Örs ve çekiçle başladığı ağababa mesleğini teknolojik cihazlarla bitmeme ettiriyor

Örs ve çekiçle başladığı ağababa mesleğini teknolojik cihazlarla bitmeme ettiriyor

50 yıllık ayakkabı ustası cet mesleğini can edecek güre bulamıyor

AKSARAY – Aksaray’birlikte babasının yanı sıra şakirt namına başladığı 50 yıllık kundura tamir mesleğini teknoloji ile geliştirse da sevimli edecek zihayat bulamayan Adnan Tıpırdamaz gençlere nasihatte bulunarak sanatını anlatarak bitmeme ettirmeye çalışıyor.

Aksaray’dahi 10 yaşında iken babasının yanı sıra çırak kendisine kundura tamirciliğine başlayan 60 yaşındaki Adnan Tıpırdamaz, 50 yıldır özenle yaptığı kundura tamirciliğini gelişen uygulayım bilimi ile birleştirse de ati nesillere bırakıt çoğaltmak amacıyla çırak bulamadıklarını anlattı. Babasından devraldığı mesleği ilk zamanlarda örs ve çekiçlerle yaparken zaman teknolojik aletlerle devam ettiren ustanın biricik üzüntüsü mesleği devralacak gencin olmayışı oldu. Mesleğinin sonuç demlerine yaklaştığını anlatan Tıpırdamaz, çırak yetişmediğini ve gençlerin mesleğe bent göstermediğini belirterek gençlere tavsiyede bulunurken, kundura tamirciliğinin ölmeyecek meslekler ortada olduğunu hatırlattı. Akıbet günlerde havaların soğumasıyla birlikte işlerinin yoğunlaştığına dahi özen calip Adnan Tıpırdamaz, kışlık ayakkabıların tamirlerinin yapıldığını ve yıpranmamış pabuç namına tamirin yeğleme edildiğini söyledi. Sonuç namına gençlere tavsiyelerde bulunan usta, sanatın ölmediği kabil mesleklerin yaşatılması gerektiğini vurguladı.

Babasından devraldığı mesleğini gelecek nesillere sevimli bırakamadığı için kalbi kırık olduğunu tamlayan Tıpırdamaz, “50 yıldır bu işi yapıyorum. Cet mesleğimiz bu bizim, Aksaray’ımıza bakım vermeye çalışıyoruz. Bir Tane üzüldüğümüz nokta bu saatten sonradan bizlerde çıktı sonuç demdeyiz. Bizlerden sonra çırak yetişmiyor. İşi yürütecek yahut bizden sonradan işi bitmeme ettirecek insanların olmayışı bizi üzüyor. Bizde gücümüzün yettiğince işimizi yapmaya çalışıyoruz. Elan evvel önceki yıllarda babamın yanında çalışırken benzeri örs benzeri çekiçle bu işi yaparken şimdi teknolojiden faydalanarak frezelerle, foralarla ve preslerle bu işimizi yer ferah şekilde teknolojiyle yapmaya çalışıyoruz” dedi.

“Şuan yapılan ayakkabıların yüzdelik 60 ve yüzdelik 70’i imitasyon uydurma”

Şuan kim gelişim yoğunluğunu anlatan Adnan Tıpırdamaz sakat ile yeniyi kıyasen, “Şita sezonu, demincek kışlıklar çıkmaya başladı. İşlerimiz tabi şuan biraz elan dokunaklı, bu şekilde bitmeme etmeye çalışıyoruz. Şita sezonunda bağımlı kışlık olduğu amacıyla bot, çizme yani bu suret şeyler yoğunlukta oluyor. Aya değiştirmede, tabanını yapmada kışa tedbir amacıyla hangi fora etmek gerekiyorsa onu yapmaya çalışıyoruz. Aradaki ayırt vaktiyle ayakkabılar biraz elan kaliteliydi. Kösele ve derinin haricinde yahut kışın kauçuk ile derinin haricinde bir özdek yoktu. Şuan yapılan ayakkabıların yüzdelik 60 ve yüzde 70’i taklit tasni tarzı, insanlarımız tamlık görerek bakmadan internetten aksata yapmaya çalışıyorlar. Görerek almalarını başvuru ediyorum” diye konuştu.

“Rızkın onda dokuzu ticarette ve cesarette”

“Gençlerimize şöyle ayrımsız öğütte bulunmak istiyorum” diyen Adnan becerikli, “Seçme molekül fehmetmek, değme husus kalemle veya aynı yerde oturarak masa başında para örtmek, rızk vira etmek değildir. Meslektir, gelişigüzel cins mesleğe girmelerini tavsiye mektubu ediyorum. Patika hiçbir devir ölmez. İstedikleri yerde iş arayan değil bile, aranan koca olmaya bakmaları geçişsiz yani iş senin ayağına gelmelidir. Mahir olarak seni aramaları lazım, yaptığın işi dahi arz mebzul şekilde, bildirme domuzuna şekilde yapmaya çalışman gerekir. Gençlerimize dediğim kabil okumaları bitmiş çokça ferah, okumaları fena hâlde en ongun yerlerde okusunlar amma bu mesleklere dahi ihtiyaçları var. Herkes okuyacak diyerek tıpkı kanun kural namevcut. “Rızkın onda dokuzu ticarette ve cesarette” demiştir atalarımız. Onun amacıyla ticaretiyle, cesaretiyle sanatıyla aynı şeyler yapmalarını kaynak ediyorum. Sanatın hiçbirisi ölmediği kabil bizim pabuç sektörü da insanlar yaşadığı mühletçe ihtiyaçları temas ant olacak. Ayakları yalaz gezecek halleri bulunmayan. İster istemez ayakkabıya ihtiyaçları var. Onun amacıyla ölmeyecek benzeri patika ama dediğimiz kabil meslek ölmüyor amma mesleğin arkadan gelmediği amacıyla ölüyor. Çabucak o, yoksa görüşme hiçbir antlaşma ölmez” dedi.

Share: