Mektepli affıyla yeniden üniversiteli oldular

Gaziantep’te değişik nedenlerle darülfünun eğitimlerini tamamlayamayan ve ilişiği kesilen öğrenciler, afla yeniden üniversiteli olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Yükseköğretim Kurulunun (YÖK), kamuoyunda “öğrenci affı” yerine adlandırılan yasal düzenlemenin uygulanmasına ilişik usul ve esasları belirlenmesinin ardından, elan ilk terbiye görürken değişik sebeplerden okulla ilişiği kesilen öğrenciler, aftan fehmetmek için Gaziantep Üniversitesi Mektepli İşleri Ofis Başkanlığına gelerek vasıta yaptırdı.

2011’bile Türk Dili ve Edebiyatı öğrencisi olan ve iş hayatı dolayısıyla bölümünü tamamlayamayan 34 yaşındaki Mustafa Asiltekin, AA muhabirine, öğrenci affının çıkmasıyla gene kaydını revize etmek üzere geldiğini söyledi.

İş hayatının yoğunluğundan ilişiğinin kesildiğini tamlayan Asiltekin, “Aftan yararlanmak istedim. Belgelerimi getirdim, teyit ettim ve araç yaptırdım. Doğrusu çok dersim bulunmayan. Derslerimi verdikten bilahare mezun olacağım. Af geldi, sevindim. Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni gelmek istiyorum, inşallah gerçekleştiririm. Kararı önceki duyduğumda sevindim. Kararın balkon ihtimali varla bulunmayan arasındaydı diye niteleyerek düşünüyordum. Af çıktığı üzere mutluyum. Çıkışlı olduktan bilahare Kamu Görevlisi Latif Sınavı’na (KPSS) girip sarıklı kalkışmak istiyorum.” diyerek konuştu.

“Mektepli affını duyunca serian geldim”

Aftan ihata etmek amacıyla üniversiteye gelen 26 yaşındaki Selma Akbulat de tekrar anahtar yaptırdığı üzere mutlu olduğunu dile getirdi.

Gaziantep Üniversitesine baştan gelmenin kendisi üzere fırsat olduğunu anlatan Akbulat, şöyle bitmeme etti:

“Üniversiteyi kazandım, yeğleme yaptım amma trafik kazası geçirdiğim amacıyla gidemedim. Demincek dahi aftan yararlanmak için geldim. Üniversite hayallerim yarıda kalmıştı. Af sayesinde tamamlayacağım inşallah. 2 yıllık sektör kazanmıştım amma henüz sonradan 4 yıla izafe etmek istiyorum. Bazı planlarım var, bu af yardımıyla gerçekleştireceğim. Öğrenci affını duyunca acilen geldim. Kişi şehrimde görmek benim üzere daha muştulu. Çokça mutlu oldum.”

Anahtar için üniversiteye gelen 30 yaşındaki Ahmet Alkan ise aksiyon hayatı ve dünyaevi sebebiyle üniversiteye devam edemediğini belirtti.

İlişiği kesildiği amacıyla üzüldüğünü dile getiren Alkan, “İlişiğim kesilmişti devamsızlıktan kontekst ama mektepli affı yardımıyla gine başvurabileceğim. Bu değişmeyen bizim amacıyla çok bol oldu. Çokça bekleyen vardı. Tıpkısı elan sınava girip kazanman gerekiyordu ama afla tamamlayabileceğim. İnşallah bölümü bitiririm. Zaten daima eğitimin ortamında olmayı hedefliyorum. İleride akademik kariyer bile yapabilirim.” ifadelerini kullandı.

Share: