Minikler üretime katılarak unutulmaz devir yaşadı

Minikler üretime katılarak unutulmaz aktarılma yaşadı

BİTLİS – Bitlis’in Tatvan ilçesindeki minik öğrenciler, istihdama yardım sağlayan nesiç fabrikasında üretime katılarak unutulmaz bire bir periyot yaşadı.

Her yıl ara ayında kutlanan Formaliteci, Envestisman ve Türk Malları Haftası nedeniyle Van Gölü İlkokulu idaresi, öğrencilerin yerel mallarının üretimini ve ihracatını durumunda görüp deneme edinmesi ve yerel mallarına verilen önemi kavraması için etkinlik düzenledi. Etkinlikte minikler sınırlı içi ve yurtdışına domestik dokuma ürünü pazarlaması yapan Beshan Dokuma Atölyesini gezdi. Hayatları boyunca unutamayacakları bir dolaşma geçiren minikler, seyahat sırasında kasılma çalışanları yoluyla kumaşın kesiminden paketlenmesine büyüklüğünde bütün aşamalarını öğrendi. Giydikleri kıyafetlerin istihsal aşamalarını öğrenen ayrıntılar, amatör gözlerle işlerin yapımını izledi. Henüz sonra çalışanlar vasıtasıyla ürünler karşı bilgilendirilen minikler, üretilen yerli ürünlerin katlanması ve paketlemesine yardımcı oldu.

Yerli üretimi yerinde öğrenen minikler, andaç fotoğrafının peşi sıra fabrikadan mutlu ayrıldı.

Ülkede domestik üretimin çocuklara teşvik edilmesi gerektiğini tamlayan Van Gölü İlkokul Müdürü Delicesine Ballıkaya, “Yerel malı denince aklımıza okulda herkesin evinden imece usulüyle tıpkı cirim eşya, içecek, sonuç, çerez, göveri getirerek pir tıpkısı etkinlik yapıp geçirdiği ve çocukluğumuzdan beri hafızalarımızda yer edinen tıpkı hafta adına hatırlanmakta. Okulumuzun 4/A sınıfı Öğretmeni Mesut Bey’in ‘bu yıl ayrı ayrı bire bir aktiflik yapalım, öğrencilerimizi aynı evcil üretim fabrikasına götürelim’ teklifiyle değişik tıpkı aktiflik düzenlemek istedik. Ülkemizde son dönemlerde evcil arabamız TOGG piyasaya geçmek amacıyla ve yerel sanayide sıradan bire bir sefer mezuniyet ettik. Yerel savunma sanayimiz sıradan tıpkısı gelişti. Ayrıca dünyaya ihracat yapacak seviyeye geldik. Domestik üretimimizin bu derece revaçta olduğu aynı süreçte biz birlikte öğrencilerimizi ilçemizde bulunan ayrımsız evcil üretim fabrikasına getirerek, hisse senedi başında üretimin kuşkusuz yapıldığını yaşayarak görmelerini istedik. Bu etkinlikte bize kapılarını açan işletme sahibi Besim Demirkan Bey’e haddinden fazla teşekkür ediyorum” dedi.

Oluşum atölyesini gezen miniklerin çok mutlu olduklarını belirten İşletme sahibi Besim Demirkan dahi, “Mecnunca Hoca, öğrencilerin imalathanede ne yapıldığını görmeleri ve öğrenmeleri amacıyla bize tıpkısı teklifte bulundu. Bizler de seve seve bu teklifi kabul ettik. Çocuklarımız gelip

atölyeyi, fabrikayı gezdiler. Ayrıntılar, bir numara aşamanın kumaştan başladığını, henüz sonra dikimden ütüye kadar her şeyi gördüler. Ayrıntılar gayet mutlu oldu. Biz üstelik onları burada ağırlamaktan çokça bahtiyarlık duyduk. Geldikleri üzere teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

Kıyafetlerin pekâlâ yapıldığını hamle etap öğrendiğini dile getiren Yusuf Göksu ünlü mektepli, “Evcil malı dolayısıyla hocamız bizi tekstile getirdi. Çokça güzeldi ve kumaşları öğrendik. Bilahare kartonla katlama yaptık” diye konuştu.

Biçimci, Envestisman ve Türk Malları Haftası’nın yalnız kemirmek aşındırmak olmadığını tabir eden Nisanur Nara adlı öğrenci ise “Öğretmenimiz evcil malı fora etmek hesabına bizi bu tekstile getirdi. Üstümüzdeki kıyafetlerin kuşkusuz yapıldığını öğrendik. Temsil aşama aşama bunları öğrendik. Paketleme yaptık ve elbiseleri katladık. Bu şekilde üzerimizdeki elbiselerin bittabi yapıldığını öğrendik. Domestik malı yemeden içmeden kemirmek getirip yemek değil. Ülkemizde olan şeyleri aktarmak, evcil şeyleri bellemek gerekiyor” şeklinde konuştu.

Share: