Osmaniye evcil haberleri: Sazak Büyükşehir Şehremini Vahap Seçer, Sağlık ve Osmaniye Mahallelerindeki Altyapı Çalışmalarını Durumunda İnceledi

Sazak Büyükşehir Belediye Reisi Vahap Seçer, MESKİ Umumi Müdürlüğü marifetiyle Toroslar İlçesi’hangi kapalı Esenlik ve Osmaniye Mahallelerini havi bölgede sürdürülen içmece suyu, şebeke deplasesi ve yağmursuyu hattı çalışmalarını yerinde inceledi. Kış aylarında sel ve taşkınların yaşandığı bölgede mahalleliler, MESKİ’nin tamamlayacağı altyapı çalışmasıyla elan konforlu bire bir çevreye topluluk olacak.

Yağmursuyu hatları üstüne 2019 ve 2022 yılları arasında haddinden fazla kocaman işler yaptıklarını tamlayan Mersin Ağacı Büyükşehir Belediye Reisi Vahap Seçer, “Göreve gelmemizin üzerinden 1 sene geçmeden, 2020’nin başında yeğin ve taşkınlarla tanıştık. Can kaybını üstelik para kaybını birlikte gördük. Bunun konusunda kolaylıkla tedbirler aldık. Bu konuda nerelere evleviyet vermemiz gerektiğini belirleme ettik. Tespitlerden sonradan, merkezde Yurt Caddesi’ni yaptık. Seçkin yıl su baskınlarının kızdırma yarattığı Akkent, Batıkent bölgelerini, Karacailyas bölgesi ile Kızkalesi’ni bitirdik. Bunların dışında Silifke’de Gazi Mahallesi, Tarsus’ta Öğretmenler Mahallesi, Anamur’da sahil önünde yağmur suyu çalışmalarını tamamladık” dedi.

“ÇALIŞMALARIN BÖYLELIKLE, ARTIK BU BÖLGEDE TAŞKIN SUYU TEHLİKESİ ORTADAN KALKACAK”

Ağustos ayında başladıkları ve tahminî 11 milyon teklik kıymetli Afiyet ve Osmaniye Mahalleleri’ni kapsayan altyapı çalışması karşı vukuf veren Seçer, “Şu anda merkezde yemeden içmeden Afiyet ve Osmaniye Mahalleleri’nin projesi kaldı. Burada toplamda 4 bin 600 metrelik benzeri faaliyet var. Bunun 2 bin 600 metresi yağmursuyu hattı, bin metresi içme suyu ve bin metresi bile şebeke. Burası sakat benzeri mahalle ve kavuşum altından rastgele husus geçiyor. Nedeniyle üstelik proje az buçuk dikkatli ilerliyor. Burada; şebeke sistemi uğrun namına yağmur suyuna bağlanmış. Geriden Geriye su kullanımı da çok. Hepsini tespit ediyor ve düzeltiyoruz. Burada çalışmamızın beşte ilişki kısmı bitti. Baskı ilerlediğimiz bölgeler ve temel angajman olan yerlerdeki çalışmalar bile güdük bire bir müddet sonra sona erecek. 1. aşama çalışmanın bittiği yerler; logarları ve ızgaraları derakap yerleştirilerek, asfaltı bile dökülerek kışa sorunsuz girecek. Osmaniye kısmını dahi başlatıp, sene sonuna büyüklüğünde orayı da bitirmeyi amaçladık. Burası kırıcı bire bir iskân bölgesi ve vatandaşlarımızın yük çekmesini istemeyiz. Ancak, daha bilahare rahat etmek üzere, yapım aşamasında bodur ayrımsız müddet onlardan basiret bekliyoruz. Çalışmaların böylece, bundan sonra bu bölgede begayet suyu tehlikesi ortadan kalkacak” diye konuştu.

“ESKİ 3,5 YILDIR BU YATIRIMLARI KENDİ İMKANLARIYLA YAPIYOR”

Başkan Seçer, “Oradan devralınan gâh sorunlar vardı. Hep bunları çözmeye çalışıyoruz. Altyapı gelmek servet buyurmak, çok büyük yatırımlar buyurmak. MESKİ 3,5 yıldır bu yatırımları kendi imkanlarıyla yapıyor. Vatandaşın bize ödediği akarsu paraları, işte bu yatırımlara gidiyor. Vatandaşlarım tehlikesiz olsun ki, kullandıkları su bildirme akla yatkın bedelle faturalandırılmakta ve değme kuruşu dahi yatırıma dönüşmektedir” dedi.

Başta İller Bankası koyulmak için kamunun imkanları ile milyarlarca dolarlık, euroluk fonların, belediyelere fırka ayrımı yapılmadan fiyat dağıtılması gerektiğini kaydeden Seçer, “Bunların çokları hibedir yahut detaylı vadeli finansman koşullarına ve ifa şekillerine sahip kredilerdir. Tığ bunlardan yararlanamıyoruz. Şu anda vakit kaybetmeden, içmece suyu şebekesi adına Mezitli’dahi yapacağımız FRITT II kapsamındaki 17 milyon euroluk benzeri hibenin gerçekleştiğini söyleyebilirim. Bu bile doğrusu, burada işlek mülteciler fonundan” diyerek konuştu.

“BİZ HALKIMIZA, MİLLETİMİZE LAYIK OLANI, SUNMA EVIRE ÇEVIRE ŞEKİLDE YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ”

3,5 yıl içinde MESKİ’bile finansal disiplini sağladıklarını söyleyen Seçer, “Biz MESKİ’yi 3,5 yıl önceki tasdik aldığımızda, 1 milyar 250 milyon lira bütçesi ve benzeri o kadar da borcu vardı. Şu anda MESKİ’nin 4 milyar 750 milyon liralık bütçesi ve kestirmece 1,5 milyar liralık da borcu var.  MESKİ abat durumda. Çünkü zayi namevcut, çaktırmadan namevcut, hazırlık var, dizge işine bakıyor. Yatırımlar usçu. Yapılan işleri denetliyoruz, düzgün yapılmasını sağlıyoruz. Çünkü, içtima altına dünyalık gömüyorsunuz. Kayran altında hangi olduğunu bilmiyorsun. Vatandaş hangi bilsin bu borular kaliteli boru mu? 5 yıl mi dayanacak, yoksa 50 sene mi? Maatteessüf elan önce yapılan hep, 3 sene bilahare çökmüş, arızalar başlamış. Aynı üstelik onlarla uğraşıyoruz. Biz halkımıza, milletimize layık olanı, arz iyice şekilde yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Share: