Nazır Varank, Zonguldak’taki HackKaradeniz yarışmasının finalinde konuştu Açıklaması

Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “TEKNOFEST kuşağı, Türkiye’nin yeni başarı hikayelerini yazacak, ülkemizin geleceğini mensur edecek.” dedi.

Nazır Varank, TEKNOFEST Karadeniz kapsamında Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Garp Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) ve Siber Vatan proje ekibinin katkılarıyla düzenlenen HackKaradeniz yarışmasının final etabına gelmek üzere Zonguldak’a geldi.

Burada Vali Mustafa Tutulmaz, Cumhurbaşkanlığı Sayısal Transformasyon Ofisi Başkanı Ulu Taha Antrenör, DOĞRU Öğür Zonguldak milletvekilleri Çelik Türkmen, Ahmet Çolakoğlu ve Hamdi Uçan, Belediye Başkanı Ömer Yakın Kayran, AK Fırka İl Komutan Vekili Ömer Gülay ve protokol üyelerince karşılanan Varank, Siber Yurt ekibiyle benzeri araya geldi.

Varank, daha sonraları Vali Tutulmaz ve Koç ile 4 ülkeden 10 mızıka ve 38 yarışmacının mücadele ettiği finalde bir numara olan “KırmızıMontluMadonna”, ikinci olan “Yarayan Kana” ve üçüncü olan “Chestnut Honey” takımlarına ödüllerini verdi.

“Gailesiz kardeşlerimizi siber düzenlilik alanında yetiştiriyoruz”

Burada konuşan Nazır Varank, yola çıktıklarında yemeden içmeden 14 ayrımlı kategoride 5 bine mail takımın bulunduğu TEKNOFEST’in bugün 40 kategoride 150 binden çok topluluk ve 600 bin yarışmacının katıldığı etkinlik haline geldiğini belirterek, “Tıpkısı tanesi siber asayiş alanında ‘hack’ yarışmaları, ‘Hackİstanbul’larla başladık. ‘HackZeugma’yı yaptık. Bu sene dahi Karadeniz’bile TEKNOFEST düzenlediğimiz üzere ‘HackKaradeniz’i gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Yüce Taha Antrenör’un bu yıl dünyada olmayan bire bir konsepti gerçekleştirdiğini aktaran Varank, “Ayrımsız siber düzenlilik yarışmasını fiziksel yarışmayla birleştirdi. Buraya gelen erekçi yarışmacılarımız ödüller toplamaya çalışarak, koşarak, efor sarfiyat ederek üstelik yarışmış oldular.” diye konuştu.

Bu yarışmaları, Türkiye’birlikte siber asayiş alanında farkındalık oluşturmak üzere düzenlediklerinin altını çizen Varank, şu bilgileri paylaştı:

“Alelhusus gençlerimizi yönlendirmek, o alanlarda koca kaynağımızı geliştirmek, zinde kardeşlerimiz henüz genç yaşlardan itibaren bu alanlara yönelsinler diyerek bu yarışmaları düzenliyoruz. HackKaradeniz’i Zonguldak’ta yapmamızın aynı sebebi elan var. BAKKA, ‘Siber Vatan’ isimli kodifikasyon düzenledi. Hele bu bölgede Bartın, Karabük ve Zonguldak’taki üniversitelerde okuyan taze kardeşlerimizi neşelilik-elektronik, yazılım gibi alanlarda mektepli olmasalar da biz ‘Siber Yurt’ programıyla siber düzenlilik alanında yetiştiriyoruz. Onlara çevrik terbiye programları, ayrımlı staj programları düzenliyoruz. O arkadaşlarımız üstelik kendilerini bu alanlarda yetiştiriyorlar, hem sektörde nitelikli öge adına çalışıyorlar hem üstelik zat şirketlerini kurarak siber güvenlik alanında elektrik gösteriyorlar.”

“Türkiye’nin üs hikayesi bu genç kardeşlerimizin elinden çıkacak”

Varank, bu yarışmanın bilcümle ayaklarını “Siber Yurt” programında eğitim bilimi alan gençlerin tasarlayıp hayata geçirdiğine belen ederek, “Yarışçı arkadaşlarımız üstelik Türkiye’nin dört bir vasıtasıyla gelip bu yarışmalara katıldılar. Kendilerini kutlama ediyoruz. Kâffesi gönlümüzde bir numara.” dedi.

“Beribenzer TEKNOFEST, Türkiye’de uzay, havacılık, uygulayım bilimi, bilimi sevdiren aynı festival.” diyen Icra Vekili Varank, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Türkiye’nin her tarafında gençleri ortaokul çağlarından itibaren bilime ve teknolojiye yönlendiren tıpkı curcuna. TEKNOFEST kuşağı, Türkiye’nin bakir muvaffakiyet hikayelerini yazacak, ülkemizin geleceğini inşa edecek. Bizler üstelik akseptans ederlerse ağabeyleri yerine elden onların önünü boşaltmak amacıyla çalışıyoruz. İnanıyoruz ki Türkiye’nin temel hikayesi bu dinç kardeşlerimizin elinden çıkma. Kendilerini kutlama ediyor, başarılar diliyoruz. Zonguldak’a birlikte hakeza güzelce karı sahipliği yaptığı üzere teşekkürname ediyoruz.”Share: