Osmaniye haberleri! Vekil Deniz Üzüntülü, Osmaniye’de “Dijital Ilkbahar Odası” açılışında konuştu: (2)

Eş ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yoğunluk Acılı, “Dijital dünyada birlikte değer imkanları tutmak, yaşlılarımızın bile bu mecraya katılımını temin etmek için Sayısal Baharat Odalarımızı kuruyoruz. Ankara, İstanbul, Bursa ve İzmir’dahi toplam 5 huzurevimizde sayısal baharat odalarını kurmuştuk. Burası 6’ncısı olacak.” dedi.

Yanık, Osmaniye Ilgiyle Huzurevi “Dijital Bahar Odası” açım töreninde yaptığı konuşmada, huzurevlerinde sunulan hizmetlerle ilişik vukuf verdi.

Huzurevlerini birçok insanın aklında küsurat çarkıt yapısından çokça ileride bire bir yere taşıdıklarını aktaran Nazır Acılı, bu kuruluşları eskisinden çokça değişik benzeri vizyonla, şehir, hayat ve hasis ev tipi gelmek üzere kişi içerisinde 3 ayrı proje tipinde tasarladıklarını söyledi.

Icra Vekili Kederli, kuruluşlarında buğulu odalarını bir tane ve koşa şahsiyet adına düzenlemelerini, fiziki şartları iyileştirmelerini bildirme bereketli bilenlerin bu hizmetlerden yararlanan yaşlılar olduğunu dile getirdi.

Hizmet kalitesi gereği bakım hizmetlerinin alanında yetişek almış nitelikli personel aracılığıyla sunulduğunu aktaran Üzüntülü, “Ailelerinin beraberinde bakılan yaşlılarımıza gelgel bakımının yanında ruz hizmet hizmet merkezlerimizde sunduğumuz hizmetlerimizle dahi destek oluyoruz. 37 tarih hizmet sunan kuruluşumuzda 538 yaşlımız etkin namına tarih bakım hizmetlerimizden yararlanıyorlar.” ifadesini kullandı.

YADES

Kederli, ruz ve evde hizmet hizmetleri kapsamında yerel dinamikleri harekete geçirerek zayıflık alanında farkındalık sağlamak, yaşlıların karı ortamlarında desteklenmeleri ve içtimai hayata katılmaları amacıyla Buğulanmış Bindi Programını (YADES) başlattıklarını anımsattı.

Evde ferdî bakımından, familya temizliğine, kemirmek yapıma kadar bir nice hizmeti bakanlığın destekleriyle domestik yönetimler eliyle gerçekleştirdiklerini rapor fail Kederli, “Bunlar haddinden fazla kebir. Günahsız bakımını namına getirmekte yahut günce hayatını devam ettirmekte ağırlık calip yaşlılarımızın YADES eliyle desteklenmesi, onlar açısından çokça hayati değerde. Tığ üstelik nezaret namına bu hizmeti onlara sağlamakla memuruz ve elimizden geldiğince güzelce hizmetleri domestik yönetimlerimizle bu arada gerçekleştiriyoruz.” diyerek konuştu.

Acılı, Osmaniye’da dahi hem diyar hem kaza belediyeleri aracılığıyla YADES’i hayata geçireceklerini duyurdu.

Sosyal yardımlarla birlikte yaşlıları desteklediklerini aktaran Üzüntülü, ilişik kanun kapsamında 765 bini fazla yaşlıya düzenli kendisine mahiye verdiklerini ifade etti.

“4 Sayısal Ilkbahar Odası daha kurmayı hedefliyoruz”

Nazik bire bir sosyal dönüşümün yaşandığını, herkesin elinde beyinli telefonların, tabletlerin olduğunu anlatan Icra Vekili Izdıraplı, şöyle devam etti:

“Yani bir şekilde ırak kalamayacağımız, hayatın içre olmasından kendimizi hür tutamayacağımız benzeri gerçekle cebin karşıyayız. Etrafımızdaki hep, gelişigüzel molekül bu sayısal dünyanın aceleci akışı içindeyken bulunmaz büyüklerimizin bunun dışında hat, olanı biteni izlemenizi beklememiz kabil değil. Bunun üzere biz bile neler yapabiliriz diye niteleyerek fikren, Türkiye’nin dijital dünyasına damga vuran gruplarla görüşmeler gerçekleştirdik. Onlarla protokoller yapıp sizleri, sayısal transformasyon sürecine eğlenceli tıpkı biçimde karışma etmeyi, dijital okuryazarlık eğitimlerini sağlamayı hedefledik ve başlattık. Bu doğrultuda Turkcell ile çıktığımız yolda gerçekten güzel neticeler elde ettik. Dijital Baharat Odaları’nı kurduğumuz değişik huzurevlerimizde nadir büyüklerimiz çokça okkalı tıpkı biçimde ve çokça işlevsel biçimde bu sayısal mecraları kullanmaya başladılar, kullanıyorlar. Bunun yaygınlaştırılması bile oradan zaten. Bize da bir anlamda ışık tutmuş oldu. Siz büyüklerimizin mali ve dijital okuryazarlığını arttırmak üzere eğitim bilimi içerikleri ve programlar hazırladık. Bu eğitimler kapsamında huzurevlerimizde teknolojik yaklaşımları tanımanız, öğrenmeniz ve rahatlık kullanmanız amacıyla emniyetli genel ağ kullanımı eğitimlerini de antrparantez veriyoruz. Dijital dünyada üstelik denk imkanları tesahup etmek, yaşlılarımızın da bu mecraya katılımını sağlamak amacıyla Dijital Ilkbahar Odalarımızı kuruyoruz. Ankara, İstanbul, Bursa ve İzmir’de hep 5 huzurevimizde sayısal ilkbahar odalarını kurmuştuk. Burası 6’ncısı olacak. Osmaniye’den sonradan bu senenin sonuna büyüklüğünde ayrımlı illerimizdeki huzurevlerimizde 4 dijital baharat odası daha kurmayı hedefliyoruz. Bakanlığımız ve Turkcell hareket birliğiyle hayata geçen projemizle başka huzurevlerimizde birlikte yaşlılarımızın teknolojiyle buluşup kaynaşacakları aynı ortamı oluşturmayı inşallah sağlayacağız. “

Dijital Bahar Odalarında yaşlıların sevdikleriyle görüntülü görüşebileceklerini, e-Çap kapsamında işlemlerini gerçekleştirebileceklerini, antlaşma buyurmak üzere sayısal oyunları oynayabileceklerini tamlayan Üzüntülü, bu odaların yaşlılar açısından faydalarını anlattı.

Konuşmaların ardından Yanık ve katılımcılar Sayısal Ilkbahar Odası’nı kurdele keserek hizmete açtı. Odayı gezen Kederli, VR gözlük taktı, yaşlılar yurdu sakinleriyle sohbet etti, huzurevi bocce takımıyla gurur bahçesinde bocce oynadı.

Törene Osmaniye Valisi Erdinç Yılmayan, DOĞRU Fırka Osmaniye Mebus Derviş Durmuşoğlu, Osmaniye Belediye Başkanı Paha Kişmiri ve davetliler katıldı.

Şehit ailesine ve Toprakkale Belediyesine müzakere

Yanık elan sonraları Irak’ın kuzeyindeki El-Kilit Operasyonu’nda teröristlerle çıkan çatışmada martir olan Uzman Çavuş Fatih Kalkan’ın kentteki ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Görüşme basına sınırlı gerçekleşti.

Toprakkale Belediyesini da ülfet eden Üzüntülü, buradaki Şehit Köşesini inceledi.

Vekil Kederli, Şehremini Mehmet Daşöz’den belediyenin çalışmaları üzerine bilgi aldı.

(Bitti)

Share: