MHP’li Özdemir’den İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Soyer’e reaksiyon Açıklaması

MHP Genel Başbuğ Yardımcısı İsmail Özdemir, İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer’in İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. sene dönümü kutlamalarında kullandığı ifadelere tepki gösterdi.

Özdemir, Kayseri Kurultay ve Firez Merkezi’nde düzenlenen “Yavaş Yavaş 2023 İlçe İlçe Anlatma ve Tenvirat” programında yaptığı konuşmada, esbak 9 Ilkgüz’de “CHP zihniyetinin çarpıklığının, teslimiyetçiliğinin ve kirliliğinin” kendisini ayrımsız bambaşka yerde daha gösterdiğini belirtti.

Şehremini Soyer’e tepki gösteren Özdemir, şunları kaydetti:

“Çokça elan aheste cevaplar verilebilir fakat Milliyetsever Akıntı Partisinin kişi nezaketi ve Türk milletinin feraseti eminiz kim bu kısık cevaplar karşısında muhataplarına demokratik teamüller uyarınca vakti saati geldiğinde gereken cevabı ulaştıracaktır. Fakat şurası anlatım etmemiz lazım, 9 Ilkgüz 1922 benzeri hazar değil, Türk milletine dayatılmaya çalışılan işgalin, Türk milletine dayatılmaya çalışılan soykırımın, Türk milletine alın gerçekleştirmeye çalışılan tecavüzlerin ve bilcümle bu kaba eylemler karşısında Türk milletinin azminin, öz aracılığıyla aldığı, kendi bileğinin gücüyle, bihakkın vatanını kurtardığı, azimli, hümayun, değerli fetihlerden yalnız benzeri tanesidir. Bunun anlamını bilmeyenler, denize döktüğümüz Yunanlıların arta kalanlarıysa işte bunun hesaplaşmasını 2023’te hep beraber fora etmek durumundayız.”

Iye Denizi’ndeki adalar sorununa birlikte değinen Özdemir, arsıulusal anlaşmaları hatırlattı.

1923 Lozan Barış Antlaşması ve 1947 Paris Antlaşması uyarınca anne vatanlarına yakın coğrafyalarda mevcut ada, adacık ve kayaların askerden ve silahlardan arındırılması aracılığıyla Yunanistan’ın kullanımına bırakıldığını anımsatan Özdemir, bu ülkenin karasularını 3 milden 6 mile yükseltmesi ile başlayan ve bugünlerde ada, adacık ve kayalıkları silahlandırılması, er konuşlandırılması ile sarih tıpkı tehdidin beyninde olduğuna dikkati çekti.

Özdemir, şunları kaydetti:

“Bu eylemler karşısında Türkiye rast duruşunu ortaya koyuyor. Yunanistan böyle devam ederse, kimi vakit biliyorsunuz arsıulusal hava sahasında gerek terbiye faaliyeti yürütme fail gerekse kendi evet da NATO faaliyetlerini icra eden cenk uçaklarımıza tacizde veya saldırgan girişimlerde bulunuyor. Aklını kaçırmadıysa Yunan hükümeti yahut Yunanistan’bile hala kusursuz birileri kaldıysa şöyle bir asır öncesine gidip bu milletle alay yapılmayacağı gerçeğini öğrenmeleri geçişsiz. Inme cephesine bakıyorsunuz, Topluluk İttifakı bu anlayışı ortaya koyarken, düşkünlük ittifakının ağzını Iye Denizi’yle ait bıçak açmıyor. Bitkin ve abes cümlelerle zamanı geçirmekten bambaşka herhangi bir şekilperest takınmıyorlar zaten.”

Programda MHP Kayseri Mebus Kalıcı Ersoy ve MHP İl Başkanı Adnan İncetoprak dahi birer istişare yaptı.Share: