Osmaniye haberleri… Osmaniye’de Manifaturacı Emine Yılmayan: “Çarşafı Yırtılmayan, Perdesi Yırtılmayan Mağazaya Gelmiyor”

BELGIT DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’birlikte 30 yıldır bezzazlık işleyen 60 yaşındaki Emine Yılmaz, “Çarşafı yırtılmayan mağazaya gelmiyor, perdesi yırtılmayan mağazaya gelmiyor. Meridyen Düzlemi 11 oluyor, 12 oluyor; biz siftah etmiyoruz. Şu saate kadar kasama giren mülk 60 TL. Bu büyüklüğünde olağan” dedi.

Osmaniye’bile 30 yıldır manifatura oluşum işiyle uğraşan 60 yaşındaki esnaf Emine Yılmayan, 20 yıldır nesiç esnafı olduğunu söyledi. Yılmayan, şöyle konuştu:

“Bire Bir yılda fiyatlar çok değişti. Metresini 20 liraya, 25 liraya aldığımız nevresimin, özellikle pamuklu olan mahsulat; 55 liraya, 60 liraya bize geliyor. 70 liraya sattığınızda, metrede 10 teklik tıpkı servet… Ama yeniden birlikte insanlar alamıyorlar. Çünkü iki buçuk, üç metre bir çarşaflığı alması için 200 lirayı geçiyor. Düşünüyor, almıyor.

Çarşafı yırtılmayan mağazaya gelmiyor. Perdesi yırtılmayan mağazaya gelmiyor. Aynı sofralığı geçen yıl 25 liraya veriyorduk, 9 liraya alıyorduk; bu yıl fişini gösterebilirim 27 liraya aldım. 1 buçuk metresi 40 küsur liraya servet oluyor. 60 liralık diyoruz satamıyoruz. Hep kalemlerim 3 allahsız oldu. 25 liralık dünyalık 75 liralık oldu. Bu büyüklüğünde dümdüz.

Okuntuluklarda hem düğün sektörü çok zorlanıyor. Yüzdelik 20’lere düştü okuntuluk alışverişi. O kadar düştü kim… Biz nısfınnehar oluyor 11 oluyor, 12 oluyor biz siftah etmiyoruz. Ben şu saate büyüklüğünde kasama giren dünyalık 60 TL. Bu büyüklüğünde bayağı. Ben elan geçmiş saat 9’da gecikip geldiğim antlaşma burada müşterilerim beni beklerlerdi, sipariş yöneltmek üzere. Ama şu zaman namevcut. Birikmişlerimizle ayakta duruyoruz. Sonumuzda ne olacak belirsiz. Bilmiyorum.”

Share: