Muş’ta engelliler kurslara katılarak iz sahibi oluyor

Muş’ta Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki Toyluk Merkezi’nde açılan kursa katılan 10 engellinin umum becerilerini geliştirerek patika sahibi oluyor.

Türkiye İş Kurumu İl Müdürlüğünce, engellilerin istihdamını tasarruf etmek ve iz edinmelerini ulaşmak için açılan “kadın çul modelist yardımcılığı” kursuna katılan engelliler, elde ettikleri gelirle eş bütçelerine bile katkıda bulunuyor.

Fiziksel Engelliler Derneği Umumi Heyet Üyesi Bedri Korkmaz, gazetecilere, İŞKUR desteğiyle hayata geçirdikleri proje kapsamında 10 engelli bireye 73 iş günü eğitim bilimi verileceğini söyledi.

Engelli bireylerin bu imkanlar sayesinde evde kalmayarak sosyalleştiğini, bir zamanda çığır sahibi olduklarını tamlayan Korkmaz, şöyle konuştu:

“Kursta eğitim düz kursiyerlerimiz İŞKUR yoluyla sunulan ücretle ailelerini dahi geçindiriyor. Ağırşak sonunda verilen şehadetname ile aksiyon bulma üstüne imkanları olacak. Bildirme balaban amacımız, özürlü kardeşlerimizin evde kalmalarını istemiyoruz. Ayakları üzerinde durmaları ve ailelerine yük olmamaları için bu şekilde iz öğrenerek aksiyon sahibi olmalarını istiyoruz.”

Yırtıkça belletici Hamdiye Özkan ise kursta katılımcılara dikim eğitimi verdiklerini tabir ederek, “Engelliler Derneği yoluyla realizasyon edilen kumaşlardan üst baş üretiyoruz. Tembel durumdaki bozuk kumaşları köylü dönüşüme kazandırıyoruz. Kursiyerlerimiz aldıkları eğitimle oluşum atölyelerinde çalışabilirler evet birlikte zat işletmelerini açabilirler.” dedi.

Share: