zelzele Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Yer Bilimi Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir meydana gelen sarsıntı ve beklenen sonuçlarını değerlendirerek şunları söyledi:

“Osmaniye depremi Toprakkale Fay üzerinde gerçekleşti. Toprakkale fayı İskenderun Körfezi’nden başlar, kuzeye doğru Osmaniye yerleşim yerinden geçerek Kahramanmaraş’a akıllıcasına uzanır. Gün Doğusu Küçük Asya Kırık Zonu’nun bildirme cenup kollarından biri yerine akseptans edilmektedir. Sopa-Misis Fay sistemiyle bağlantılı tıpkısı kırık. Toprakkale Fayı Aslantaş Barajı’nın şarki sınırı boyunca uzanır. Bu nedenle baraj gövdesinde yaratabileceği hasarlara hızlıca çalmak gerekiyor. Bu Fayın güneyinde Karataş ve Yumurtalık Fayları bulunur. Kuzeyinde ise Sopa Fayı ve Gölbaşı- Türkoğlu fayları üzere deprem tehlikesi ve riski yüksek olan fayların olduğu aynı bölge. Şu temel büyüklüğünde ulusal, uluslararası sismoloji merkezlerinden gelen bilgilere göre, depremde eğim atım bileşeni erdemli alışılagelen aynı fay hareketinin geliştiğini gösteriyor. Elbette bunlar önce analizör, 1-2 saate büyüklüğünde daha sağlıklı analizör gelecektir. Toprakkale Fayı 70 kilometre uzunluğa vasıl aynı kırık ve 2 fay parçasından oluştuğu düşünülüyor. Fayın maksimal sarsıntı teksir potansiyeli 7.0 adına akseptans ediliyor. Aslantaş barajının varlığıyla olan ilişkisi makro. Bunun yanında rustik kesimlerde bazı binalarda hasar mütekâmil tür.”

Share: