Osmaniye haberi | Osmaniye’de 2. Halk Pırtı Satan Esnaf: “2 Yıldan Beri İşlerimiz Fena Hâlde. Ulus 2. Ele Yöneldi, Eskimemiş Algı Güçleri Bulunmayan”

BURHAN DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’üstelik vatandaşlar, çalım gücünün düşmesi zımnında ihtiyaçlarını ikinci umum eşyalarla karşılıyor. Osmaniye’da ikinci ahali pırtı alıp satan Doğrusu Zinde, “2 yıldan beri işlerimiz güzel. Budun ikinci ele yöneldi, bakir alacak güçleri bulunmayan” dedi.

Osmaniye’da ikinci el pırtı ticareti giderek artıyor. Gelgel gücünün düşmesi ve gelen zamlardan belde vatandaşlar ikinci halk eşyaya iştiyak gösteriyor.

“BILICI GÜCÜ SIFIR, HALKIMIZ ÇOKÇA PERİŞAN”

Osmaniye’da ikinci halk pırtı alıp satan Doğrusu Zihayat, insanların çalım güçleri düştüğü için ikinci el eşyalara yöneldiğini belirterek şunları söyledi:

“40 seneden beri bu işle uğraşıyorum. İkinci ahali malzeme satıyoruz. Vatandaşımızın gurur gücü namevcut. Yeniyi zaten alamıyorlar. Bu ikinci eli almaya geliyorlar. Biz ’20 lira’ diyoruz, ’25 lira’ diyoruz; ‘5 liraya ver, 10 liraya ver’ diyorlar. Güçleri bulunmayan adamların. Halkımız bu yönden çok kenef, yenisini takanak durumları yok. Bu ikinci eli bile açtık, esasen birlikte acı tatlı vatandaş alıyor, giyiyor, geri getiriyor, izansız götürüyor. Parası olmayana anca veriyoruz, ödül ediyoruz. Ama çalım gücü başarısız, halkımız çokça kötü.

“2 YILDAN BERİ İŞLERİMİZ DOMUZUNA”

Daha önceden iyiydi; bundan 20 yıl önceki, 25 yıl ilk iyiydi amma şu zaman hava gücü kalmadı milletin. Budun çok çirkin. Akıbet 2 yıldan beri bu ikinci halk materyal alımı yükseldi. Henüz önceki ölüydü. Zamlar arttı, budun bilcümle bu ikinci ele düştü. Bu ikinci eli de alırken esasen bile biz ’25 lira’ diyoruz, ’15’e ver, 10 liraya ver, 5 liraya ver’ diye niteleyerek üstümüze geliyorlar. Amma bu 2 yıldan beri işlerimiz güzel. Ulus ikinci ele yöneldi, eskimemiş matlup güçleri namevcut.”

“PARA ŞIŞKINLIĞI FAZILETKÂR OLDUĞU İÇİN, PAHALILIK ERDEMLI OLDUĞU İÇİN İKİNCİ ELE TALEP YÜKSEK”

İkinci umum yük satan ayrımsız ayrıksı esnaf Bilgi Kırmızıtaş ise “Lokantada çalışıyordum, paça ustasıydım. Fıtık dolayısıyla sakatlandım, iş göremez ağıl geldim. Sudan Ucuz kaldık, merbut ikinci umum işe başladım 2 yıldır. Bu esnada hayırseverler bile arada sırada bana getiriyorlar dükkanıma, ayrımsız savuşturmak çıkar diye niteleyerek bana veriyorlar karşılıksız. Bir birlikte ücretli dahi aldığımız oluyor. Onun üzere bunu bile yapmadığımız takdirde gelirimiz yok. Bize arkalama fail yok. İstihdam yok, çalışanım namevcut, mecbur bu işe yöneldik. Enflasyon yüksek olduğu amacıyla, enflasyon yüksek olduğu amacıyla ikinci ele dilek yüksek” diye niteleyerek konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

İş yerinden detaylar

Esnaf Zati Güre

Esnaf Bilgi Kırmızıtaş

Share: