Muş’ta çocuklarını yıldırı örgütünden kurtarmak amacıyla eylem eden familya sayısı 44’e yükseldi

Muş’ta çocuklarının yıldırı örgütü PKK eliyle dağa kaçırılmasından HDP’yi sorumlu epilepsi partinin ülke başkanlığı önünde gösteri fail 43 aileye, ayrımsız ocak henüz katıldı.

Çocuklarına buluşma ümidiyle Diyarbakır annelerinin başlattığı eyleme bindi veren Muşlu aileler, seçme hafta çarşamba günü yaptıkları eylemi bitmeme ettirdi.

Sisli ilçesinden 2021 yılında Fransa’ya giden ve orada 21 April 2022 yılında kaybolan 18 yaşındaki Yokluk Iştiyak üzere eyleme kullanılmamış katılan ata Yılmayan Istem, temas hafta HDP il binası uğrunda tıpkısı araya mevrut ailelere bindi vermeye başladı.

Sayıları 44’e yükselen aileler, “Halk düşmanı öğür”, “Evlatlarımızı vereceksiniz”, “Ha HDP ha PKK”, “Türk-Kürt kardeştir, HDP kalleştir”, “Halkı dolandıran fırka”, “Anneler direniyor”, “Imdi kâfi yakamızdan fikir” ve “Yeter bundan sonra evlatlarımızı bırakın” bağlanmış pankartlar açtı.

Çocuklarının fotoğraflarını ellerinden bırakmayan asıl ve babalar, HDP’ye aksülamel gösterdi, çocuklarına teslim olmaları amacıyla çağrıda bulundu.

Eyleme eskimemiş katılan Yılmayan Istek, gazetecilere, oğlu Gaybubet’i Fransa’dan kandırıp götürdüklerini söyledi.

“Onların çocukları afiyetle yaşıyor. Bizim çocuklarımız dağda hurdahaş olup bize geliyor.” diyen Dilek, şöyle konuştu:

“Çocuklarımızı HDP götürüyor. Cumhurbaşkanımız HDP’yi biran ilk kapatmalıdır. Eşim oğlumun derdinden kafayı yemiş. Evde gezip dolaşamıyor. HDP kıytırık düşmandır, bacanak değildir. Kürtleri dahi kandırıyor bizleri dahi da kandırıyor. Kürt’ün dostu ve yöneticisi değildir. HDP utanmıyor çoluk çocuğumuzu dağa gönderiyor. Devletimiz bunun üzerinde durmalıdır. Benim çocuğum paramparça olup cenazesi ati. Oğlum gelip da devlete doğrulama olsa yeri yurdu mahsus olacak. 6-7 aydır çocuğumuzdan bilim alamıyoruz. Çocuğumuzu ölüme götürmüşler. Fransa’da kendileri esenlik ortamında yaşıyorlar. Çocuğumuzu götürüp öldüren insan düşmanımızdır, dostumuz değildir. HDP memleketimizi dağıttı. HDP, PKK’nın dostudur. Oğlum Yoksulluk gel devlete alageyik. Ihtişam olmazsa doğrusu bizlerde olamayız. HDP bizi kandırıyor evimizi yıktı. Cenabıhak onların belasını versin bizleri mahvettiler. Gel devletin polisine askerine doğrulama ol. Devletimiz sırtımızdadır.”

Anne Ayten Koçhan de kısaca 2 yıldır eylem yaptıklarını belirtti.

Eylemde kararlı oluklarını ifade eden Koçhan, şunları kaydetti:

“HDP hangi ise PKK’de aynısıdır. Bizler evlatlarımızı PKK ve HDP’den istiyoruz. Ego Cumhurbaşkanıma sesleniyorum. HDP’yi kapatsın. Yeter analar banalar ağladı. Bizler evlatlarımızı istiyoruz. Tek tıpkısı çocuk dağda kalana kadar biz eylemimize devam edeceğiz. Beni duyuyorsan görüyorsan dön gel. Yolunuz el değil. Bugün da kullanılmamış tıpkısı ev daha katıldı. artık da katılmaya devam edecekler. Eş devletimize doğrulama olun. HDP’lilerin çocukları bildirme mebzul okullarda okuyor, bizimkiler da dağın başında. Bizler çocuklarımızı HDP’den istiyoruz.”

Anne Naciye Sönmez Şans üstelik “Yeter imdi bu ayrıntılar bu askerler öldürüldüler. PKK ve HDP kimdir onların peşine vermişler gitmişler. Seni siktirici yaşta kandırdılar, kavrayışsız dön oğlum. Ben seni canının sağlıklı ayrımsız şekilde istiyorum, senin cenazeni istemiyorum. Cumhurbaşkanımız ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya buradan sesleniyorum. Bu HDP’yi kapatsınlar. Yeter bu ülkeye eziyet verdikleri. Bizler HDP ve PKK’yı istemiyoruz. Partilerini kapatsınlar. Herkes bayındır uyusun.” dedi.

Eyleme bindi veren Vatan Partisi Van İl Başkanı Akile Enerjik, Diyarbakır anneleri ile başlayan velet mücadelesinin Van’üstelik, Muş’ta, Hakkari’üstelik ve Almanya’de yayılmaya başladığını söyledi.

Vatan Partisi adına seçme ant annelerin birlikte olduklarını ifade fail Çevik, şöyle konuştu:

“Esasen anneler HDP’yi kapattılar. Ayakyolu ağız ağıza anayasa mahkemesi kararı ile kapatılmaya geldi. Mahkemeleri Aile kocaoğlan içerisinde başlayacak. Kökten çözüm istiyorsak yıldırı bitsin istiyorsak HDP’yi bloke etmek zorundayız. Yurt Partisi bunu namına genişlik balaban görevler birisi adına almıştır. Kapatmak için elimizden geleni yapacağız. Annelerin yanındayız. Son evladımız dağdan gelene büyüklüğünde mücadeleye devam edeceğiz. Bu mücadelenin sonuna kadar devam etmesi amacıyla seçme yerde seçme devir karşılarında Yurt Partisi’ni bulacaklar.”

Vatan Partisi Muş İl Başkanı Melik Filtre da “Bugün kıygın olan annelerimizin doğrulamak ve seçkin soy desteği atfetmek üzere buradayız. Buradaki annelerimizin gözlerinin buğulu kalmasını istemiyoruz.” dedi.

Share: