NAZIR KARAİSMAİLOĞLU: 3 BİN 495 SEFERLE 611 BİN VATANDAŞIMIZ ZELZELE BÖLGELERİNDEN TAHLİYE EDİLDİ

ULAŞTIRMA ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgeden yapılan 3 bin 495 el ile 611 bin depremzedenin boşaltma edildiğini söyledi.

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Kahramanmaraş merkezli depremlerin vurduğu Adıyaman’üstelik kurulu AFAD koordinasyon merkezinde kıymetlendirme toplantısına katıldı. Toplantının peşi sıra gazetecilere açıklama yapan Nazır Karaismailoğlu, deprem felaketinin 11 kentteki 14 milyon insanı doğrudan etkilediğini söyledi. 110 bin kilometrekarelik alanı etkileyen afetin peşi sıra genişlik büyüğü 6.6 tevessül etmek amacıyla 13 binin üstünde artçı deprem meydana geldiğini anlatım eden Karaismailoğlu, “Ancak heybet ve budun yan yana vermeyi bilinen. Birbirimize kenetlendik. İlk andan itibaren geçmiş enkaz altından canlarımızı idare etmek, bilahare üstelik yaraları eksiltmek için gittikçe yarıştık. 6 Küçük Ay sabahından itibaren bütün faaliyet arkadaşlarımızla kıyamet sahasındayız, depremzedelerimizin yanındayız. Temas şeye döş gererek bire bir dakika da insanımızı bekâr bırakmıyoruz” dedi.

‘ADIYAMAN’DA BİNALARIN YÜZDE 99’UNUN TARAMASINI TAMAMLADIK’

Adıyaman’bile, depremde yıkılan binaların yüzdelik 99’unu taramasını tamamladıklarını nâkil Icra Vekili Karaismailoğlu, “Depremzede vatandaşlarımızın acil tahaffuz ve ayrıksı ihtiyaçlarını giderdik. Şehrimizdeki binaların yüzdelik 99’unun taramasını tamamladık, katabolizma ve göçük tahammül işlerine tezelden devam ediyoruz. Felaketin izlerini gidermek amacıyla umum gücümüzle çalışıyoruz. AFAD koordinasyonunda deprem bölgelerinde 35 bin 250’si taharri kurtarma ehlihibre personeli oluşmak amacıyla 271 binin üstünde personel fariza yaptı. Şu anda de 4 bin 331’i arama kurtarma personeli tutmak için görevi bitmeme eden personel sayısı 226 binin üzerindedir” şeklinde konuştu.

Depremzedelerin çadırlara yerleştirildiğini ve bunun ilk etapta evgin gerekseme dolayısıyla kurulduğunu anlatan Karaismailoğlu, “Çadırlar ilk etapta acil ihtiyaca yöneliktir ve aynı mesafe formüldür. Anne amacımız konteyner kentleri yaygınlaştırarak, herkesi buralara asmak ve mihman konutları yapılana büyüklüğünde afetzedelerimize henüz ağır ezgi bir avlu sunmaktır” diye konuştu.

Adıyaman’birlikte şu anda 50 bin 763 çadırda 203 binin üstünde vatandaşın barındığını da dile getiren Nazır Karaismailoğlu, “Adıyaman’dahi 2 milyon 193 bin metrekarelik alanda 17 bin 907 kapasiteli 20 ayrı taşımalık şehir ihdas çalışmalarımız umum hızıyla sürüyor. Şu temel büyüklüğünde 1044 taşımalık kurduk ve 387 tanesini dahi kurulmak üzere sahaya indirdik. Şu zaman itibariyle 300 ailemizi konteynerlere yerleştirdik. Onların bir nebze olsun alışılagelen hayatlarına dönmeye başlamaları bizlere üstelik iri sakil veriyor. İnşallah bu nüsha çabucacık artacak ve Adıyaman’birlikte hayatın alışılagelen akışına daha dahi hızlı dönmeye başladığına tanık olacağız” dedi.

HAVA, KARA VE DEMİR YOLU İLE TAHLİYELER YAPILDI

Deprem felaketinin arkası sıra depremzedelerin esmer yolu, gelgel yolu ve demir yolu ile tahliyesine başlandığını aktaran Icra Vekili Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

“Bakanlığımız koordinasyonunda 06 Gücük Ay ile 4 Mart tarihleri ortada 5 bin 134 otobüs, 4 bin 887 TIR ve kamyon ile yüzlerce iş makinesi pusat sarsıntı bölgelerine ulaştırıldı. Depremlerden 1275 kilometre demiryolu hattımız etkilenmişti, 1182 kilometresinde çalışmalar tamamlanarak trafiğe önceki anda açıldı. Afet bölgesine gönderilen 394 muvakkat trenimizle 100 bine andıran yolcu taşındı. 64 denge trenimiz 965 vagonluk müzaheret malzemesini bölgeye ulaştırdı. 93 yaya ve personel servis vagonumuz 4 bin vatandaşımızın ‘geçici’ evi oldu. Kahramanmaraş, Gaziantep, Adana, Şanlıurfa GAP, Adıyaman, Malatya, Diyarbakır, Hatay ve Elazığ Havalimanlarında; 6 Gücük Ay-3 Mart tarihlerinde 11 bin 287 iç merkez ve 1564 aut model doğmak amacıyla askeri ve sivil çekicilik araçları ile hep 12 bin 851 pervaz trafiği gerçekleştirildi. Tahliye amaçlı sivil albeni araçları ile 6 Şubat-3 Mart tarihleri arasında toplanmış 1 milyon 21 bin yolcuya hizmet verildi. 15 bin ton insancasına arkalama malzemesi zelzele bölgesindeki havalimanlarına ulaştırıldı. Hep 3 bin 495 kat ile 611 bin vatandaşımız yer sarsıntısı bölgelerinden tahliye edildi. Yabancı hava yolu işletmelerine verilecek uçuş izinlerinin muamelat süresi kısaltıldı ve 6- 28 Küçük Ay 2023 tarihleri ortada insanca yardım üzere ancak dışından mevrut 690 hava aracına pervaz izni verildi. Tahliye seferleri zaman itibariyle bütün olup, kıyamet bölgesine memur personel azimet-gelişi devam etmektedir.”

‘YASIMIZ VE AZMİMİZ BİRBİRİNE KARIŞTI’

Adıyamanlı vatandaşlara müstahak ayrımsız şehir düz yazı edeceklerini anlatım fail Nazır Karaismailoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Açılan yaraları hızla iyileştireceğiz. Haddinden Fazla henüz hayat dolu ve ümranlı bire bir Adıyaman kuracağız. Eskiyi yerine getirmenin ötesine geçeceğiz. Bölgenin kültürel özelliklerini haiz yapıları ve toplumsal donatılarıyla, yeşil alanlarıyla Adıyamanlı vatandaşlarımıza müstahak bire bir site mensur edeceğiz. Bunu elden Adıyaman’bile değil depremden etkilenen bütün illerimizde dahi gerçekleştireceğiz. Türkiye millî riziko kalkanı modeli ışığında oluşturacağımız afete elan mukavemetli ulaştırma ve altyapı sistemimizle afet sonrası yeniden organize sürecine sunma şişman katkıyı bizim vereceğimize inanıyorum. Tıpkısı kent merkezlerimiz üzere köylerimizi de bire bir yıl ortamında ayağa kaldırmayı hedefliyoruz. Biz çokça zihayat ve aziz bir milletiz. El Birliği, ilişki ve dayanışma bizim özümüzde var. Bu üç özdek depremden etkilenen şehirlerimizi baştan ayağa kaldırmadaki asıl çimentomuz olacak. Izzet ve kavim beraberinde vermiştir. bundan sonra her sabık çağ henüz vazıh olacak.”

Share: