Ömrü tezgahın başında sabık Hacer uz, anadan görme motiflere hayat veriyor

Halıcılık sanatında eski günlerini arayan Yardımcı’ta kaybolmaya yüz tutan motiflerin yaşatılması üzere çabalama gösteren 62 yaşındaki dirayetli dokumacı Hacer Bozak, geleneğe avlu çevirmek üzere günde ortalama 7 bin ilmek atıyor.

Çeltek halısına geçmişteki tanınırlığını vermek amacıyla Yardımcı Belediyesi aracılığıyla açılan Dokurevi’nde 20 mahir dokuyucu, günümüze kalan 16 motifi değişik tasarımlarla dokuyor.

Her biri ömrünü halıcılığa vermiş usta dokuyucular, Umum Eğitimi Merkezi işbirliğiyle halıcılık kurslarına katılan gençlere sanatın ustalıklarını ve dernekevi motifleri öğretiyor.

Bu dokuyuculardan biri üstelik ömrü halı tezgahıyla bağırsak içe esbak olan Hacer Bozak… Kaşbelen köyünde 1960 yılında dünyaya mevrut ve 5 yaşında annesinin tezgahında baziçe oynama amaçlı önceki ilmeklerini atan Bozak, 12 yaşında evvel halısını dokudu. Evlendikten sonraları de tezgahını bırakmayan ve ailesinin geçimine yardım sağlayan Bozak, sakat çağ geçirdiği halı tezgahından bugün üstelik ayrı kalamıyor.

Her sabah tarihi bire bir konakta açılan Dokurevi’ne mevrut Bozak, günde ortalama 7 bin isabet etmek atarak annesinden öğrendiği motifleri dokuyor.

Halı yapı sırasında söylediği türküleri, neşeli tavırları ve mütebessim yüzüyle özge kadınların sevgisini kazanan Bozak, onlara tecrübelerini aktarıyor.

“Halı benim amacıyla herhangi bir öz”

Hacer Bozak, AA muhabirine, çocukken evlerinde annesi ve çıraklarının halı dokuduğunu, kendisinin de baziçe oynama gayeli erişmek dokumaya başladığını, o günden bu yana üstelik tezgahtan ayrılamadığını anlatım etti.

“Ego oyun namına başladım bu işe, oyun adına üstelik sürdürüyoruz bu yaşımıza büyüklüğünde.” diyen Bozak, halı dokumayı benzeri patika namına değil yaşam biçimi kendisine gördüğünü söyledi.

Çocuklarını halı dokuyarak okuttuğunu, evlendirdiğini, hepsinin yuvalarında bahtiyar olduğunu gördüğü için Cenabıhak’a şükrettiğini dile getiren Bozak, şöyle konuştu:

“Ego halıyı dokudukça mutluluğumu, sevincimi, üzüntümü bilcümle ona döküyorum. Allah bana sakil bilek verdiği sürece bırakmayı düşünmüyorum on paralık. Cenabıhak’a şükür, kendimi kıpırdak hissediyorum. Halı benim amacıyla herhangi bir özdek. Sevincim da, üzüntüm dahi halı. Evdeki stresimi burada atıyorum, sevincimi burada yaşıyorum.”

Yardımcı Belediyesi Dokurevi sorumlusu Ayşe Ceren Uçan, Uşak halılarının Osmanlı döneminde dünyaca tanındığını, halen önde mevrut müzelerde bu halıların sergilendiğini rapor etti.

Yardımcı’ta halıcılığı çarkıt günlerine sarmak üzere düzentileme yürüttüklerini, sakat motifler, elvan ve desenleri ihya etmek istediklerini anlatan Uçan, ömürlerini dokumacılığa vermiş ustaların desteğini aldıklarını kaydetti.

Halıcılığın baştan kadınlar üzere ayrımsız istihdam kapısı olmasını dilek ettiklerini dile getiren Uçan, becerikli dokuyucuların yetiştirdiği gençlerin bu geleneğe ehil çıkmasının düş verici olduğunu söyledi.

Hacer Bozak’ın bile tecrübelerinin kendileri amacıyla balaban olduğunu anlatan Uçan, sözlerini şöyle konuştu:

“Hacer ablanın bu alandaki tecrübelerinden faydalanıyoruz. Senelerce bu işi yapmasından kontekst bize haddinden fazla çok yöre kadem oluyor. Ailesinden öğrenerek bu mesleği nesir eden eşsiz insanlardan biri Hacer bacı. Bu yönden dahi berenarı mutluyuz. O çalışmayı haddinden fazla seviyor, halı dokumayı çok seviyor. O yüzden tığ bahtlı hissediyoruz düpedüz.”

Share: