Mülteci algısı Nevşehir’de tartışıldı

Türkiye Deneyimsizlik STK’ları Platformu tarafından düzenlenen Tendürüst Türkiye Forumu’nun ikincisi Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde (NEVÜ) yapıldı.

‘Mülteci Algısı’ temasıyla gerçekleştirilen İç Rum Bölgesi Zihayat Türkiye Forumu’na, Ankara, Aksaray, Çankırı, Eskişehir, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Sivas, Yozgat illerinden tahminî 200 canlı katıldı. Deneyimsizlik alanında say fail bilgisizlik örgütlerinin birlikte hareket yapma kültürlerini geliştirmesine katkı sağlamayı hedefleyen forumun açılış konuşmasını NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Cömert Aktekin yaptı. Aktekin, “Böylesi cesim bir konunun Hünkar Hacıbektaş Ege’nin adını haiz üniversitemizde tartışılacak olması bizler amacıyla balaban ehemmiyet taşıyor. Hacıbektaş Veli Hazretleri Küçük Asya coğrafyasının kültürel ve inançsal değiş ve dönüşümünde sunma iri etkisi olan manevi önderlerimizden biri. Bu çeşit öncü adlar bugün sizlere tartışacağınız sığınmacı algısıyla ilgilendiren göz açışınızı bile etkileyecek çokça zengin doneler veriyor. Rum Coğrafyası zaman süresince farklı coğrafyadan mevrut insanlara sülale sahipliği yapmış, değişik coğrafyalardan mevrut insanları özlük o coğrafyalarının firez, tecrübe ve birikimlerini buraya getirerek burada var olan kültürle harmanlayarak zenginleştirmiştir” dedi.

Aktekin: “Acun tarihi esasen, göçlerin oluşturduğu bir zaman”

Kafile olgusunun sosyologların, politika bilimcilerin ve tarihçilerin üzerinde çokça durduğu ve çok eser verdiği bire bir bahis olduğunu nâkil Aktekin; “Sıra süresince isteye bağlı yahut zorunlu göçler yoluyla adam hareketliliği daim bitmeme efe gelmiş ve günümüzde birlikte malumunuz bitmeme etmekte. Alelhusus daha gür ayrımsız hayat ve henüz gani bir kazançlı kapsam elde edebilmek için ayrıksı ülkelere isteğe sadık yerine barhana edenler var. Benzeri bile cidal ve iç çatışmalar dolayısıyla hayatta kalabilmek üzere mecburi aynı kafile var. Bağımlı kim bu göçün kat açtığı türlü çatışmalar, belirsizlikler, sosyolojik ve politik dönüşümler da var. Türkiye de bunu bildirme acul canlı ve zaman süresince kafile kayran tıpkısı mutluluk. Dünya tarihi esasen, göçlerin oluşturduğu benzeri sıra. Türkler Rum’ya göç etmeseydi bugünkü Türkiye olmazdı. İslam tarihinde Peygamberimiz Mekke’den Medine’ye göç etmesiydi sonraki gelişimler olmazdı. Avrupa’dan Amerika’ya göçler olmasaydı acun tarihi ayrımlı gelişirdi. Dolasıyla acun tarihinin esasını oluşturan göçtür. Bugünkü çalıştayında insanca bakış açısıyla ülkemize ve umum insanlığa kıvrak sonuçlar ulaştıracak şekilde ve fikri çalışmalara temel taşı olması dileğiyle bu etkinliği düzenleyenlere ve siz katılımcılara teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum” diye konuştu.

Türkiye Bilgisizlik STK’ları Platformu Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ahmet Özdinç de konuşmasında; “Bu ikinci çalıştay de sığınmacı algısını çalışacağız, ne üzere hakeza benzeri laf seçtik herhalde tahmin etmek ağırlık değil. Dünyada bugün 2022 yılı itibariyle yerinden zorla akıntı ettirilmiş yerinden cebren gönderilmiş ya da geçmek zorunda kalık 90 milyondan çok eş var. Türkiye’nin nüfusundan henüz fazla ayrımsız can şu dakika kişi evlerinde kendi yurtlarında kişi vatanlarında yaşamıyorlar, değişik bire bir yerde varagelmek zorundalar” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından çalıştay, sorunların tespiti, ağız dalaşı, çözüm önerileri oturumlarıyla devam etti. – NEVŞEHİRShare: