Muş’ta kullanılmayan okullar ” Köy Dirim Merkezi”ne dönüştürülüyor

Muş’ta köylerde kullanılmayan okullar, “Köy Yaşam Merkezi”ne dönüştürülerek vatandaşların hizmetine sunuluyor.

Merkeze tutkun Derecek köyünde oluşturulan “Köy Dirim Merkezi”nde açılan asıl sınıfında, köydeki 3-6 gözyaşı grubu dallar eğitim bilimi almaya başladı.

Merkezi konuşma fail İl Milli Yetişek Müdürü Enver Övünme, gazetecilere, Milli Yetişek Bakanlığınca başlatılan proje kapsamında kentteki bir nice köyde kapanan okulların hayat merkezi haline getirildiğini söyledi.

Gelen rica doğrultusunda vatandaşlara ekincilik ve hayvancılık alanlarında bile eğitimlerin verileceğini tamlayan Övünme, “Proje kapsamında Derecik köyünde üç yıldır mecbur olan Derecik İlkokulunu terbiye ve öğretime, vatandaşların hizmetine açtık. Şu zaman burada 7 öğrenci eğitim bilimi alıyor. Öğrenci sayısı sınırlaması kaldırıldı. El Eğitimi Merkezi Müdürlüğümüzce arzu doğrultusunda vatandaşlara arıcılık, Kur’dakika-ı Verimli, dikiş ayak oyunu gibi kurslar de açılacak.” dedi.

Köy okullarını baştan canlandırarak vatandaşların hizmetine arz etmek üzere kestirmece iki kamer evvel çalışmalara başladıklarını anlatan Iftihar, şunları kaydetti:

“Şu ana kadar 7 köyde işsiz durumda olan okulu dirim merkezine dönüştürdük. Çalışmalarımız devam ediyor. Şişman aynı hız ve düzentileme sarfiyat ediliyor. Mekân düzenlemeleri, kapik barınağı, kuş yuvaları, yavru oyun alanları yapıldı. Merkezlerimizde mektepli bulunma şartı bulunmayan. Öğrencisi olmayan köylerdeki okullarda Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın destekleriyle kurslar açacağız. Burada vatandaşlara ekincilik ve hayvancılık alanında eğitimler verilecek.”

Share: