Muratpaşa Belediyesi’nin Susuz’a Gönderdiği Tohumlar Savuşturmak Oldu

TACETTİN DURMUŞ

Antalya’nın Muratpaşa Belediyesi’nin geçen sene son 60 yılın en iri kuraklığının yaşandığı Kars’ın Susuz ilçesine gönderdiği tohumlardan elde edilen buğday, geçmiş un bilahare savmak oldu. Susuz ilçesini musahabe eden Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, “Gelecekte, benim hayalimde, bilcümle topraklarının tamamını mübarek tıpkısı şekilde eken ayrımsız Türkiye var. Zat buğdayı ve öz hibrit tohumluğuyla; bitkileri, ilaçları, gübresiyle ülkenin gelişigüzel tarafını ekebilen bir Türkiye, başka ayrımsız seviye demektir. Yeniden enerjide birlikte zat enerjisini üreten bire bir Türkiye hayalim var. Bu üstelik mümkündür” dedi.

Muratpaşa Şehremini Beklenti Tevazulu, geçkin Antalya Kars-Ardahan- Iğdır Hars ve El Birliği Derneği Başkanı Ferhat Cemtosun ve umumi heyet üyeleri ile birlikte Kars’ın Susuz ilçesine gelerek, sabık yıl ilçeye gönderdiği tohumlardan yapılan örgensel ekmeği tattı. Uysal, henüz sonra birlikte kendisi ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Bronz Soyer aracılığıyla ilçeye gönderilen tohumların öğütüldüğü değirmeni musahabe etti. Susuz’bile bateri zurna eşliğinde kaza halkı vasıtasıyla karşılanan Başbuğ Tevazulu ve Cemtosun, Şehremini Oğuz Yantemur’u muvaffakiyetli çalışmalarından hava kutladı.

“TOHUMLA İLGİLİ SIKINTILARIMIZ VARDI”

Yerel ozan Mustafa Ahmetoğlu, verdiği destekten ufuk Muratpaşa Belediye Reisi Beklenti Uysal’a yazdığı koşma okuduktan sonradan, april ayında toprakla buluşturulan tohumlardan üretilen buğdayla yapılan ekmeği ağırlama etti. Komutan Uysal, kendisine ikram edilen ekmeği tadarak organik tohumun önemine dikkat çekti. CHP Kars İl Başkanı Taner Toraman, İzmir Belediye Başkanı Bronz Soyer’in ‘Başka Ayrımsız Ekincilik Mümkün’ projesi ile birlikte, Antalya’nın Muratpaşa Belediyesi’nin Susuz’bile toprakla buluşturduğu tohumların ekmeğe dönüştüğünü söyledi. Toraman, Oğuz Yantemur’un özel çabaları sonucunda anne adı ‘Cilavuz’ olan ilçede başlattığı mücadelenin sonuç verdiğini de belirterek, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’a teşekkürname etti.

Susuz Belediye Reisi Oğuz Yantemur bile ilçesini mülakat eden Muratpaşa Şehremini Beklenti Uysal, Antalya Kars-Ardahan-Iğdır Firez ve El Birliği Derneği Ferhat Cemtosun ve yönetim kurulu üyelerine teşekkürname ederek şunları söyledi:

“Başkanımızı burada çalmak bizi onurlandırdı. Biz, o süreçte iki sene yağışsız sezon geçirdik. Tohumla ait sıkıntımız vardı. Birçok CHP’li belediyelerimizi müzakere ettik. Bunlardan birisi birlikte Muratpaşa Belediyemiz idi. Antalya’ya gittik ve bizi çok domuzuna ayrımsız şekilde ağırladılar ve ilçemize evlat yardımında bulundular. Antrparantez İzmir Belediye Başkanı’mız Bronz Soyer’in üstelik çokça şişman emekleri oldu. Çok artağan ayrımsız sene geçirdik. Susuz, tohumun bildirme aşkın olduğu ilçe oldu. Bu tohumların aynı kısmını seneye yeniden çiftçimize bozmak üzere köylü aldık. Önümüzdeki sene bu işi daha iyice tıpkı şekilde bitmeme ettireceğiz. Elbette kim sair belediyelerimizden bile destek isteyeceğiz. Kışın çocuklarımız yatağa aç girmeyecek. Hayvanlarımızın bile ihtiyacını karşıladık. karınca kaderince vatandaşımıza ulama sunduk. İlçemiz hayvancılıkla uğraşıyor ve dirimlik kaynağımız üstelik rençperlik üzerinedir. Bunu daha bile geliştirmemiz gerekiyor. Belediyecilik hizmetlerimiz arasında bu desteklerde olmalıdır. Komutan’ımıza ve Muratpaşa ilçemize, verdiği desteklerden kontekst ilçem adına haddinden fazla teşekkür ediyorum.”

“HAYALİMDE HEP TOPRAKLARINI EKEN BİR TÜRKİYE VAR”

Muratpaşa Belediye Reisi Ümit Tevazulu bile şunları söyledi:

“Gelecekte, benim hayalimde, bütün topraklarının tamamını eli nimetli aynı şekilde eken tıpkısı Türkiye var. Kişi buğdayı ve özlük melez tohumluğuyla; bitkileri, ilaçları, gübresiyle ülkenin herhangi bir tarafını ekebilen tıpkı Türkiye, başka bire bir seviye demektir. Esasen enerjide üstelik kendi enerjisini üreten bir Türkiye hayalim var. Bu birlikte mümkündür. Bunun birlikte tekniği, altyapısı, madeni ülkemizde mevcuttur. Hayalimiz budur. Hayalimiz çocuklarımıza, torunlarımıza dair, memleketimizin geleceğine yöneliktir. Hayalimiz olmasa bu işlerle uğraşmayız. Sizlere ufak benzeri katkıda bulunabildiysek ne mutlu bize. Elimizden geleni gelişigüzel ant yaparız.

“KARS’TA BUĞDAY YETİŞMİYORSA BU AĞIZ AĞIZA TÜRKİYE’MİZİN SORUNU OLUR”

Eğer Kars’ta buğday yetişmiyorsa bu, ağiz ağiza Türkiye’mizin sorunu evet. Eğer Kars’ta tohumluk buğday bulunmayan ise bu, Türkiye’mizi açgözlü bırakabilecek ayrımsız problemdir. Bu duyarlılıkla bilcümle Türkiye’miz tıpkı bütündür. Buradaki çiftçimiz, insanlarımız üretecek kim Ankara, İstanbul, İzmir ve İstanbul’üstelik bizler atlatmak yiyelim. Bu anlayıştan hareketle geçmiş senelerde yaşanan kuraklıktan dolayı karınca kararınca bu bölgemize tohumluk buğday yardımında bulunduk. Demin bunların ekmeğe dönüştüğünü vira etmek, bölgede üretim rekoltesinin yükseldiğini fethetmek, yeniden üretimin kan aldığını iletilmek rüya ve saygınlık vericidir. Fakat hep Türkiye, sunu mübarek topraklarını, sunma mübarek şekilde kişi ürettiği umar, basılmış ve öz ürettiği tohumla ekip biçmediği sürece hep bu sıkıntılar tamam. Hep Türkiye’nin planlanması lazım. Bütün Türkiye’nin çok dolgunca yönetilmesi ve üretime dahil edilmesi geçişsiz. Bu, besin güvenliğini sağlayacak, gelecek nesillerimize güvence sağlayacak, çok kocaman. Kars’taki üreten, cebin teri döken, gelip burada değirmende saçlarını ağartan kardeşlerimizle birlikte kucaklaşma imkanı bulduk.”Share: