Milletvekili Arvas, CHP’li milletvekiline sert daha çok

YANLIŞSIZ Fırka Van Mebus Abdulahat Arvas, CHP’li Milletvekilinin TBMM’da Van üzere yaptığı konuşmasına anif yanıt verdi.

Konu ile ilişkin yazılmış izah işleyen YANLIŞSIZ Parti Van Saylav Abdulahat Arvas, “Van üzerine en üst kıymetlendirme yapacak olan CHP cenahından aynı mebus biraz periyot evvel Van’ı diline dolayarak çirkin ifadelerle ilimizi, bizleri ve belediyelerimizi uğur alarak, Van’ı karalama cüreti göstermiştir. Muhatap namına görmediğimiz bu zatın konuşmasını kamuoyunda partimiz aleyhine kullanan bir tiniyete cemaat kimseler, bizimle ilişkin pusuya yatmış bilindik tetikçiler ve bilinen tehalüf, mülk bulmuş mağribi kabilinden Van’ımızı çöp tenekesi gösteren ve açıkça aşağılayan tıpkısı müfteriyi sosyal medyada parlatmaya çalışmaktadır. Benzeri değirmene akarsu haiz ve yıllardır diğer ahlaki ilkelerle gazetecilik mesleğini kirleten bilindik benzeri kalemşörde yersiz bire bir yasaklama ile şahsımı herhangi bir zaman olduğu kabil bu konuda bile murat göstererek itibarsızlaştırmaya çalışmıştır. Sosyete gözetiminde CHP ile benzeri safta kayran alan bu riyakar ve ayarsız şahsiyetlerle mücadelemiz bitmeme edecek, muktezi hukuki proses başlatılacaktır. Hizmet ve iz siyaseti ile Van’ı nesir eden SELIM Öğür iktidarında bugüne kadar 38 milyar teklik envestisman işlenmiş, eğitimden sağlığa, ulaşımdan iletişime, tarımdan hayvancılığa, enerjiden spora, çevreden konuta kadar birçok alanda makro kazanımlar sağlanmıştır. 2011 yılında meydana mevrut depremlerden sonra Van’birlikte adeta bakir şehirler kurulmuştur. Ağır kış şartlarına rağmen aynı yıldan henüz az ayrımsız zamanda 25 bin 170 basamak,139 plaza,17 okul, 33 cami, 9 alışveriş merkezi ve 3 bin 194 dam şipşak tamamlanarak vatandaşa teslim edilmiştir. Yapılan baraj ve göletlerle 320 bin dekar toprak sulamaya açılmış, çiftçimize hep 2 bilyon destek ödemesi yapılmıştır. 2002 yılında sadece 36 km olan mukassem öğün uzunluğu yapılan 8,5 bilyon lira yatırımla zaman 577 km olmuştur. Deprem sonrasında dönemin HDP Belediyesi tarafından yapılmayan içmece suyu hattı, Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ve DSİ’nin yoluyla 50 kilometre mesafeden bakir su kesimi çekilerek, kent içi şebekeler yenilenerek çözülmüş ve Van’ın akarsu sorunu 2025 yılına kadar giderilmiştir” dedi.

Saylav Arvas, “Bilcümle bunlara peyrev küsurat, niye yapıyorsunuz edasıyla izleyen ve yapılanlara silüet kesmek isteyen CHP’nin İstanbul saylav, mecliste, SELIM Öğür milletvekillerini idaresizlik, Van ve Vanlıları rastgele şeyden mahrum göstererek, şehrimizde kat, su, neşelilik olmadığını iddia ederek mesnetsiz, tutarsız tıpkı enformasyon yapmıştır. CHP’li İstanbul Belediyesinin ve İstanbul’da işlek milyonların sıkıntılarına görme engelli, sağır, ahraz kesilen İstanbul milletvekili, eline tutuşturulan kağıtla kandırılmış, sorunları abartarak Van’ın imajına beis vermiştir. Galiba hayatında birkaç sefer Van’a gelmişliği olan, ihtimal bile uzaktan beslek yöntemi ile falsolu yönlendirilen milletvekili, tarzının gereği halkçı davranarak Van adına şiddetli bil algı oluşturmuştur. Şuncacık olsun özden ırgamak adına bunca biber dolması ve iftiranın yanı sıra Van’ın biraz saf güzelliğini, Van halkının misafirperverliğini anlatabilme erdemliliği gösterememiştir. Temenni ediyorum ki beslendiği kaynağın ne kadar bulaşık ve zehirli olduğunu ayırt etmesidir. Seçme bölgesi olan İstanbul’dahi Haliç’in, Riva’nın kirliliğini görmeyen, Taksi sorununa ağızsız mütezayit, temas yağmurda, karda trafiği katre İstanbul’da vatandaşa kulağını tıkayan, yaşanan gelişigüzel felakete el dışında zevküsefa sürmekte iken söbe olan İmamoğlu’na bir tane lafı sıfır CHP Milletvekiline Van beş altı beden nazik gelmektedir. Birkaç defa konuk namına geldiği kentimizi, ipe sapa gelmez iddialar ile yoksun ve kenef göstererek gaflete düşmüş, şişman şaibe etmiştir. Tamda helalleşmeyi konuştukları bu dönemde kadirbilir Van halkından kusur dilemeli ve bizden helallik istemelidir.

Vesayetçi zihniyetin kurumsallaşmış abur cubur CHP, milli lider döneminde başlayan ve bugüne büyüklüğünde süregelen Şark ve Cenup Maşrık Anadolu bölgelerine karşı ötekileştirici tutumu ve bundan mütevellit ortaya çıkan Kürt düşmanlığı zihinlerde hala tazedir. İlk olarak yegâne partili dönemde inkar siyaseti mamul, yeniden bu dönemde hazırlanan tıpkısı Kürt raporu ile toprak halkı yok sayılmıştır. İsmet İnönü’nün Başbakanlığında Doğu Islahat Planı Kararnamesi ile CHP’nin Kürtlere yaklaşımı güvenlikçi politikalar etrafında şekillenmiştir. Kürtler özellikle koyulmak amacıyla toplumun ayrımlı kesimlerine birçok biberli yaşatan, bölgesel kalkınmanın önüne zümre calip, kentsel yoksulluğa ve yokluğa amil olan bir CHP, 2021 yılında tıpkı şalter ile Şarki Masası kurarak, bugün bölgeden oy devşirmeye çalışmaktadır. Rum tabiri ile maşrık kurnazlığı yapmaktadır. Yaklaşık beniz yıl bilahare bölgeyi hatırlayanlar, şizoit politikalarla leziz görünmeye çalışmaktadır. Van’ı yoksun ve uyuzluk göstererek, çalışkan benzeri terörle uğraş sonrası şehrimizde oluşan havayı zehirlemeye, huzurumuzu kaçırmaya çalışmaktadır. Son yıllarda hususi sektörün dokunaklı irade gösterdiği ilimizde yatırımlara bariyer olmaya çalışmaktadır. Günlük 3-4 bin turistin geldiği ilimiz turizmini baltalamaya çalışmaktadır. Manipülatif meşveret ve matlup operasyonu ile Van’ı ifsat etmeye çalışmaktadır. Bugüne büyüklüğünde süregelen bilcümle vesayet odaklarını ortadan kaldıran SELIM Parti’yi fehamet değil, budun kurmuştur. 20 yılı aşkındır bakım ve nişane siyaseti ile üreten partimizin hamurunu ulus yoğurmuş, kumaşını budun dokumuştur. CHP ve figüranlarının ulus ile aramıza girmesine asla izin etmeyeceğiz. Siyaseten itiyat haline getirdikleri bütün iftiralarına yanıt vereceğiz” ifadelerine yer verdi.

Saylav Arvas, CHP milletvekilinin iddialarına biricik tek yanıt verdi.

İddia 1: “Van’üstelik bahir var. Niçin ben bahir olduğunu bilmiyorum, öğrenene kadar kirlettiler diyor”

Yanıt: “3 bin 713 kilometrekarelik mesaha ile Türkiye’nin yer nazik gölü olan Van Denizini ati nesillere henüz saf tasarruf etmek için haddinden fazla mehabetli yatırımlar yapılmıştır. 180 milyon TL maliyetle Van İleri Biyolojik Arıtma Tesisi tamamlandı. 200 bin metreküp atılmış suyu temizleme kapasitesine erbap çağcıl organizasyon 24 saat layenkati çalışmaktadır. Kâin tasfiye tesisleri yenilenerek, kirlilik kaynaklarından biri olan Van Gölü kıyısındaki ahırların tümü yıkılmıştır.

Van Gölü Koruma Gösteri Planı ve Aplikasyon Programı açıklandı. Van Gölü ve Çevresi Tabii Sit-Sürdürülebilir Himaye ve Kontrollü Yararlanma alanı yerine tescillendi. Van Gölüne akan atılmış sudan oluşan arka mil temizliği ilk kez yapılmaya başlandı. 100 hareket makinasıyla kısık bir şeklide bitmeme eden çalışmalarda, bugüne büyüklüğünde 500 bin metreküp dip çamuru çıkarılmıştır. Göl çevresinde mavi bayraklı plajlar hizmete açıldı. Yapılan çalışmalarla bunların sayısı elan da artacaktır. Van’a bu kadar yabancı birinin Van’ı hakeza sorumsuzca diline dolaması çokça düşündürücüdür. Kendi seçim bölgesine yararsız ve etkisiz bire bir milletvekilinin, Van’ı karalaması, Van halkını döküntü kendisine nitelemesi arka niyetli tıpkı yaklaşım olup, siyasi ahlaktan yoksundur.”

İddia 2: “İmar sorunu var diyor”

Cevap: “Van hareketli tıpkısı site olup daima kafile almakta ve büyümektedir. Zat artışını asıl alarak ve site planı dahilinde ayrılmış kentleşmeyi alıkoymak ve ihtiyaca cevap yüklemek üzere 13 ilçemizde mamure revizyon çalışmaları bitmeme etmektedir. İpekyolu ilçesi Cevdetpaşa Mahallesi, Edremit ilçesi Şabaniye mahallesi ve Tuşba ilçesi Abdurrahmangazi mahallesini kapsayan kestirmece 700 hektarlık alanda bakir dirim bölgeleri, ticaret, sosyal ve kültürel alanlar oluşturulmuştur. Tuşba ilçesinde aylak durumda eksik 2 bin 800 hektarlık alanda turizm odaklı kenar bandı çalışması yapılarak, Ege ve Akdeniz’i aratmayacak aynı kıyı şeridi planlanmıştır. Yeniden Tuşba ilçesinin gelişime berrak en makro bölgelerinden biri olan Kalecik bölgesinde ticaret, göz ve sosyal donatıları ile bakir tıpkısı biçim altyapısı yapmak amacıyla kısaca 1150 hektarlık alanda revizyon nazım imar planı çalışması devam etmektedir. Bugüne büyüklüğünde Van kentinde inkılap projesi çerçevesinde benzeri önce gerçekleştirilerek Van halkının yararlanacağı, kentin çehresi değiştiren ve bölgenin saf güzelliği kullanılarak yıpranmamış bölük, sosyal donatı alanları oluşturacak Edremit İlçesi, Eskicami ve Yenicami Mahallelerinde iri çoğunluğu hazine mülkiyetine ilişkin kısaca 400 hektarlık alanda Edremit Kentsel Inkılap ve Hisse Senedi Alanı belirlenmiştir. Bu Proje 14.09.2022 ruz ve 6045 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Kentsel Dönüşüm ve Hareket Proje Alanı olarak Resmi Gazete’bile yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.”

İddia 3: “Belde yolu sorunu var diyor”

Cevap: ” İmar çalışması ve türel nedenlere tıkanan Van Mekân Yolunun ihalesi kısaca 600 milyon TL kadar tıpkı maliyetle yapılarak çalışmalara başlanıldı. Van’ın muvasala problemini büyük ölçüde rahatlatacak çevreyolu Edremit ilçe sınırları içinden başlamakta olup, İpekyolu çevresinden bitmeme etmekte, Tuşba ilçesinde Erciş yoluna bağlanmaktadır. Birçok angajman yolu, alt ve ense geçitin olduğu devasa projenin 2023 yılında hizmete açılması hedeflenmektedir. “

İddia 4: “İşsizlik çokça efdal diyor”

Karşılık: “İlimizde ve bölgemizde zihayat zat oranı ve avarelik yüksektir. İstanbul Milletvekilinin sömürme ettiği bu konunun nedeni CHP ve terör örgütüdür. On senelerce bölgenin kalkınmasına mani olacak politikalar uygulayıcı mezhep ile, yıllardır silahlı eylemler ile bölgemizde yatırım ortamını sabote eden, hisse senedi insanlarından baç düz, hareket makinalarını yakıcı ihata, bu günkü site yoksulluğunun, kalın kafalı kalmışlığın, işsizliğin sunma büyük sorumlularıdır. Eskimemiş istihdam alanları monte etmek için elden bu dolaşma içre hayata geçirdiğimiz Tekstil ve Hazır Çul Kombinasyon Sanayi Bölgesinde 35, Erciş Tevhit Uran Bölgesinde 27 üretimlik tamamlanma aşamasında, Gevaş Yapı Fabrikası ve Atölyesi, Gürpınar Tekstil Fabrikası, Çaldıran Tekstil Fabrikası etkili çalışmakta olup, Muradiye Oluşum Fabrikası son aşamadadır. Çatak ve Saray’birlikte tamamlanan Başkale, Bahçesaray’üstelik yapımı devam fail endüstri siteleri, Erciş’te imal aşamasında olan Van Jeotermal Seracılık Kombinasyon Uran Bölgesi, münakasa aşamasında olan Van Gölü Itidalli Ölçekli Uran Sitesi, Mermerciler Sanayi Sitesi ve Marangozlar ve Mobilyacıların süresince bulunduğu Tuşba Sıradan Sanayi Sitesi ile gençlerimize bakir aksiyon ve NAN imkanları sunacağız.”

İddia 5: “Uçak seferi sayısı 7-8 olduğunu ve dar kaldığını söylüyor”

Yanıt: “Van’dan günce THY marifetiyle İstanbul bakir havaalanına 4, Sabiha Gökçen havaalanına 2, Ankara Esenboğa havaalanına 3 el yapılmakta olup hep dokuz nöbet gerçekleşmektedir. Bunun yanında Sun Ekspres ile İzmir 1, Antalya 1 doğmak amacıyla bütün iki posta yapılmaktadır. Aynı şekilde Pegasus havayollarının İstanbul’a 1, Adana’ya 1 almak üzere mecmu uçuşu mevcuttur. söz konusu üç albeni yolu şirketinin yol sayılarının toplamı 14 olup bütün bütünü üzere bu iddiası da asılsızdır”.

İddia 6: “Taşınamadığı üzere torunlar okula gidemiyor diyor”

Karşılık: Taşımalı eğitimde toplam 54 bin 300 mektepli faydalanmaktadır. 2000 noktadan 680 minval okula öğrenciler 4800 araçla taşınmaktadır. Yalnız bu eğitim tedris dönemi amacıyla taşmaya 341 milyon ödeme yapılacaktır. 47 bin 300 öğrenciye öğle yemeği ücretsiz verilmektedir. Büyükşehir Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü aksiyon birliğinde hesaplı Araştırı Van Projesi’nde 13 ilçede 60 bin mektepli 130 kurs ve 4 bin sarıklı bulunuyor. söz konusu projede bütün materyaller ücretsiz dağıtılıyor. Proje ile hedeflenen Van’ın akademik başarısını 5 yıl içinde mefret ölçüde yükseltmektir. Bütün bunlarla alay malay eskimemiş yapılacak 62 okul ve 1042 derslikle, düet eğitim minimuma indirilmesi planlanmaktadır.”

İddia 7: “Kapıköy tahril kapısı 08: 00-18: 00 arası çalışıyor. Hastalık sabaha büyüklüğünde çalışmıyor”

Cevap: “Kapıköy Gümrük Kapısı SELIM Fırka döneminde 112 milyon TL’ye modernize edildi. 70 bin metrekare alanda nesir edilen x-ray araç tarama sistemi, arızi salonu ve sosyal donatıları ile Van’a uygun çağcıl benzeri sınır kapısı haline geldi. Tahminî 100 lojmanın bulunduğu kampüste gümrük personelimizin 24 saat çalıma problemi bulunmamakta olup, İran yoluyla kaynaklı iş bulunmakta ve çözülmesi hususunda görüşmeler devam etmektedir”.

İddia 8: “İran Konsolosluğu hastalık Erzurum’bile açıldı diyor”

Karşılık: “175 yıl önce 31 Mayıs 1847 tarihinde Şehriyâr Abdulmecid ve Muhammed Şah aracılığıyla imzalanmış 2. Erzurum Anlaşması ile Erzurum’dahi İran Konsolosluğu açılmıştır. Akıbet yıllarda Kapıköy Hat Kapısı’nın aktifleşmesi ve methal huruç yoğunluğunun artması kadar nedenlerle İran Konsolosluğunun Van’a dahi açılması yönünde teferruatlı zamandır elbette talebimiz var. Ancak münasebat Viyana sözleşmesi ile aranje, devletler hukukuna göre mütekabiliyet esasına bakarak yapılmaktadır. Kaldı ki Sayın Cumhurbaşkanımız ve Hükümetlerimizin uyguladığı faal ve çalışkan aut yöntem sonucu vatandaşlarımız vize almadan elden pasaportla İran’a antre yapabilmektedir.”

İddia 9: “Van’bile stat bozukluk yok”

Yanıt: “Van’da 9 bin kapasiteli Atatürk Site Stadyumu var. Kısaca üç yıl önceki yalnızca yenilenerek hizmete açıldı. Daha iyisi amacıyla bizimde talebimiz tabiatıyla var. Fakat spor yatırımları üzerine Van bilcümle zamanların sunu çokça yatırımını DOĞRU Öğür Hükümetlerimiz döneminde almıştır. Bütün ilçelerimizde ihtiyaca ve nüfusa göre yatırımlar yapılmaktadır. İlimiz genelinde son dönemde mecbur yüzme havuzları, rafting parkuru, atletizm sahaları, tribün, deneyimsizlik merkezi, çok gayeli spor salonları, basket sahaları ve onlarca halı yer yapılmıştır. Spor insana yapılan benzeri yatırımdır. Bu nedenle spor tesislerinin tabana yayılması, herhangi bir kesimin ulaşabileceği mesafede olması önemlidir. İlk öğün uzak ilçelerimize yer ücra mahallelere spor tesisleri yapıyoruz”.

İddia 10: “Hayvancılık sürekli çağ kaybediyor diyor”

Cevap: “Bu kadarına üstelik pes dedirttirecek mesnetsiz, tutarsız bütünü domates dolması ve bühtan olan benzeri konuşmanın neresini düzeltelim. Tasarı acı olunca, rezillikte belirgi oluyor. 2002 yılında 2 milyon 333 bin olan küçükbaş hayvan varlığımız 2021 yılı itibariyle 3 milyon 384 bin adına kısaca aynı milyondan aşkın artmıştır. 2002 yılında 146 bin olan Kocabaş efsanevi varlığı de 20 bin artarak 2021 yılında 166 bin olmuştur. Ekincilik ve Hayvancılık Bakanlığımız marifetiyle başlatılan “Köyümde Varagelmek İçin Tıpkı Güruh Nedenim Var Projesi” Van Valimizin teşviki ile kırıcı bandaj görmektedir. Van’birlikte uğur 10 bin çiftçiye 1 milyon koyun vererek küçükbaş efsanevi varlığını henüz dahi artırmaktır. Lokomotif kürsü namına gördüğümüz ekincilik konusunda yaptığımız icraat neticesinde Van Tarımsal Araştırma Enstitüsü kurulmasına açar olduk, Bitlis, Muş ve Hakkari illerine üstelik bakım verecek enstitü kararı resmi gazetede yayınlandı, meydan seçimi ile ilişkin icraat devam ediyor. Tarım arazilerinde verimin arttırılması üzere zirai sulamaya iri ehemmiyet verilmektedir. Mevcut 4 sulama göletine arttırma yıpranmamış 19 sulama göleti elan yapılacaktır”.

İddia 11: “Fukara fukaranın faaliyet sayaçları, neden faaliyet direklerine takılıyor, zenginin neden çerçevesinde önünde, bu onursuzluktur diyor”

Cevap: “Hareketlilik sayaçları konusu EPDK marifetiyle alınan benzeri karardır. Amaç sayaca müdahaleyi çalmak ve engin okuma yapmaktır. Yaptırmama benzeri sosyolojik tatlılıkla bu konuyu ensesi kalın ile kimsesiz ayrımına eksiltmek iri bire bir fitnedir. Aplikasyon çerçevesinde bağımsız milletvekili yapılarda şayet enerji direkten alınıyorsa sayaç direğe, enerji yer altı yahut panodan alınıyorsa sayaç pano içine alınmaktadır.”

İddia 12: “Van’bile TOKİ hastalık yapılmıyor. Birçok ilçede TOKİ yok diyor”

Cevap: “2012 yılında 25 bin 170 bölük,139 plaza,17 okul, 33 cami, 9 aksata merkezi ve 3 bin 194 dam aceleten tamamlanarak vatandaşa doğrulama edildi. 2019 yılında TOKİ’nin 100 bin hane projesi ile Erciş’te 400, Tuşba’üstelik 300 olmak üzere 700 konut tamamlandı. 2022 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından duyurulan içtimai göz projesi çerçevesinde Van’a 3850 bölük yapılması planlandı. TOKİ konutları murat cem yöntemi ile ihtiyaca göre yapılıyor. Kâm gelen bütün ilçelerimizde bölük yapılmaktadır.” – VAN

Share: