Öldürme olan ineğinin başında saatlerce hüngür hüngür ağladı

– Öldürme olan ineğinin başında saatlerce hüngür hüngür ağladı

– İneğini kaybeden Nafiye Ana:

– “Hemen onu akıbet bire bir nöbet daha kısaltmak amacıyla 1 kilometrelik yolu 4 saat boyunca torunumun desteğiyle geldim”

HAKKARİ – Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde hararetli 6 yavru annesi Nafiye Bilican isimli nemli karı, dağdan düşerek öldürme olan biricik sözleşme kaynağı ineğinin başında saatlerce hüngür hüngür ağladı.

İlçeye 30 kilometre uzaklıkta bulunan Akocak köyünde ruhlu Bilican ailesinin yegâne kavil kaynağı olan hindi, 300 metre yükseklikten düşerek katil oldu. Evlerinin bir tane antant kaynağı olan ineğinin temizlik olmasıyla yıkılan şeker hastalığı hastası Nafiye Bilican, evlerine 1 kilometre uzaklıkta mevcut bölgeye 4 saat süresince torununun sebebiyle tabanvay ulaştı. Gördüğü manzara karşısında gözyaşlarına boğulan Nafiye Bilican, oturduğu yerde saatlerce engin ineğini seyrederek hüngür hüngür ağlaması ise görenlerin yüreklerini dağladı.

“Evimin bir tane anlaşma kaynağı olan ineğimi kaybettim”

2 dolaşma boyunca ineği üzere hüngür hüngür ağladığını tamlayan Nafiye Bilican, “45 senedir bu köyde eğleşme ediyorum. Ben zaten şeker hastasıyım. Anında bir lahzada gelişigüzel hafta hastanedeyim. Bizim yegâne inikat kaynağımız bu inekti, o de otlandığı sırada 300 metre yükseklikten düşerek katil olmuş. Ego evimin içindeki aynı ferdi kaybettim, haddinden fazla üzüntülüyüm. Çünkü o bizim biricik kavil kaynağımızdı. Onunla çocuklarıma ve torunlarıma bakıyordum. Olayı duyduğum saatten beri kendimden değilim. Hastalığımdan periferi yürüyemiyorum. Hemen onu akıbet benzeri kez daha görmek üzere 1 kilometrelik yolu 4 saat süresince torunumun desteğiyle geldim. Gördüğüm görünüş karşısında gözyaşlarımı tutamadım. Saatlerce burada oturdum onu izledim. Ben demincek çaresiz kaldım. Buradan Cumhurbaşkanımıza, Hakkari Valimize, Yüksekova Kaymakamımıza sesleniyorum, benim sesime curcunalı verin. Haddinden Fazla mağdurum. Çocuklarım ve torunlarım için yardım irade ediyorum” dedi.

“Nenem 2 gündür kuş beyinli için hüngür hüngür ağlıyor”

Biricik inikat kaynakları olan ineği kaybettiklerini söyleyen Samet Çelik Bilican ise “2 dönüş evvel ineğimiz köye 1 kilometre uzaklıkta kâin yamaçtan düşerek temizlik oldu. Bizde haberini önce duyduğumuzda nenemize söylemedik, çünkü biricik uyuşma kaynağımız ve o bile evin ayrımsız ferdi gibiydi. Oraya bizler gittik. İneğimiz düştüğü yerde öldürme reşit. Nenem sabahleyin ineği sorduğunda bizde sınırlanmış söyledik. Söylememizle birlikte nenem gözyaşlarına boğuldu. 2 bölüm boyunca bilcümle ağladı. Nenem yürüyememesine karşın 1 kilometre uzaklıkta kâin yere yardımımla 4 saat ortamında geldi. Nenem gördüğü manzara karşısında gözyaşlarını tutamadı. Oturup ineğe göre saatlerce ağladı. Bizde buradan Cumhurbaşkanımıza, valimize, kaymakamımıza sesleniyoruz, bize arkalama etsinler. Amiyane çok mağduruz” ifadelerini kullandı.Share: