Nazır Aristokrat, Nevşehir ve Mersin’de metal satıcılarına müteveccih cerrahi müdahale başlatıldığını açıkladı: (1)

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Nevşehir ve Mersin’dahi mızrap satıcılarına müteveccih “Kökünü Kurutma Operasyonu”nun başlatıldığını açıkladı.

Bakan Soylu, Nevşehir Güvenlik Müdürlüğünde düzenlediği basın toplantısında, kentte bulunmalarının nedeninin Nevşehir’dahi kestirmece 6 aydır takibi Cumhuriyet Altını Başsavcılığı ile gelişigüzel sürdürülen ve Türkiye’nin bir nice vilayetinde gerçekleştirdikleri “Kökünü Kurutma Operasyonu” olduğunu söyledi.

Nevşehir Itimat Müdürlüğü, Uyuşturucu Daire Başkanlığı ve İl Güvenlik Müdürlüğü Narkotik Şubesi’nin gerçekleştirdiği operasyon çerçevesinde hep 153 şüphelisi mevcut bir dosyanın bahis konusu olduğunu rapor eden Soylu, şöyle konuştu:

“Bire Bir bölümü dosya içeriğinde 6 mahiye süreçle gelişigüzel gözaltına makbuz. Bugün hep 87 bed yani bunlar hele uyuşturucu satıcıları, gerçekleştirme edicileri, nakledicileri, bunların 87 tanesinden şu temel kadar 75’i gözaltına alındı. eş zamanlı aynı şekilde şu anda Mersin’de de ayrımsız ölçekte tahminî 111 şüphelinin, gene ince zamandır bitmeme eden benzeri dosyada, şu esas kadar 60 denetleme dahi ‘Kökünü Kurutma Operasyonu’nda Mersin’da senkronik tıpkı şekilde gerçekleştirilmektedir. Uyuşturucuyla savaş üstüne hele eğitim öğretim dönemi açılmadan önceki umum illerimizde bunaltıcı bire bir baskılama çalışması sürdürülmektedir ve şurası ifade etmem gerekir. Bu, lazım sınırlarımızda olsun, lazım sınırlarımızın içerisinde olsun, tekmil düzenlilik güçlerimiz metal ile mücadeleyi gerçekten dünyanın üstelik takdir ettiği aynı şekilde adına getirmektedir. Burada kamuoyuna şunu ifade etmek isterim. Geçmiş yıllarda Türkiye’deki yakalanan uyuşturucunun yüzde 70’i garp illerinde yakalanırdı. Meğer son yıllarda kurduğumuz sistemle Türkiye’birlikte yakalanan uyuşturucunun yüzde 70’i Veca, Van ve Hakkari illerinde yakalanmaktadır yani Türkiye’ye doğudan girdiği andan itibaren uyuşturucu yakalanmaktadır.”

“Bizim mücadelemiz arzla mücadeledir”

Bu baskılamanın eroin rotasının alelhusus “afyon ve eroinde” Balkan rotasından Akdeniz rotasına kaymasına etken teşekkül ettiğini dile getiren Soylu, bu baskılamayı devam ettireceklerinin altını çizdi.

Bakan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gene Nevşehir’dahi yaptığımız operasyonda üstelik yeniden Mersin’birlikte yaptığımız operasyonda birlikte operasyonun sunma oylumlu ayaklarından tıpkısı tanesi de metamfetamindir. Yani ‘met’ dediğimiz, vatandaşımızın dilinde ‘met’ olarak nitelenen metamfetamine müteveccih aynı operasyondur. Bu dahi Türkiye’nin doğusundan girmektedir. Yani özellikle İran sınırlarından girmektedir. Onun amacıyla orada bile ağır sıklet bire bir tedbir alınmıştır. Sabık sene tahminî 2,5 ton civarında bire bir metamfetamin yakalandı. Mecmu bu yılsa bunun yaklaşık şu anda 3 katından ilavesi tutulmuş durumdadır. Yani kayran baskılamamız, aynı zamanda farkındalık üretmemiz, bire bir zamanda topyekun mücadelemiz metamfetamin konusunda bile sürmektedir.

Bunu rapor etmemin anlamı şudur. Siz aynı metal türünü engellersiniz, o apayrı bir alana kendini kaydırmaya çalışır. Bunu daim yerine izlem eden, bu rotaları daim adına izleme eden, hangi ülkeden ne uyuşturucu türünün Türkiye’ye aktarıldığını, aktarılmaya çalışıldığını strateji eden aynı yöntemi enerjik tıpkısı şekilde Türkiye izleme etmektedir ve son üretmeye çalışmaktadır. Bizim mücadelemiz arzla mücadeledir. Yani arzı durdurma, mızrap arzını ve mızrap satışını, maden naklini durdurma mücadelesidir. Bu konuda tarihi ve iri başarılara imza atan gerek emniyet teşkilatımızı, lazım kurnaz teşkilatımızı tebrik ediyorum, kutluyorum.”

(Sürecek)

Share: